Сабақтың тақырыбы: «Алтын сақа»



жүктеу 55.51 Kb.
Дата28.04.2016
өлшемі55.51 Kb.
түріСабақ
: files -> 2014
2014 -> Биологии Факультет: Медико-биологический
2014 -> Программа мероприятий 16 сентября время и место проведения Организатор
2014 -> Телерадио хабарларын тарату операторларының қызмет көрсету қағидаларын бекiту туралы
2014 -> I 2 классификация и воздействие на человека негативных факторов производственной среды 2 глава 2 16
2014 -> 1 Мүдде топтары: түсінігі, функциялары, типологиясы. 3 2 Партияның пайда болуы және түсінігі. Партия типтер
2014 -> Жертвоприношение Авеля Бытие, 4: 1-8 Ключевой стих 4: 4б-5а «И призрел Господь на Авеля и на дар его, а на Каина и на дар его не призрел»
2014 -> Қазақстан Республикасының Заңы
2014 -> Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 қазандағы n 1083 қаулысы

Дайындаған: Бердышева Альбина


 Пəн: Әдебиет

Уақыт:45мин

Сабақтың тақырыбы: «Алтын сақа»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Оқушыларды ауыз әдебиетін оқуға ынталандырып, ертегінің мазмұны мен таныстырып,сұрақтарға жауап беруді үйрету.
Тәрбиелігі: Адалдыққа, досқа садық болуға, кұстарды қастерлеуге тәрбиелеу.
Дамытушылығы: оқушының ой-iрісін кеңейту, тіл байлығын арттыру,еркін пікірлеуге үйрету
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап,талдау,сипаттау.
Сабақтың көрнектілігі: Интерактивті тақта, слайд, суреттер, плакат,теректің макеті,алтын сақа.

Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
.

Сəлемдесу,оқушылардың сабаққа қатынасын барлау.

Оқушылардын сабаққа дайындығын тексеру.
II. Өтілген тақырыптарды қайталау.

1.Үйге тапсырманы сұрау

а)Ертегіден қандай əсер алдыңдар?

ə)Ертегіні оқи отырып қандай сезімге бiлендіңдер?

б)Ертегінің қай кiрінісі естеріңде калды?

в)Кендебайдың ата-анасы кімдер?




III. Таза тақырып : «Алтын сақа»

а) Оқушыларға ертегінің қысқаша мазмұнын түсіндіру.

ə) Оқушылардың сiздік дəптерлеріне, тiмендегі сiздердің мағынасын түсіндіріп жаздыру

Сақа – жандықтың ( қой,ешкі) артқы аяағының буын сүйегі.

Құрық – жылқышының жылқы қайыратын таяғы

Тiбет – малшының иті

2. Оқушыларды 2 топқа бiліп, таза тақырыпты қалай түсінгендіктерін білу мақсатында «Кім жылдам» ойынын iткіземін.

Ойынның шарты:

Әр топтан бір оқушы шығып теректе ілініп тұрған алмадағы сұрақты оқып,жауап қайтарып,алтын сақаны алуы керек.

Сұрақтар:


  1. Алтын сақа дегеніміз не?

  2. Байдың неше баласы болады?

  3. Судың бетінде не жүзіп жүреді?

  4. Өкпені түрткенде неге айналады?

  5. Жалмауыз кемпір қандай адам?

  6. Жалмауыз кемпіп байдан не сұрайды?

  7. Баланың жалмауыз кемпірге тұтылыуына не себепші болады?

  8. Баланың алтын сақасы қай жерде қалып қояды?

  9. Жылқышы балаға қандай жылқы таңда,- дейді?

  10. Бала қандай жылқы таңдайды?

  11. Баланың таңдаған қотыр тайы неге айналады?

  12. Бала жалмауызға: -Шеше сақамды алып бер дегенде,жалмауыз не деп жауап береді?

  13. Жалмауыз тісін лақтырғанда,тайдың кай жеріне тиеді?

  14. Бала қандай теректін басына шығып кетеді?

  15. Жалмауыз кемпірді алдап,ұйқтатып,теректі кiмген....

  16. Балаға кімдер кiмектеседі?

  17. Жалмауыз кемпір қандай адам?

  18. Қарлығаш балаға неліктен жəрдем қiрсетеді?

  19. Ертегідегі ұнады кейіпкерлер?...

  20. Ертегідегі ұнамсыз кейіпкерлер?...

IV.Үйге тапсырма: «Алтын сақа» ертегісің мазмұнын айтып беру.

V. Сабаққа жумақ жасау:

Оқушылардың білімін бағалау (топтаған карточкаларын санау)жəне бағалау тақташасына ұпайларын қыстыру.



Ертегінің қысқаша мазмұны: АЛТЫН САҚА

Өткен заманда бір бай болыпты,ол бір перзентке зар болыпты,зарыға жүріп ұлды болыпты. Бай бір күні жылқысын суаруға келсе,судын бетінде бір қып-қызыл iкпе жүзіп жүр екен. Байдың айдап келген жылқылары кiлде жүзіп жiрген iкпеден үркіп,суға жақындамапты. Бай жылқыларын қанша қуса да, суға жақындамапты.

Сол кезде бай барып,iкпені құрықпен түртіп кiреді. Өкпе суға батып кіріп, жалмауыз кемпірге айналады да,байдың жағасына асылады. Бай қорқып кетіп,жалмауыз кемпірге:


Кемпір кiнбейді.

  • Осы жылқыларымның бəрін берейін ,-дейді

Кемпір кiнбейді.

Бай сасқанынан: Енді не берейін?-дейді

Кемпір:


  • Жалғыз балаңды бер,-дейді

Бай жалғыз баласын беруге келіседі. Кемпір қойып жіберіп,былай дейді:

  • Балаңды қай жерде бересің?- дейді .

Сонда бай:

  • Ертең кiшемін, сонда баламның алтын сақасын журтқа тастап кетейін,сол жерде аласың ,-дейді.

Бай жалмауызға уəдесін беріп,ертеңіне ауыл кiшкенде,жалғыз баласының алтын сақасын ұмыттырып,жұртта тастап кетеді. Ауыл жаңа қонысқа қонғаннан кейін, асық ойнайын десе сақасы жоқ,бала сақасын жойтып жылайды.

Сонда əкесі:

Кеше кiшіп жүргенде, жұртта қалыпты. Барып алып қайта ғой,-дейді. Бала бармақшы болып əкесінен:


  • Әке,қандай тайға мініп барайын?-деп сұрайды.

- Жылқышыдан сұрап мін,-дейді əкесі.

Жылқышы балаға;

Құрығыңды құлдыратып, жүрегіңді сылдыратқан жылқыға бар. Қайсы тай бетіңе қараса,соны мін,-дейді

Бала құрығын құлдыратып,жүрегін жұлдыратып,жылқыға келсе,шеттегі бір қотыр тай балаға қарай қалады. Бала сол қотыр тайды ұстады да, жүгіндеді. Жүгіндегенде тайдың қотыры жазылды. Үстіне тоқым салғанда құнан болды.Үстіне ер салғанда дөнен болады. Бала үстіне мінгенде тұлпар болып,көзді ашып жұмғанша жұртқа жетіп барады. Жұртқа келсе,алтын сақасы ошақ үстінде тұр екен.Сақа жанында бір кемпір отыр екен, бала кемпірге



Сонда кемпір;

Шырағым,өзің түсіп ал. Мен отырсан тұра алмаймын,тұрсам отыра алмаймын,-дейді. Сонда баланың тайы сақаның жанына жатанды бала сақасын алғанда,тай тұра қашады. Жалмауыз кемпір қуады,жете алмайтын болғандықтан, кемпір бір тісін атып жібергенде,тайдын бір аяғын жұлып түсіреді. Тай үш аяағымен жеткізбейді. Кемпір тағы бір тісін жұлып лақтырғанда , тайдың тағы бір аяағын жұлып түседі. Тай екі аяағымен шауып бара жатып,жолында бір бәйтерекке кез болады. Тай әлсірейді. Терек жанында бала түсіп қалып,теректің басына шығып кетеді. Кемпір бір тісін жұлып алып,теректің түбіне тастап,қаза бастайды. Кешке дейін қазады. Бір кезде бір қызыл түлкі келіп,кемпірге;



Кемпір жатады. Түлкі тісті суға атады да,қазған шұңғырды қайта көміп,өзі кетіп қалады. Кемпір түрса тісіде жоқ, түлкіде жоқ. Кемпір тағы бір тісін суырып алып, кетпен қылып бәйтеректі қаза береді.

Бір уақытта тағы бір түлкі келіп:



  • Шеше! кетпенінді маған бере тұр, сен шаршаған шығарсың, мен қазайын,-дейді.

Сонда жалмауыз кемпір:

  • Сен тағыда кетпенімді алып,қашып кетесің, - дейді.

Сонда түлкі:

-Ол қырдың қызыл түлкісі,мен сайдың ақ түлкісімін. Менін бұл балада кегім бар,баяғыда мұның әкесі аң аулап жүргенде мені қуып,өлтіре жаздаған,-дейді.

Жалмауыз кемпір түлкінің сөзіне сеніп, кетпенін беріп,ұйқыға кетеді. Түлкі кетпенді суға лақтырып,шұнғырды бітеп, өзі қашып кетеді. Кемпір тұрса тағыда кетпені жоқ. «Алда, оңбаған-ай. Алдаған екен ғой», - деп, тағы да бір тісін суырмақ боп аузын ашса, бір-ақ тісі қалыпты. Кемпір теректін түбін қаза-қаза құлауға жақындатады.

Бір уақытта баланын төбесінен бір топ қарға өтеді. Бала қарғаларға:



  • Ау, қарғалар,қарғалар! Қанатымен жорғалар, жайлаудағы бес төбетіме хабар бере кетіндер. Мені жалмауыз кемпірден арашалап алсын,- дейді.

Сонда қарғалар қарқ етіп ұшып кетеді. Бір мезгілде үйректер ұшып өтеді, бала оларғада айтады. Олар да үндемей ұшып кетеді. Бір мезгілде бір қарлығаш ұшып келеді де ,баланың төбесіне қонады. Бала қарлығашқа айтады. Бұрын бала құстауындағы қарлығаштың балапандарына тимей, өсіріп, ұшырып жіберген екен. Солнықтан қарлығаш баламен дос екен. Сонымен қарлығаш баланың айтқанын төбеттеріне айтып барады.

Мұны естіген төбеттері, бәйтеректің жанына жүгіріп барады. Сол кезде бәйтеректе құлайды.



Баланың төбеттері жалмауыз кемпірдің быт-шытын шығарып,талап тастап, баланы еліне аман-сау жеткізеді. Баласын аман-сау көрген әке-шешесі қатты қуанып,ел-жұртын жинап,үлкен той жасайды.



©netref.ru 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет