Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



жүктеу 1.97 Mb.
бет1/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура
Святыні Беларусі,
што згадваюцца ў даведніку,
і святары, якія ў іх служылі

А

Абольцы, в. Талачынскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл НПМ (с. 24, 170, 436);

святары1:

Жаўрыд Андрэй (да 1902),

Грацыс (1910-я),

Урублеўскі Баляслаў (да 1912),

Цыбульскі Францішак2 (1913—17),

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (1917—1920?),

1923 — без святара,



Жаўняровіч Уладзіслаў Іпалітавіч (1926—27).

Агароднікі (Вашкевічы), в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

філіяльны касцёл (парафіі Маці Божай Ружанцовай у в. Ельня) св. Яўхіма і Ганны (с. 8, 183, 300);

рэктары:

Здановіч Эдвард Лукашавіч (1927—35),

Зон Аляксандр-Эміліус (1935—36),

Папёл Лукаш (1937—38?),

Адамскі Фелікс (1938—39),

Навачык Войцэх Барталамеевіч (1938—50).

Адамавічы, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 21, 300);

святары:

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1933—39),

Арлоўскі Казімір (1939—50, 1955—87).

Адэльск, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 19, 49, 367, 401);

святары:

Эйнер Ігнат (1903),

Варатынец Зянон (1909—17?),

Сакалоўскі Адольф (з 1918),

Пузырэўскі Марцін (1925—40?),

Клейна (Кляйно) Эдвард (1935—37?),



Тамковіч Алаізі Паўлавіч (1941—44),

Сарока Станіслаў (у другой палове 1940-х),

Арановіч Міхал Міхайлавіч (1953),

Барташэвіч Пётр Я. (1955—63).

Азёры, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (згарэў падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 240);

святары:

Турлай Вацлаў (да 1916),



Куксевіч Францішак Янавіч (1916—36),

Гаўрыхоўскі Баляслаў (1937—39).



Акалова, в. Лагойскага р-на Мінскай вобл,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 124);

святары:

Гурко Юзаф Юзафавіч,

Іваноўскі Вячаслаў Аляксандравіч (да 1906),

Сымановіч Антоні (1906—08),

Мацкевіч Юры (1909—15?),

Аброцкі Уладзіслаў Юзафавіч (1916—18?),



Глябовіч Генрык (1941).

Акцябр (да 1964 Старчыцы), мяст. Салігорскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл НПМ (існаваў да 1939) (с. 145);

святары:

Пярэкшліс Францішак (да 1911),



Далецкі Міхал (1911—18).

Акцябр (Хатаевічы), в. Лагойскага p-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Дамініка (с. 100, 124, 392, 479);

святары:

Гурко Юзаф Юзафавіч,

Пацэвіч Вацлаў (1909—12),

Аброцкі Уладзіслаў Юзафавіч (1913—15),

Мацкевіч Юры (з 1915),

Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (?) (паміж 1930 і 1933),

Глябовіч Генрык (1941),

Сухарэвіч Міхал Людвігавіч (1942—45);

арганіст:



Вярбіцкі Мікалай Мікалаевіч (да 1933).

Альковічы, в. Вілейскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (с. 177, 261, 478);

святары:

Ярашэвіч Альбін Мацвеевіч (1908—09, 1914),

Петрыкоўскі Мечыслаў (да 1915?),



Жэмла Антоні (1925—31),

Пачкоўскі Уладзіслаў (1932—35),

Важны Юзаф (1935—38),

Любецкі Аляксандр Юзафавіч (1938—42).

Альпень, в. Столінскага р-на Брэсцкай вобл.,

грэка-каталіцкі касцёл св. Юзафа (с. 90);

святары:

Аношка Вацлаў (1926—35),

Фядзюк Януар (1936—37),

Жыдава Аўгусцін (1937—38),



Вашчынскі Пётр (1939—40?).

Анжадава (Анжадаў), в. Ашмянскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса і св. Анёлаў Ахоўнікаў (с. 79);

святары:

Азевіч Генрык (з 1917),

Жук Міхал (1928—37),

Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1937—49).

Анопаль, в. Мінскага р-на,

касцёл св. Ганны (разабраны ў 1907) (с. 398);

святар:

Тамашэўскі Вітольд Адольфавіч (1906);

філіяльны касцёл Маці Божай Ружанцовай (пабудаваны ў 1908; зачынены і разабраны ў 1930-я) (с. 24, 256, 394);

рэктары:

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (1913—15),

Кірыловіч Юзаф (1915—18?),



Сямашка Сігізмунд (паміж 1917 і 1920),

Лісоўскі Адам Юзафавіч (1919—21).

Антушы, в. Рагачоўскага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (зруйнаваны ў 1990-я) (с. 64, 217, 259, 297, 358, 399, 482);

святары:

Бузыцкі Міхал Ігнатавіч (1901—09),

Боўтуць Аляксандр (1910—11),



Каўчыньскі Тэлесфар (1911—1912?),

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1913—14),

Ячэйка Антоні Ігнатавіч (1914—15),

Матусевіч Юльян (1914—15),



Рыла Тэадор Людвікавіч (1916—17),

Мустэйкіс Казімір (1917—28?),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1920—21),

Валынец Баляслаў (1921—29).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Ка­лінкевіч, Пятроўскі, Сянкевіч.

Асава, в. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Юрыя (с. 38);

святары:

Бурба Ян (з 1911),

Шымкунас Юзаф (1924—31),

Ганусоўскі Сікстус (1932—40?),



Банькоўскі Антоні Андрэевіч (1958—89).

Асавая, в. Столінскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 58, 357, 358);

святары:

Іваноўскі Станіслаў Аляксандравіч,

Кухарскі Ян Пятровіч (1900-я),

Бірнік Павел Бернардавіч (1915),

Барыс (Борыс) Ісідар (з 1916),

Янкоўскі Антон Казіміравіч (1927—28),

Яблонскі Баляслаў (1929—32),



Рыла Тэадор Людвікавіч (1931—32),

Пятранік Эміліян (1933—39),



Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (паміж 1939 і 1945).

Асвея, мяст. Верхнядзвінскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (знішчаны ў 1937) (с. 151, 413);

святары:

Табора Сігізмунд (1897—1911),

Сямашка Дыянісій (1901),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1912—17),

Алехна Юзаф,



Філіп Адольф Готлібавіч (1923),

Меджыс Павел (1923—26).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Кімбрыс Станіслаў, Окала-Кулак Леапольд Сямёнавіч, Стацкевіч Фелікс.

Асіповічы, райцэнтр Магілёўскай вобл.

капліца (с. 394);

рэктар:

Сямашка Сігізмунд (паміж 1917 і 1920).

Астравец, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Космы і Дам’яна (с. 260);

святары:

Абалевіч Павел (1915—19?),

Нямыцкі Пётр (19—39?),

Прэйсер Антоні (1936),

Адамовіч Ян Вікенцевіч (1937—42);

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 401, 474);

святар:

Тамковіч Алаізі Паўлавіч (з 1973).

Служылі ў Астраўцы, але невядома, у якім касцёле:



Яноўскі Севярын (1922—28),

Інгялевіч Юзаф Міхайлавіч (з 1958).

Астрагляды (Астраглядавічы), в. Брагінскага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 253);

святары:

Руткоўскі (1880-я),

Іваноўскі Станіслаў Аляксандравіч (да 1902),

Ярмаловіч Каміл (1902—03),



Лаўрыновіч Юльян (1903—25?).

Астрамечава, в. Брэсцкага р-на,

капліца (с. 159);

рэктары:

Драздовіч Ігнаці Юльянавіч (1932—37),

Ляшчынскі Баляслаў (1937—38),

Андрысяк Ксаверы (1939).

Ахрэмаўцы (Бяльмонт), в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 66, 152);

святары:

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1927—30?),

Буйноўскі Вінцэнт (1930—46?).

Ашмяны, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 119, 127, 176, 227, 270, 298, 306, 463);

святары:

Нарушыс Ян Ігнатавіч (1893),

Жаро (Жэра) Юзаф (1910-я),

Баброўскі Ксаверы (1910-я),

Крапіўніцкі Юзаф Казіміравіч (1910—11),

Гурскі Чэслаў-Вітальд (1912—18?),

Мікульскі Станіслаў (1915),

Пятровіч Францішак (1915),

Герасімовіч Генрык (з 1919),

Голяк Валяр’ян Антонавіч (1928—1939),

Жэйдзіс Сігізмунд Мартынавіч (1928),

Гжэгорскі Уладзіслаў Міхайлавіч (1928—29),

Мяноўскі Ян Пятровіч (1929—31).

Юдыцкі Віктар Віктаравіч (1937),

Высядлоўскі Станіслаў (1937),



Маліноўскі Юзаф (н. у 1906) (1937—39).

Б

Бабінавічы, в. Лёзненскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (зруйнаваны пасля 2-й сусветнай вайны) (с. 134, 313, 466);

святары:

Мількевіч Нупрэй,



Ожал Антоні Вікенцевіч (1894—1900),

Грашыс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1900—02),

Талюшыс Казімір (1902—07),

Валовіч Антоні (?) (1908—09),

Курляндскі Станіслаў (1910—11),



Юршан Казімір Міхайлавіч (1912—26).

Баболева, фальварак (?) у 20 км ад Мёраў, цяперашняе месца­знаходжанне ўстанавіць не ўдалося;

касцёл св. Андрэя Баболі (с. 126),

святары:

Гой Ян (1931),

Пяркоўскі Ян (1932—39).



Бабоўня, в. Капыльскага р-на Мінскай вобл.,

філіяльны касцёл (с.339);

святар:

Пяткевіч Юзаф Станіслававіч (1922—23).

Бабровічы, в. Івацэвіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

грэка-каталіцкі касцёл св. Яна Евангеліста і св. Параскевы (с. 323);

святар:

Пачопка Баляслаў Антонавіч (1926—40).

Бабруйск, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 46, 98, 99, 172, 252, 297, 334, 350, 358);

святары:

Красоўскі Ян Вікенцевіч (1902—13),

Сухвалка Адам (1903—04),

Брэчка Ян (1905—07),



Ройша Альбін (1907—09),

Ворслаў Ян Юзафавіч (1909—11),

Сянкевіч Ян Дамінікавіч (1911—13),

Пацэвіч Вацлаў (1912—16?),

Латарэвіч Вінцэнт (паміж 1916 і 1919),

Пучкар-Хмялеўскі Адам Янавіч (1916—20),

Рыла Тэадор Людвікавіч (1922),

Жаўрыд Ян Раймундавіч (1922—28),

Мустэйкіс Казімір (1929—30),

Выляжынскі Францыск Францыскавіч (1930—34, 1941—42?),

Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (1944),

Грасевіч Юзаф Юзафавіч (1944).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Алях­новіч, Ключынскі Вінцэнт.



Бабруйшчына, в. Глыбоцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Антонія Падуанскага (с. 157, 242, 315);

святары:

Драгель Генрык Уладзіслававіч (1917—22),

Борык Міхал (1927—32),

Вянцкевіч Пётр (1932—35),

Кулікоўскі Чэслаў Юзафавіч (1936—39),

Павелец Ян Юзафавіч (1941).

Бакшты, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

філіяльны касцёл св. Губерта (с. 160, 328, 395);

святары:

Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (да 1928),

Сянкевіч Антоні Станіслававіч (1929—36),

Яскольскі Баляслаў (1937),



Дубраўка Нікадзім Янавіч (1938—39).

Барадзінічы, в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Юзафа і НПМ (с. 9, 153, 157, 194, 254, 279, 451, 452);

святары:

Акрэйць Мечыслаў (1912—14),

Жук Міхал (з 1914),



Драгель Генрык Уладзіслававіч (1915—17),

Шутовіч Віктар Іванавіч (з 1917),

Мажэйка Станіслаў (1927—29),



Інгялевіч Юзаф Міхайлавіч (1929—35),

Важняк Юзаф (1937—39),



Лаўцэвіч Лявон (1944—50);

катэхеты:



Дзям’ян Юзаф (1932),

Масевіч Раман (1935—37).

Баранавічы, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 51, 121, 205, 230, 326, 341, 352);

святары:

Жаландкоўскі Люцыян (1923—33),

Бохуш Казімір (1927—30),

Завадскі Эдвард (1933—35),



Барысюк Ян Казіміравіч (1933—42),

Піваварскі Францішак (1935—39),

Краўчык Вацлаў (1937—41),

Рагоўскі Станіслаў (1950-я),

Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (з 1979);

арганіст:



Канікевіч Леанард Любінавіч (1940-я);

стараста:



Гібоўскі Андрэй Іванавіч (1930-я — 1944);

касцёл св. Антонія Падуанскага (знішчаны) (с. 12, 94, 175, 264, 422);

святары:

Францкевіч,



Война Стэфан Мікалаевіч (1911—14),

Маеўскі Міхал Эразмавіч (1920—23),

Валасек Франц (1928),



Хома Эдвард-Антоні Міхайлавіч (1933—34),

Александровіч Антоні Леапольдавіч (1930—39),

Жураўскі Караль (1939—40).

Баруны, в. Ашмянскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла і кляштар базыльян (с. 47, 214);

святары:

Харашуча Ян (1918—20?),

Пятроўскі Міхал (1919—21?),

Бароўка Юльян Баніфацавіч (1922—28?),

Славінскі Ян (1928—1939),



Карпінскі Фелікс Янавіч (да 1944).

Барысаў, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (першапачатковая назва — касцёл Унебаўзяцця НПМ ) (с. 69, 97, 135, 168, 216, 231, 436, 480);

святары:

Гзоўскі Нупрэй,

Лукашэвіч Ян Юзафавіч (да 1901),

Гурко Юзаф Юзафавіч (1902—18?),



Гронскі Юліян Міхайлавіч (1903—05),

Цыбульскі Францішак (1909—10),

Грыб Пётр (1910—11),

Клінт Мечыслаў (1911—12),

Лянтоўскі Аляксандр (1912—13),



Ворслаў Юзаф (1913—14),

Горыс Ісідар (1915),



Жамойтук Язэп-Станіслаў (1915—18),

Було Ян Георгіевіч (да 1922),

Каспяровіч Фелікс Браніслававіч (1923—27?),

Крывіцкі Адольф Валяр’янавіч (1923—33),

Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1933—37).

Батурына, в. Вілейскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл НПМ3 (спалены падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 66, 432);

святары:

1928 — без святара,



Буйноўскі Вінцэнт (1929),

Лукша Клеменс (1929—31),

Важняк Юзаф (1932—33),

Цімашкевіч Юліян Аляксандравіч (1934—38),

Валукевіч Станіслаў (1938—39).



Бездзеж, в. Драгічынскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 357);

святары:

Судзевіч Сямён (1920),

Ляшчынскі Баляслаў (1926—32?),

Каморскі Альфрэд (1933—35?),

Тамашэўскі Ян (1936—1940?),

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1941—45).

Белагруда, в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 113, 226, 235);

святары:

Крынскі Ян Антонавіч (з 1892),

Стэфановіч Людвік (1910—20),



Корнь Баляслаў (1921—23?),

Гародка Стэфан Антонавіч (1924—52, 1956—61).

Беліца, в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Мучаніка Юрыя (с. 34, 143, 270);

святары:

Маліноўскі Юзаф (н. у 1890) (з 1918),

Янсевіч Макар (1927—32),

Кахутніцкі Антоні (1933—35),

Ярзелоўскі Юзаф (1936),



Дабравольскі Стэфан (1937—43?).

Беніца, в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 28, 60);

святары:

Аўгусціновіч Аляксандр Казіміравіч (1918—24?),

Прышмант Тэафіл (1925—29),



Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1930),

Смарчэўскі Браніслаў (1936),

Попел Лукаш (1937—39).

Беняконі, в. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 110, 186, 272);

святары:

Ужумецкі Мед. (1910-я),

Страгас Ян (1912—24?),

Дубэціс Юзаф (1925—37),



Зубялевіч Апалінары (1935—36),

Маньтужык Антоні (1935—36),

Гайлюш Дамінік Ксавер’евіч (1937—51?).

Беразіно, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Маці Божай Міласэрнай (Кармелітанскай) (згарэў у 1914) (с. 398);

святары:

Мяцэвіч Юзаф (1902—09),



Тамашэўскі Вітольд Адольфавіч (1909—11, 1930-я),

Туз Станіслаў (1912—14).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Дадэрка, Дзенісевіч Стэфан, Малевіч Вінцэнт, Пянткоўскі, Рава Павел, Ясінскі Даніэль.

Бердаўка, в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 442);

святар:

Чыжэўскі Альфонс Леапольдавіч (1944—47).

Бешанковічы, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл св. Казіміра і Рафала (знішчаны пасля 1935) (с. 41, 112, 435);

святары:

Багдановіч Мікалай (1880?—1900),

Валіневіч Якаў (1901—06?),

Нікіфароўскі Юзаф Васілевіч (1907—08),

Фашчэўскі Ян Антонавіч (да 1908),

Цыбулевіч Станіслаў Юзафавіч (1908—19),

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1919—26);

арганіст:



Гаранскі Фелікс Міхайлавіч (19001920-я).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Кар­повіч, Кярноўскі Рамуальд, Фіялкоўскі Антоні.



Блонь, в. Пухавіцкага р-на Мінскай вобл.,

касцёл езуітаў св. Яна Караля (с. 56, 99, 147, 287, 482);

святары:

Бернатовіч Ігнаці,

Шабуня Карл Антонавіч (1902—05),

Вайтэкунас Мацвей (1906—18?),

Мацыеўскі Ян Янавіч (1922—29),

Выляжынскі Францыск Францыскавіч (1933),

Ячэйка Антоні Ігнатавіч (да 1937).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Іва­ноўскі, Паўлоўскі, Тамашэўскі Т., Янушкевіч.



Бобр, мяст. Крупскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл НПМ (с. 232, 289);

святары:

Круль Юзаф Адамавіч (да 1898),

Пухальскі Аляксандр (да 1912),



Мачук Антоні (1913—30?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Гінтаўт Аляксандр, Масальскі, Падбярэзкі, Пятроўскі Францішак, Радзівон Ян Антонавіч, Станеўскі.



Браслаў, райцэнтр Віцебскай вобл.

касцёл Нараджэння НПМ (с. 9, 93, 95, 270, 275, 294, 366, 448–449);

святары:

Акрэйць Мечыслаў (1907—12, 1933—42),

Мончка Уладзіслаў Ігнатавіч (1930),

Война-Аранскі Пётр (1932—33),

Маліноўскі Юзаф (н. у 1906) (1935—37),

Шубзда Антоні Аляксандравіч (1938—48?),

Марсэнгер Юзаф Фердынандавіч (1943),

Вільчынскі Чэслаў (1967—86?);

арганіст:



Сакалоўскі Эдвард Вацлававіч (канец 1930-х — 1940).

Брэст, абл. цэнтр,

касцёл катэдральны Узвышэння Св. Крыжа (с. 111, 146, 191, 352, 384, 409, 453);

святары:

Сохань Юзаф (з 1909),

Шчарбіцкі Фабіян Юзафавіч (1910—14?),

Верабей Ігнат (1919—28),

Шот Ян (1919—31),

Мацкевіч Леапольд (1926—28),

Ліпецкі Тамаш (1927—34),

Тарасевіч Нікадзім (1928),

Букраба Казімір (1928—32),

Малецкі Браніслаў (1929—30),

Мацеяк Юзаф (1933—34),

Копій Станіслаў (1933—34),

Грэсяк Тадэвуш (1933—36),

Івіцкі Вітольд Браніслававіч (1934—36),

Яжэўскі Чэслаў (1936—39),



Даміняк Юзаф (1936—38?),

Лазоўскі Вацлаў (1936—38),

Жаландкоўскі Люцыян (1937—38),

Зелянеўскі Аляксандр (1937—38),

Грабельны Уладзіслаў (1938—39),

Урбановіч Ян (1938—43?),

Гарадзенскі Юзаф Міхайлавіч (1939—42),

Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (1943—47?);

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 249, 361);

святары:

Гула Пётр (1933—34),

Жаландкоўскі Люцыян (1933—38),

Сабутка Станіслаў (з 1935),

Вянцкевіч Ян (1938—39),

Заяц Юзаф (1938—39),

Лазар Станіслаў Мацвеевіч (1947, 1964—?),

капліца па вул. Светлай (с. 250, 336);

капелан:

Лазар Станіслаў Мацвеевіч (1955—59).

Служылі ў Брэсце, але невядома ў якіх касцёлах:



Радзюк Антоні (1913—15),

Варанецкі Міхал Віктаравіч (канец 1940-х),

Вяржбіцкі Ян Дзмітрыевіч (1930-я),

Вайтыняк Чэслаў Валянцінавіч (1932),

Сякерка Уладзіслаў (з 1935 і не пазней як да 1939),

Лазар Станіслаў Мацвеевіч (1938—43);

Грыбоўскі Антоні (н. у 1906; 1940-я).



Будслаў, мяст. Мядзельскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 162);

святары:

Пагумірскі (Пагамірскі) Людвік (з 1909),

Вярэнік Станіслаў (1927—1936),

Ганусевіч Аляксандр (з 1936),



Дулінец Антоні (1954—66?).

Быхаў, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 231, 330, 348, 398, 476);

святары:

Пржамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1899—19032),

Мацкевіч Леапольд (да 1908),



Януковіч Пётр Янавіч (1908—11),

Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (1912—13),

Крукоўскі Ян Вікенцевіч (1913),

Святаполк-Мірскі Леў Львовіч (1914),

1915 — без святара,

Тамашэўскі Вітольд Адольфавіч (1919—28?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Валушынскі, Даўкант Канстанцін, Дмахоўскі Казімір, Сестранцэвіч (арцыбіскуп), Скрэтускі, Солтык Каятан, Тавянскі Фелікс.



Быцень, в. Івацэвіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

філіяльны касцёл св. Юзафа (с. 116, 153);

святары:

Кругельскі Станіслаў (1928),



Гельмер Баляслаў Янавіч (1929—34),

Дзям’ян Юзаф (1934—39).

Бярозаўка, горад Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Спаслання Св. Духа (закрыты ў 1953 і зруйнаваны) (с. 373);

святары:

Байкевіч Пётр (1924—1934),

Дзічканец Антоні (1935—39),

Сечка Стэфан Янавіч (1939—40, 1942—44).

В

Вавёрка, в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (с. 60, 474);

святары:

Маліноўскі Іпаліт (да 1915?),

Пясчук Францішак (1915—28),

Лапата Мечыслаў (з 1918),



Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1925—26),

Яноўскі Севярын (1939—49, 1956—58),

Ракіцкі Яраслаў (1930—39).



Валожын, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл св. Юзафа і НПМ (с. 24, 179, 218, 279, 408);

святары:

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (другая палова 1910-х),

Масевіч Раман (1920),

Удальскі Антоні (1919—39),

Заблудоўскі Баляслаў Янавич (1933),

Качкоўскі Лявон Ігнатавіч (1934—35).

Валынцы (Валынец), в. Верхнядзвінскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Юрыя (узарваны падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 103, 313);

святары:

Яркевіч (служыў 18 гадоў),

Мэркель Вячаслаў (да 1902),

Войцік (Войтык) Станіслаў Юзафавіч (1903—05),

Шаблоўскі,

Ожал Антоні Вікенцевіч (1906—19),

Вярсоцкі Ян Янавіч (1920—27).



  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©netref.ru 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет