Сабақ: Қазақ тілі мен әдебиеті Тақырыбы: Менің Тәуелсіз Қазақстаным К. Сарин «Тәуелсіздік өлеңі»



Дата23.04.2020
өлшемі45.54 Kb.
түріСабақ
Сабақ жоспары

Сабақ: Қазақ тілі мен әдебиеті

Тақырыбы: Менің Тәуелсіз Қазақстаным

К.Сарин «Тәуелсіздік өлеңі»

Мектеп: «Бірінші гимназия» КММ

Күні: 22.05.17ж.

Мұғалімнің есімі: Құрманғожина Е.Е.

СЫНЫП: 5-сынып

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны:

-

Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау.

5.О5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу.

5.ТБ1.2. Лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:




  • Жаңа сөздерді үйренеді;

  • Мәтін мазмұнын түсінеді;

  • Сұрақтарға жауап береді




Оқушылардың басым бөлігі:




  • Нақты ақпаратты анықтап, сұрақтарға жауап береді;

  • Сын есімдерді ажыратады;

  • Сын есімдерді қолданып, сөйлем құрады




Кейбір оқушылар:




  • Қосымша ақпарат көздерінен тақырып бойынша мәліметтерді алады

  • Тақырып бойынша ойын жеткізеді;

  • Сын есімдерге морфологиялық талдау жасайды

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Мысалдар келтіреді, анықтайды, жазады, өз сөзімен түсіндіреді, сипаттайды, құрады, бағалайды, салыстырады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Қастерлі, өзегім, азаттық, алаш, мұң, шырайлы, шерлі, сүйінші, ғұмыр

Жетістік критерийлері:

-мәтін мазмұнын түсінеді;

-сөйлем құрастырады;

-нақты ақпаратты анықтайды;

-сын есімдерді ажыратады;

-ауызша, жазбаша жұмыстарында сын семідерді қолданады



Алдыңғы оқу


Тәуелсіздік, ел, армандау, халық, ұлттар

Жоспар

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

2 мин



Сергіту сәті «Жыланша» әдісі

(Оқушылар айнала отырады. Сосын бірі бастап,келесі адамның кезекпен қолын алып, тілегін айтады. Оның соңынан келесісі ереді. Ойын осылайша қашан барлығы бір-біріне тілек айтып болғанша жалғасып кете береді).


Топқа бөлу: Суреттер арқылы (3 топқа бөлу)

..........................................................




А.Енсеповтің «Балалық шақ» күйі
Тәуел-к белг-і (валюта, мем-к рәм-р, Ата Заңы) бей-н суреттер

Ортасы

  1. мин

15 мин


10 мин

3 мин

7 мин

3 мин



ТАЖ

1-тапсырма: Бейнежазбаны көріп, тыңдап топтық тапсырмаларды орындау (топтық жұмыс) Тыңдалым-2 рет

1-топ: мәтін мазмұнын ашатын ашық және жабық сұрақтарға жауап беру:

-Сен Қазақстанда тұрасың ба?

-Қазақстан Ресеймен шектеседі ме?

-Қазақстан қандай мемлекет?

-Қазақстан республикасының рәміздерін атаңыз.

2-топ: «Қазақстанның тәулсіздігі» сөз тіркесіне кластер құру

елбасы қорғаныс күштері

ұлттық валюта


Қазақстанның тәуелсіздігі

рәміздері аймағы

тұрғындар саны шекара

ұлттар саны

3 топ: «5 түйін сөз» стратегиясы (бейнероликтен Қазақстанның тәуелсіздігі бойынша 5 түйін сөз жазып алып, қазіргі өмірмен байланыстыра олармен 5 сөйлем құру)

рәміздер валюта шекара Ата Заңы әскер

5 т.с.


1. Спорт олимпиадасында Қазақстанның әнұраны 12 рет ойналды. 2. Қазақстан валютасы бағамы құбылмалы. 3. Ата Заңына өзгертулер енгізілді. 4. Қазақстан солтүстік жағында Ресеймен шектеседі. 5. Қазақстанның қарулы күштері өте мықты.
2- тапсырма: «К.Саринның «Тәуелсіздік» өлеңі бойынша жұмыс (жұптық жұмыс)

ОАЖ 1. Сөздік жұмысы

2. Өлеңмен жұмыс (жұппен оқу)

Төмен деңгей: өлең ішінен сын есімдерді теріп жазу

Орта деңгей: денотаттық граф (өлең ішінен теріп алынған сын есімдермен сөз тіркестерін және сөйлем құру)

тәуелсіз

Бейбіт

шуақты

ғажайып

тәуелсіз

ел


бейбіт өмір

шуақты күндер

ғажайып ертегі

Менің елім-тәуелсіз Қазақстан

Халқымыз бейбіт өмір сүріп жатыр

Бұл менің ең шуақты күндерім болды

Әжем ғажайып ертегіні

оқып берді



Жоғары деңгей -өлең ішіндегі көркемдегіш құралдар (эпитеттерді) теріп жазып, сын есімдерге морфологиялық талдау жасау (тұлғасына, құрамына, мағынасына қарай ажыратады)
Қалыптастырушы бағалау: «Идея туралы пікір» әдісі (Оқушыдан сұраққа жауап алған соң, бұл ой туралы басқалардың пікірін сұрай отырып, ойлау логикасын дамыту. М-лы. “Сіздер _________идеясы туралы не ойлайсыздар?»)

Сұрақтар:

-Тәуелсіздік елге не үшін керек?

-Халқымыз тәуелсіздікке қалай қол жеткізген?


3-тапсырма: Берілген қосымша материалмен жұмыс жасау (жеке жұмыс)

-Қазақстан туралы мақаланы тауып оқып, оған 5 сұрақ құрастыру;

- мақаланың әр бөлігіне атау беру;

-оқылған мақала мазмұнынан түсінгенін ауызша баяндау



Ойлау деңгейі:

Бағалау критерийлері:

Дескрипторлар:

білу

мақаланы оқиды

Қазақстан туралы мақаланы оқиды, жаңа мәлімет алады

түсіну

мақаланың мазмұнын түсінеді

мақаланы түсініп оқиды

қолдану

сұрақ құрастырады


мақаланың мазмұнына сәйкес 5 сұрақ құрастырады


атау береді

мақаланың әр бөлігіне атау

береді



Баяндайды

мақала мазмұнынан түсінгенін ауызша баяндайды

Кері байланыс: «Жетон үлестіру» әдісі (оқушының әрбір дұрыс жауабына жетон беру )

4-тапсырма: «»

АКТ

Қазақстанның 25-жыл ішіндегі жетістіктері туралы

бейнеролик

Ватман, маркерлер


АКТ (жаңа сөздер)

Ватман, маркерлер

үлестірме материал (өлең)

БАҚ («Жас ұлан» газеті мен, «Балдәурен» журналынан

Қазақстан туралы мақалалар)

үлестірмелі

жетон


Аяқталуы

2 мин



Рефлексия: «БББ» әдісі (оқушылар бағалау парағын толтырып 3 сұраққа жауап береді: Не білмедім? Не білдім? Не білгім келеді?)

Білмедім

Білдім

Білгім келеді




1













Үйге тапсырма: «Тәуелсіз Қазақстан» тақырыбы бойынша шағын эссе жазу

Жауап парағы

Қосымша ақпарат

Жас ұлан» газеті, «Балдәурен» журналы

Ғаламтор сайтынан алынған материал




Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

  • Төмен деңгей:

-мәтін мазмұнын ашатын ашық және жабық; сұрақтарға жауап береді

- өлең ішінен сын есімдерді теріп жазады;

- Қазақстан туралы мақаланы тауып оқып, оған 5 сұрақ құрастырады;


  • Орта деңгей:

- «Қазақстанның тәуелсіздігі» сөз тіркесіне кластер құрастырады;

- денотаттық граф жасайды (өлең ішінен теріп алынған сын есімдермен сөз тіркестерін және сөйлем құрастырады) - мақаланың ---мақаланың әр бөлігіне атау беру;



  • Жоғары деңгей:

-«5 түйін сөз» стратегиясы (Қазастанның тәуелсіздігі туралы 5 түйін сөзге 5 сөйлем құрып жазады)

  • - өлең ішіндегі көркемдегіш құралдар (эпитеттерді) теріп жазып, сын есімдерге морфологиялық талдау жасайды

  • -оқылған мақала мазмұнынан түсінгенін ауызша баяндайды

  • «5 түйін сөз»

  • «» стратегиясы (тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру)

  • «» әдісі ( )

  • Қазақ әдебиеті:

Саринның «Тәуелсіздік» өлеңін талдап, отансүйгіштік сезімдері оянады.

  • Қазақстан тарихы:

Қазақстанның тәуелсіздігі тарихымен танысады.

  • Орыс тілі:

Сын есімді қайталағанда орыс тілінің грамматикасымен салыстарды

  • АКТ-мен байланыс:

Интербелсенді тақта, бейнетаспаны колдану арқылы тыңдалым айтылым дағдылары дамиды.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?















Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысбы болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:

2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Достарыңызбен бөлісу:


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет