Сабақтың тақырыбы



бет1/2
Дата19.11.2019
өлшемі0.54 Mb.
түріСабақ
  1   2



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қозғалыс

Мектеп: №23 орта мектеп-лицейі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Саматова Алтынай Ермеккызы

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі.

Оқулық

А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Ж.Ә.Алина. «Биология» 7 класс, Алматы «Атамұра», 2017

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.6.1- өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер)

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар – таксис және тропизм сияқты биологиялық бірліктерді түсіндіре алады;

Оқушылардың басым бөлігі – таксис және тропизм сияқты биологиялық бірліктерді салыстыра алады;

Кейбір оқушылар – өсімдіктердің қозғалу тәсілдеріне сипаттама береді, тітіркендіргіштер себебін түсіндіре алады.


Бағалау критерийлері:


Тропизм, таксис, настия терминдеріне анықтама береді

Нақты мысалдар арқылы қозғалыс себептерін түсіндіреді.

Өсімдік тіршілігіндегі қозғалыс рөлін түсінеді

Өсімдіктердегі қозғалыс түрлерін анықтайды

Өсімдікте болатын қозғалыс түрлерін сипаттайды және себебін түсіндіреді


Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тітіркендіргіштік, тропизм, таксис, фототропизм, хемотропизм, геотропизм, аэротропизм



Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы

Өсімдік қозғалысы ................................әсерінен жүреді



Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият

«Спорт –денсаулық кепілі »



Пәнаралық байланыс

Физика, биохимия

Тақырып бойынша алдыңғы білім

6 сынып «Ағзалардың көбеюі мен өсуі»

Қозғалыс тірі ағзалардың қасиеті екендігін «Жаратылыстану» курстарынан біледі.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

Hello children! Sit down!

Who is on duty today?

What is the date today?

Who is absent today?

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Күн гүлін» тренингі. Оқушыларға гүл таратылып береді. Гүл арқылы оқушылар бір-біріне тілек білдіреді.



  • Терең тынысалу арқылы оқушылар қобалжуларын сейілтеді.

Оқушылар 1-5 саналып, 6 топқа бөлінеді. Тақырыпты ашу : «Құбылысты түсіндір»

Күнбағыс отаны – Перу. Оған бағынып, «Күн гүлі» деп атаған. Неліктен ол ондай атауға ие болды түсіндіріңіз?



( ДЖ: күнбағыс гүлдері таңғаларлық түрде әрқашан күн шуақтарына қарай бұрылады. Осы үшін күнбағыс «Күн гүлі» атауына ие болған).

Мұғалім оқушылардың жауаптарын түзетеді.


Мұғалім бағыттаушы сұрақтар пайдалана отырып, оқушылардың сабақ тақырыптары мен оқыту мақсаттарын қалыптастыруына әкеледі. Оқушылар терминдерді жазып алады.

Тропизмдар - tropisms

Таксистер - taxis

Фототропизм - phototropism

Геотропизм - geotropism

Гидротропизм - gidrotropizm

Гаптотропизм - gaptotropizm

Хемотропизм - emotropizm

Аэротропизм - haerotropism

Оқушыларды «Жетондар» әдісімен бағалау жүзеге асырылады.



https://bilimland.kz/upload/content/lesson/12631/media/e1ec60a5c99f867cb08971817a87b001/content/script_00009/media/mcc_bl_ls_04_09_01a_1.jpg


Сабёақтың ортасы
5 мин

1. Оқушыларға ақпарат парағы таратылады, ақпаратпен танысуға 3 мин уақыт беріледі. Кейін оқушыларға алдын-ала сұрақтар берілген соң, видео көрсетіледі.

Видеодан оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Топ арасында жақсы жазылған нұсқа таңдалынады.



Сұрақтар:

  • Тропизм дегеніміз не?

  • Геотропизм, гиотропизм дегеніміз не?

  • Фототропизм, гидротропизм дегеніміз не?

  • Оң және теріс тропизмге мысал келтір

Дескриптор:


Бағалау әдісі: « Смайликтер» арқылы бағалау




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет