Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



жүктеу 1.97 Mb.
бет10/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12
: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура

Клявань, в. Ровенскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 219, 363);

святары:

Савіцкі Аляксандр Вікенцевіч (1910—14),

Кашчыц Адольф Каятанавіч (1917—20).

Клязьма, г., Расія,

касцёл (с. 149);

святар:

Дземяшкевіч Антоні Мікалаевіч (пасля 1926).

Кляшчэлі (Kleszczele), мяст., Польшча,

касцёл (с. 457);

святары:

Кавалеўскі Казімір (з 1911),



Шышко (Шышка) Антоні Станіслававіч (1929—34).

Кнышын (Knyszyn), мяст., Польшча,

касцёл св. Яна Апостала і Евы (с. 9, 465);

святары:

Клім Станіслаў (з 1917),



Акрэйць Мечыслаў (1926—32),

Жамейц Юры (1933—36),

Шадбей Тадэвуш (1937—40?),

Юнг Эдвард Аляксандравіч (1941).

Колпіна, г. каля Санкт-Пецярбурга,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (былая капліца па вул. Адміральскай, д. 13) (с. 65, 155, 201, 282, 307, 314);

рэктары:

О’Рурк Эдвард-Аляксандр Уладзіслававіч (1908—10),

Бузыцкі Міхал Ігнатавіч (1910),

Казюнас Павел Мацвеевіч (1910—14),

Францкевіч Аляксандр (1914—17),

Жулпа Сямён (1918),

Неманцэвіч Антоні (1918—21),

Даўкант Канстанцін (1921—22),

Руткоўскі Францішак (1922—23),

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1923),

Матулёніс Тэафіл Юр’евіч (1926—28),

Амудру Ян-Морыс (1927—35),

Флоран Міхал-Кловіс (1937).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Будке­віч, Курлінаўскі Лявон, Мацулевіч Канстанцін, Прырэмбель Станіслаў, Свіршчэўскі.



Корве (Korwie), в., Літва,

касцёл св. Юзафа і НПМ (с. 306, 377);

святары:

Нарушыс Ян Ігнатавіч (1920—27),

Карыцкі Ян (1927—39),



Січак Пётр Янавіч (1940—41).

Коржэц, в., Украіна,

касцёл (с. 412);

святар:

Федаровіч Браніслаў (1927—31).

Костшынь (Kostrzyń), мяст., Польшча,

касцёл (с. 76);

святар:

Вайтыняк Чэслаў Валянцінавіч (1914—15).

Кракаў (Kraków), г., Польшча,

касцёл св. Ганны (с. 143, 223);

святары:

Клімчак Міхал-Дзяніс (з 1931),

Дабжыцкі Казімір (1939—44?).

Кракес, мяст., Літва,

касцёл (с. 136);

святар:

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1939?).

Кранштат, г. Ленінградскай вобл., Расія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 26, 114, 293, 382, 423);

святары:

Лушпініс Казімір (да 1896),



Міхалкевіч Казімір-Мікалай Юстынавіч (1896—1902),

Гашынскі Леанард Антонавіч (1902—19),

Шаўдзініс Мечыслаў (1919),

Пяткевіч Віктар (1919—21),

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1921?),

Юневіч Эдвард (1921—22),

Прырэмбель Станіслаў (1923),

Аўгло Пётр Язэпавіч (1925),

Васілеўскі Антоні (1925—26),



Хоміч Павел Семёнавіч (1926).

Краслаў, мяст., Латвія,

касцёл св. Людвіка (с. 141, 325);

святары:

Малахоўскі Адольф (да 1902),

Тырыліс Аляксандр (да 1902),

Ягеловіч Баляслаў (да 1908),

Валовіч Антоні (1903—06?),

Смільгевіч Фердынанд (1902—06?),

Гедрыс Канстанцін (1908—09),

Юркун Юстын Пятровіч (1908),

Лушпініс Казімір (1909—10?),

Уліцкі Пётр (1909—10?),

Путрэвіч Дамінік (1909),

Леўгаўд Францішак (1912),



Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1912),

Калінка Казімір (1910-я),

Курыловіч Юзаф (1910-я),

Кангар Канстанцін (1910-я),



Пашкевіч Вітольд Юзафавіч (1940).

Краснаярск, г., Расія,

касцёл Перамянення Пана (с. 16, 130, 255, 262, 427, 453);

святары:

Андрэкус Канстанцін Антонавіч (1902—05),

Святаполк-Мірскі Леў Львовіч (1905—13?),



Грабоўскі Францішак (1914—15),

Лявіцкі Мечыслаў Юзафавіч (1917),

Януліс Ігнат (1920-я),



Царпента (Цярпента) Іеранім Іеранімавіч (1930—35?);

Крoсна Аджанскае (Krosno Odrzańskie), в., Польшча,

касцёл (с. 37);

святар:

Баневіч Казімір Густававіч (да 1992).

Крынкі (Krynki), мяст., Польшча,

касцёл св. Ганны (с. 31, 343);

святары:

Радзішэўскі Мечыслаў Станіслававіч (з 1915),

Марцынкевіч Юзаф (1918—33),

Фрыдрыкевіч Адольф-Ян (1932—34),

Цыганек Казімір (1934—35),

Шырокі Станіслаў (1935),

Багаткевіч Станіслаў Станіслававіч (1935—37?),

Зянкевіч Альфонс (1936—39),

Ліцэновіч Ян (1937),

Трэцяк Кесарый (?) (1939).



Крыслаўка, в. Іркуцкай вобл. (?), Расія,

капліца св. Антонія (с. 279);

рэктар:

Марчынян Ксаверый (1903—08).

Крэменчуг, г., Украіна,

касцёл філіяльны св. Юзафа (?) (с. 331);

святар:

Прытула Аляксандр Францавіч (Фаміч) (1923—26).

Крэтынг, мяст. (за 20 км на паўн.-усх. ад Клайпеды), Латвія,

касцёл (с. 322);

святар:

Паўловіч Ян Юзафавіч (да 1937).

Кужніца (Kużnica), в., Польшча,

касцёл Божага Провіду (с. 57, 298, 306, 329, 403, 432, 456);

святары:

Нарушыс Ян Ігнатавіч (1903—08),

Бешта-Бароўскі Антоні (1915—18?),

Грыганевіч Ігнат (1919—36),



Шымковіч Міхал Мікалаевіч (1919—22),

Цімашкевіч Юльян Аляксандравіч (1929—30),

Твароўскі Антоні Людвігавіч (1931),

Жук Станіслаў (1931—32),



Мяноўскі Ян Пятровіч (1932—33),

Мацулевіч Вінцэнт (Вацлаў) (1934—36?),

Эйсмант Ян (1937—39),

Падзейка Пётр (1937—39),



Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (1939—40).

Курачэва (Kuraczewo) в., Польшча,

касцёл грэка-каталіцкі (с. 90);

святар:

Вашчынскі Пётр (1930—35).

Курск, г., Расія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 331, 399);

святары:

Сідаровіч Тамаш,

Віткевіч Ян Ігнатавіч,

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1909—12),

Прытула Аляксандр Францавіч (Фаміч) (з 1928).

Л

Лабенднік (Łabędnik), в., Польшча,

касцёл (с. 37);

святар:


Баневіч Казімір Густававіч (1960-я г.?).

Лаварышкі, в., Літва,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 235, 372);

святары:

Крынскі Ян Антонавіч (канец 1890-х — пачатак 1900-х г.),

Груздзь Канстанцін (1911—21?),

Петрашэўскі Станіслаў (з 1918),

Семашкевіч Ян Казіміравіч (1917—28?),

Захарэўскі Казімір (1928—39).



Ламаносаў (Араніенбаўм), г., Расія,

касцёл (с. 460);

святар:

Эйсмант Станіслаў (Стэфан) Францыскавіч (1921).

Ландвараў, в., Літва,

касцёл (с. 212);

святар:

Каралюк Юзаф (1956(?)—63).

Ландскрона, мяст., Латвія,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 57, 296);

святары:

Мустэйкіс Казімір (1901—02),

Андр Б. (1910),



Бікшыс Ян Міхайлавіч (1913—18).

Ласкажэў (Łaskarzew), мяст., Польшча,

касцёл (с. 394);

святар:

Сямашка Сігізмунд (1923).

Левін Бээскі (Lewin Brzeski), мяст., Польшча,

касцёл (с. 31);

святар:

Багаткевіч Станіслаў Станіслававіч (1960-я).

Лезніца Велька (Leźnica Wielka), Польшча,

касцёл (с. 378);

святар:

Січак Пётр Янавіч (1972—75).

Лешна (Leszno), мяст., Польшча,

касцёл (с. 155);

святар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1902—04).

Лёнд (Ląd), мяст., Польшча,

касцёл св. Барбары (с. 211);

святар:

Капуста Ян Юзафавіч (1957—60).

Лігава, пас. Ленінградскай вобл., Расія,

капліца Божай Маці Чанстахоўскай (с. 95, 355, 423);

рэктары:

Пяткевіч Віктар (1909—22),



Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1922—23),

Хрышчановіч Уладзіслаў (1923),



Хоміч Павел Сямёнавіч (1923—26),

Война Стэфан Мікалаевіч (1929—31),

Амудру Ян-Морыс (1931—35),

Флоран Міхал-Кловіс (1935—39).

Ліепая (Лібава), Латвія,

касцёл (с. 351);

святар:

Роп Эдвард Юльевіч (з 1889).

Ліксна, в., Літва,

касцёл Святой Сям’і (с. 330, 348);

святары:

Эльяшэвіч (дэкан),

Наркевіч Юзаф (да 1907?),

Руйка Фелікс (да 1904),

Панкоўскі Пётр (да 1904),

Мяшкоўскі Аляксандр (1904—06?),

Казенас Ян (1904—05),

Велкме Ян (1906—12?),



Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (1908—10),

Пжамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1908),

Спрынговіч Антоні (з 1908?),

Францкевіч Вінцэнт (1908—10),

Вайкуль Станіслаў (1912—14?),

Зач Рыгор Станіслававіч (з 1914).

Лінгмяны, в., Літва,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 176, 329);

святары:

Брэйва Юзаф (з 1919),

Аляксандр Міц (1926—32),

Зарэмба Адам (1933—34),



Жэйдзіс Сігізмунд Мартынавіч (1935),

Прамянецкі (Пшэмянецкі) Мечыслаў Казіміравіч (1935),

Мантвіл Ігнат (1935—39).



Літовіж, в. Валынскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 14);

святар:

Александровіч Юзаф Аўксенцевіч (1936—43?).

Лодзь (Łódź), г., Польшча,

касцёл Перамянення Божага (с. 200, 379, 471);

святары:

Скарупка Ігнат-Ян (1918),

Казера Францішак (Гжэгаж) (1958—60, 1966—72),

Капуста Ян Юзафавіч (1957—60),

Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1959—60);

касцёл св. Тэрэзы (с. 211);

святар:

Капуста Ян Юзафавіч (1957—60);

Ломжа (Łomża), Польшча,

касцёл і мужчынскі кляштар (с. 62, 113, 205, 278, 294, 300);

святары:

Бет (?)

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1911—14),

Брыдацкі Людвіг (1929—39?),

Гац (Гаца) Пётр-Уладзіслаў Іванавіч (1930-я — 1940),

Марцынкоўскі Франц Францавіч (1939—40);

законнікі:



Мішкоўскі Стэфан Станіслававіч (да 1940),

Камерас Фелікс Францавіч (1930-я).

Лондан, Вялікабрытанія,

Дом марыянаў (с. 118, 317–318, 469);

законнікі:

Падзява Тамаш Габрыэлевіч (з 1969)

Ягельніцкі Сігізмунд-Ян-Тадэвуш-Пшэмыслаў Францавіч (з 1970)

катэхет:


Германовіч Язэп Станіслававіч (Вінцук Адважны) (1962—66);

касцёл Бромптан Араторы (Brompton Oratory) (с. 463–464);

святар:

Юдыцкі Віктар Віктаравіч (з 1950).

Луга, г. Ленінградскай вобл., Расія,

касцёл св. Мікалая (с. 70, 95, 114, 196, 400, 413);

святары:

Будкевіч,

Малахоўскі,

Хрышчановіч Уладзіслаў (1907—09?),

Руткоўскі Францішак (1912, 1922),

Філіп Адольф Готлібавіч (1912—15),

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1915—17),

Крулікоўскі Яўген (1917—22),



Ісаевіч Уладзіслаў Ігнатавіч (1922—23),

Гашынскі Леанард Антонавіч (1922—27),

Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1930—32),

Ворслаў Ян Юзафавіч (1932—37),

Война Стэфан Мікалаевіч (1941—43);

актыўны парафіянін:



Быдзан Тамаш Антонавіч (1930-я).

Лукаў (Łuków), в., Польшча,

касцёл св. Станіслава (с. 265, 394);

святар:

Макня Юзаф (1923—34);

катэхет:


Сямашка Сігізмунд (1923—39).

Лучынец, мяст. Вінніцкай вобл., Украіна,

касцёл (с. 363);

святар:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (другая палова 1920-х).

Львоў, г., Украіна,

кляштар кармелітаў босых (с. 199),

законнік:

Казера Францішак (Гжэгаш) Андрэевіч (1936).

Любартаў (Lubartów), мяст., Польшча,

кляштар (с. 278);

законнік:

Марцынкоўскі Франц Францавіч (1937—38).

Любін Касцельны (Lubin Koscielny), в., Польшча,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 156, 406);

святары:

Рыжы Вінцэнт (з 1916),



Доўжык Павел (1900-я — пачатак 1910-х),

Трускоўскі Стэфан (з 1931).

Люблін (Lublin), г., Польшча,

касцёл (с. 389, 471);

святары:

Струміла-Петрашкевіч Люцыян (1922),

Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1972—78).

Любомль, г., Украіна,

касцёл (с. 412);

святар:

Федаровіч Браніслаў (1933).

Люботынь (Lubotyń), в., Польшча,

касцёл (с. 300);

святар:

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1906—08).

Люцын, г., Латвія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 57, 476);

святары:

Януковіч Пётр Янавіч (1892—93),

Бікшыс Ян Міхайлавіч (1894—97).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Буловіч, Валовіч Антоні (дэкан), Вішнеўскі Ян (дэкан), Пузыня (біскуп), Тукліс (дэкан), Чэтс Уладзіслаў.



Лясковіцы (Laskowice), Польшча,

касцёл (с. 237);

святар:

Кубш Вільгельм-Францішак Карлавіч (1957—64).

Ляшчыны (Leszczyny), мяст., Польшча,

касцёл (с. 233);

святар:

Круль Юзаф Адамавіч (1926—30).

М

Мазальцава, в. пад Смаленскам, Расія,

касцёл (с. 330);

святар:


Пржамоцкі (Пшэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1921).

Маева (Majewo), в., Польшча,

касцёл Маці Божай Ружанцовай і св. Казіміра (с. 79);

святары:

Бараноўскі Адам (1916—22?),



Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1923—29).

Макарава (Красны Бор), мяст. Ленінградскай вобл., Расія,

капліца (с. 155, 307);

рэктары:

Чэсніс Блазі (1917),



Неманцэвіч Антоні (1918—21),

Даўкант Канстанцін (1921—22),

Руткоўскі Францішак (1922—23),

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1923),

Амудру Ян-Морыс (з 1927).



Малагошч (Małogoszcz), мяст., Польшча,

касцёл (с. 233);

святар:

Круль Юзаф Адамавіч (1930—47).

Малаяраславец, г., Расія,

кляштар (с. 86, 144);

законніцы:

Васілені-Пажарска Ніна (Роза-Марыя) Юзафаўна (1939—40?),

Давыдзюк Люцыя Нарні (Ганна Кірылаўна) (1930-я).

Маліна, мяст., Украіна,

касцёл св. Ганны (с. 72);

святар:

Бянецкі Юзаф Вікенцевіч (1902—07).

Малічэўскі, пас. Томскай вобл., Расія,

капліца св. Яна Хрысціцеля (с. 130);

рэктары:

Грабоўскі Францішак (1918—20),

Міхасёнак Мікалай (1920-я).



Мальтыйск, пас. Ленінградскай вобл., Расія,

капліца (с. 355);

рэктар:

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1912—13).

Манастырыска, в. Цярнопальскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 363);

святары:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (1918—22?),

Савіцкі Аляксандр Вікенцевіч (1923—24).

Мантана (Mantana), г., ЗША,

касцёл св. Юзафа (с. 161);

святар:

Дубраўка Нікадзім Янавіч (1949—51).

Маркавіцы (Matkowice), в., Польшча,

касцёл (с. 7, 8);

святар:

Адамскі Фелікс (1931—36, 1946, 1975—92).



Мар’янава (Marianowo), мяст., Польшча,

касцёл (с. 372);

святар:

Семашкевіч Ян Казіміравіч (1946—56?).

Марыенгаўзен, мяст., Латвія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Езуса (с. 151–152, 348);

святары:

Ясас Юзаф Францавіч (1900—1910-я),



Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (?) (1901—07?),

Лупейка Станіслаў (1905—14?),

Швельніс Вінцэнт (Вацлаў) (1912),

Жулпа Сямён (1914),



Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1925—26).

Марыямпаль, мяст., Літва,

касцёл (с. 450);

святар:

Шульскіс Францішак (Пранас) Юзафавіч (1944—46).

Масква, г., Расія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (Мілюцінскі зав., д. 18) (с. 166, 187, 259, 307, 376, 382, 404, 426, 432, 438);

святары:

Васілеўскі Антоні Міхайлавіч (1889—1911),

Чаеўскі Ігнат Карлавіч (1911—15),

Зялінскі Пётр Пятровіч (1916—23),

Ёкус Антоні (1920-я),



Неманцэвіч Антоні (1922—23),

Ёдакас (Ядокас) Міхал (Мечыслаў) Антонавіч (1918—22),

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1924),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1924—29?),

Цімашкевіч Юліян Аляксандравіч (1926—27),

Цакуль Міхал Хрыстафоравіч (1933—37);

філіяльны касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (вул. Малая Грузінская) (с. 67, 169, 259, 426);

святары:

Буйноўскі Лявон Міхайлавіч (1917—21),

Цакуль Міхал Хрыстафоравіч (1919—24, 1933—37),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1921),

Швельніс Вінцэнт (Вацлаў) (1920-я),



Жаўняровіч Ігнат Францавіч (1924);

паводле некаторых звестак у касцёле Беззаганнага Зачацця НПМ таксама служылі: Галавінскі Ігнаці (мітрапаліт), Грэгарэўскі Тэлесфар, Жылінскі, Мачулеўскі Юліян, Оттэн Фрыдрых;

касцёл св. Ганны (с. 95),

святар:


Война Стэфан Мікалаевіч (першая палова 1920-х).

касцёл св. Людвіка (с. 342, 382);

святар:

Мачулеўскі Юліян,



Вівіен Л.,

Рагоўскі Станіслаў (1957—58);

Абрыкосаўскі ордэн сясцёр дамініканак (с. 86);

законніца:

Васілені-Пажарска Ніна (Роза-Марыя) Юзафаўна (да 1924).

Мейшагола, в., Літва,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 184, 254, 402);

святары:

Какарэка Тамаш (з 1911),



Зімнах Антоні (1914—20?),

Грабоўскі Вінцэнт-Міхал (1927—34),

Клім Станіслаў (1935—39),

Таппер Мікалай Пятровіч (1940),

Абрэмскі А. (1950-я),

кляштар (с. 86);

законніца:



Васілені-Пажарска Ніна (Роза-Марыя) Юзафаўна (з 1956).

Мепал (Mepal), Кембрыдж, Вялікабрытанія,

касцёл (с. 392);

святар:

Суфрановіч Каятан Каятанавіч (пасля 1947).

Мілянувек (Milanówek), мяст., Польшча,

законны дом уршулянак (с. 14);

законніца:

Александровіч Марыя Наталля (Моніка) Браніславаўна (1962—71, 1986—92).

Млынары (Młynary), мяст., Польшча,

касцёл (с. 47, 153);

святары:

Дзям’ян Юзаф (1946—53),

Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (з 1964).

Монькі (Mońki), в., Польшча,

касцёл НПМ і св. Казіміра (с. 270);

святары:

Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (да 1925)

Лазоўскі Цыпрыян (1925—34),

Даўгвіла Юзаф (1935—39).

Мышакоўка, в. Чарнігаўскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 16);

святар:

Андрыка Пётр (1933—36).

Мышынец (Myszyniec), мяст., Польшча,

касцёл (с. 153);

святар:

Дзям’ян Юзаф (1944—45).

Мясткова (Miastkowa), Польшча

касцёл (с. 300);

святар:

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1905—06).

Н

Навакаў (Nowaków), Польшча,

капліца (с. 445);

рэктар:


Шалкевіч Міхал Матэвушавіч (1959).

Навасольна (Nowosolna) мяст., Польшча,

касцёл (с. 378);

святар:

Січак Пётр Янавіч (1958—59).

Нараў (Narew), мяст., Польшча,

касцёл Унебаўзяцця НПМ і св. Станіслава (с. 111, 384);

святары:

Сохань Юзаф (1924—28),

Турлай Вацлаў (1928—33),

Лапошка (Лапашко) Данат (1934—39),

Гарадзенскі Юзаф Міхайлавіч (1960—68).

Нарвілішкі, мяст., Літва,

касцёл Маці Божай Міласэрнай (с. 221);

святары:

Сакалоўскі Адольф ( 1932 ),



Ківінскі Стэфан Францавіч (1934—39?).

Нарэўка (Narewka), в., Польшча,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 47, 68, 75, 204);

святары:

Буклярэвіч Міхал Філіпавіч (1908—15?),

Бароўка Юльян Баніфацавіч (1915—19),

Жылінскі Тэадор (з 1919),



Калінскі Тамаш Казіміравіч (1926—37),

Вагнер Мікалай Станіслававіч (1937—40).

Неброва Вельке (Nebrowo Wielkie), в., Польшча,

касцёл (с. 327);

святар:

Пілецкі Гедымін Людвікавіч (1951).

Невадніца (Niewodnica), в., Польшча,

касцёл св. Антонія (с. 115);

святары:

Ракіцкі Яраслаў (1921—30),

Астроўскі Адам (1930—33),

Невяроўскі Пётр (1933—40?),



Гедгаўт Антоні (1941?—47).

Невель, г. Пскоўскай вобл., Расія,

касцёл св. Юрыя (с. 480);

святары:

Буйневіч,

Грынеўскі Казімір Антонавіч (да 1912),

Батура Казімір (1912—23),



Ярмаловіч Антоні Янавіч (1924).

Нежын, г. Чарнігаўскай вобл., Украіна,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 45, 449);

святары:

Календа Адам (?) (служыў 2 гады),

Ваньковіч Казімір,

Шукель Ігнат Вікенцевіч (1903—11),

Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1912—17).

Неўтэраны (Рогаўка), мяст., Латвія,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 279);

святары:

Ваяводскі Антоні (да 1901),

Лаўрыновіч Станіслаў (1901—06?),

Кантынік Андрэй (1901—03),

Ясінскі Даніэль (1904—12),

Ясас Юзаф Францавіч (1912).

Савукайціс Юзаф (з 1912),

Марчынян Ксаверый (1912—18),

Сырвіт Казімір,

Бітны-Шляхта Пётр Вікенцевіч.

Ніжні Ноўгарад, г., Расія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 149);

святары:

Бітны-Шляхта Пётр Вікенцевіч (1910),

Венцлаў Марцін (1914—17),

Грас Ян (1922—23),

Хрышчановіч Уладзіслаў (1923),

Дземяшкевіч Антоні Мікалаевіч (пасля 1925).

Нікалаеў, г., Украіна,

касцёл св. Юзафа (с. 319),

святар:

Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1900-я).



1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


©netref.ru 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет