Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



бет11/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

Нованікалаеўск, г. Томскай вобл., Расія,

касцёл св. Казіміра (с. 174);

святар:

Жукоўскі Антоні Юзафавіч (1925);

Новасакольнікі, г. Пскоўскай вобл., Расія,

філіяльны (да парафіі ў Вялікіх Луках) касцёл Сэрца Пана Езуса (с. 375, 480);

святары:

Сівіцкі Казімір Антонавіч (1918—24),

Ярмаловіч Антоні Янавіч (1925).

Новая Вілейка, в., Літва,

касцёл св. Казіміра (с. 158, 160, 291, 374);

святары:

Макарэвіч Тадэвуш (з 1914),

Эйдзятовіч Юльян (1924—33),

Сечка Тадэвуш (1929),

Садоўскі Уладзіслаў (1933—39),

Цвянькоўскі Генрык (1938—39),

Драздовіч Антоні (1939),

Дубраўка Нікадзім Янавіч (1939),

Мілкоўскі Станіслаў Карлавіч (1940—46?).

Нортвік Парк (Northwick Park), Стаф, Вялікабрытанія,

касцёл (с. 392);

святар:

Суфрановіч Каятан Каятанавіч (пасля 1947).

Нортвіч (Northwich), г., Вялікабрытанія,

касцёл (с. 273);

святар:

Маньтужык Антоні (1964—65).



Ноўгарад, г., Расія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 244, 329–330, 476, 480);

святары:

Януковіч Пётр Янавіч (1892, 1894—97),

Пржамоцкі Хрызагон Цярэнцевіч (1893—96),

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (1914),

Венцлаў Марцін (1914—17),

Грас Ян (1922—23),

Чэгіс Уладзіслаў (1925—26),



Ярмаловіч Антоні Янавіч (1930—33).

Нур (Nur), в., Польшча,

касцёл (с. 120, 229);

святар:

Красоўскі Уладзіслаў Адамавіч (1933—35)

арганіст:



Гжэшчук Мечыслаў Лявонавіч (да 1940).

Нявіркаў (Niewirków), мяст., Польшча,

касцёл (с. 14);

святар:

Александровіч Юзаф Аўксенцевіч (1930—36).

Нядзвядна (Niedźwiadna), мяст., Польшча,

касцёл (с. 447);

арганіст:

Шкадзінскі Юзаф Аляксандравіч (да 1940).

Няміраў (Niemirów), мяст., Польшча,

касцёл св. Станіслава (с. 212, 408);

святары:

Валейка Юзаф (з 1919),

Мешкіс Фелікс (1923—33),

Улінскі Францішак (1933—39),

Каралюк Юзаф (1939).

Нястанішкі, в., Літва,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 239);

святары:

Шламас Станіслаў (да 1915),

Жыткевіч Ян (1915—31),

Матуліс Уладзіслаў (1932),

Борык Міхал (1933—39);

арганіст:



Кузьміч Казімір Пятровіч (да 1940).

О

Ольштын (Olsztyn), мяст., Польшча,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 327, 347);

святары:


Пілецкі Гедымін Людвікавіч (паміж 1948 і 1952),

Рамейка Ян Юзафавіч (1950—72).

Омск, г., Расія,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 244, 330);

святары:

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (1915—17),

Пржамоцкі (Пшэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1915—20?),

Бугеніс Міхал (1920-я).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Віткевіч Ян Ігнатавіч, Грамадскі Валяр’ян, Казакевіч Юзаф, Стракшыс Ф.

Орлаў (Orłów), в., Польшча,

касцёл (с. 155);

святар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1907—12).

Орля (Orla), в., Польша,

філіяльны касцёл (парафіі Бельск Падляскі) (с. 57, 400);

рэктары:

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1926—27),

Бешта-Бароўскі Антоні (з 1927).

П

Пабрадэ (Падброддзе, Падбярэззе), г., Літва,

касцёл св. Юзафа (с. 272, 372);

рэктары:


Вайтэкунас Вінцэнт (з 1907),

Навіцкі Уладзіслаў (1927—28),

Бяляўскі Юзаф (1929—35),

катэхеты:



Семашкевіч Ян Казіміравіч (1934—36?),

Маньтужык Антоні (1936—39);

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 50, 238, 247);

святары:

Бразоўскі Уладзіслаў (1928),



Кударэўскі Станіслаў Міхайлавіч (1929—36),

Сепак Браніслаў Францыскавіч (1934—37)

Шчамірскі Станіслаў (1937—39),

Моліс Канстанцін (1939),



Куява Антоні Мікалаевіч (1939—41),

Барысовіч Антоні Францавіч (1939—44).

Падборжа, в., Літва,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 79);

святар:

Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1940-я г.?)

Паджыліны (Podżyliny), мяст., Польшча,

касцёл (с. 300);

святар:

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1922—33).

Падстаў, в. каля Смаленска, Расія,

касцёл (с. 315);

святар:

Павелец Ян Юзафавіч (?) (1941).

Пажна (Parzno), в., Польшча,

касцёл (с. 378);

святар:

Січак Пётр Янавіч (1960—62).

Паламене (Palomene), в., Літва,

касцёл (с. 407);

святар:

Туцінас Ян (1937—41).

Палоннае, мяст. Жытомірскай вобл., Украіна,

касцёл св. Ганны (с. 72);

святар:

Бянецкі Юзаф Вікенцевіч (1922—30).

Палтава, г., Украіна,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 141, 331, 413);

святары:

Філіп Адольф Готлібавіч (1909—1910),

Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1910—11),

Прытула Аляксандр Францавіч (Фаміч) (1923—26),

Казлоўскі Антоні (1927—28?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Кухарскі Ян Пятровіч, Сестранцэвіч (арцыбіскуп), Слізевіч Яўген, Стунеўскі Суфраган.

Палукня, мяст., Літва,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 139);

святар:

Пацкевіч Казімір (1915—39);



дыякан:

Гудзейка Баляслаў Міхайлавіч (1915—17).

Панатарай (Panoterai), мяст., Літва,

касцёл (с. 136);

святар:

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1936—39).

Паргалава (3-е Паргалава), пас. Ленінградскай вобл., Расія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 26, 50, 476);

святары:

Януковіч Пётр Янавіч (1914—20),

Барысовіч Антоні Францавіч (1917—22),

Бугеніс Міхал (1921—22),



Аўгло Пётр Язэпавіч (1922—25),

Спасоўскі Юры (1926—27),



Юрэвіч Баляслаў Казіміравіч (1927—29).

Парудаміна (Porudomino), в., Літва,

касцёл Перамянення Пана (с. 327);

святар:

Пілецкі Гедымін Людвікавіч (1944—45).

Пархоў (Порхаў), г. Пскоўскай вобл., Расія,

касцёл (с. 422–423);

святары:

Манюшка Юзаф (1918—20),



Хоміч Павел Семёнавіч (1920—23).

Пасіна, в., Латвія,

касцёл (с. 42);

святар:

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1947—49).

Паташня, в. Вінніцкай вобл., Украіна,

касцёл (с. 14);

святар:

Александровіч Юзаф Аўксенцевіч (1927—30).

Пенза, г. Расія,

філіяльны касцёл (парафіі Узвышэння Св. Крыжы ў Казані) Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 101, 476);

святары:

Даўгяловіч Казімір,



Януковіч Пётр Янавіч (1902—04),

Вяржбіцкі Юзаф Фаміч (1922—23),

Шведзда Станіслаў (1920-я).



Пенкрос (Penhros), Вялікабрытанія, Уэльс,

касцёл (с. 392);

святар:

Суфрановіч Каятан Каятанавіч (пасля 1947).

Пераменаўка (Марыенбург), с., Расія,

капліца (с. 174);

капелан:

Жукоўскі Антоні Юзафавіч (1925).

Перляева (Perlejewo), мяст., Польшча,

касцёл Перамянення Пана (с. 11, 29);

святары:

Хаміцкі Ян (1905—21?),



Алдзіеўскі Адольф (1914?),

Аўліх Леапольд (1928—29).

Перм, г., Расія,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 297, 398);

святары:

Шостак Антоні,

Крулікоўскі Яўген (1905—10),

Мустэйкіс Казімір (1909—16),

Тамашэўскі Вітольд Адольфавіч (1917—19),

Будрыс Францішак (1920-я).



Пёрткаў Трыбунальскі (Piortków Trybunalski), мяст., Польшча,

касцёл св. Якуба (с. 378);

святар:

Січак Пётр Янавіч (1951—57).

Петразаводск, г., Расія,

касцёл НПМ (с. 382);

святар:

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1920-я).

Петрапаўлаўск, г., Казахстан,

капліца Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 373, 469);

капеланы:

Сенвайціс Юзаф (1911—23),

Ягельніцкі Сігізмунд-Ян-Тадэвуш-Пшэмыслаў Францавіч (1941—42).

Пецяргоф (Петрадварэц), г., Расія,

касцёл св. Аляксея (на вул. Мікалаеўскай) (с. 95, 423, 460);

святары:

Эйсмант Станіслаў (Стэфан) Францыскавіч (1921—22),

Хоміч Павел Сямёнавіч (1923—26),

Война Стэфан Мікалаевіч (1929—31).

Піедруя (Прыдруйск), мяст., Латвія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 40, 42, 169, 231, 399);

святары:

Кавалеўскі Казімір (да 1906),

Гумніцкі Генрык (1900),

Крукоўскі Ян Вікенцевіч (1903—04),

Баравік Ян Антонавіч (1904—11),

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1912),

Яроцкі Адам (1912),

Стэфановіч Браніслаў Юльянавіч (1914—24?),

Жаўняровіч Ігнат Францавіч (?) (1915).

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1955—58).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Багіноўскі Сымфар’ян, Вілямовіч Караль, Кун, Малахоўскі Адольф, Прашмант Якуб, Рацэвіч Клеменс, Рыла (20 гадоў), Ярэцкі Адам Янавіч.



Плоцк (Płock), г., Польшча,

касцёл (с. 211);

святар:

Капуста Ян Юзафавіч (1956—57).

Пневы (Pniewy), мяст., Польшча,

касцёл (с. 76);

святар:

Вайтыняк Чэслаў Валянцінавіч (1914—15).

Познань (Poznań), г., Польшча,

касцёл катэдральны (с. 76, 206);

святары:

Кантак Каміль-Стэфан-Януш Янавіч (з 1909),

Вайтыняк Чэслаў Валянцінавіч (1922);

кляштар (с. 18);

законнік:

Аношка Уладзіслаў-Канстанцін (1930-я).

Посін, мяст., Латвія,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 57);

святар:

Бікшыс Ян Міхайлавіч (1900—12).

Потак (Potok), мяст., Польшча,

касцёл (с. 233);

святар:

Круль Юзаф Адамавіч (да 1926).

Прага, прыгарад Варшавы, Польшча,

ордэн сясцёр сям’і Марыі (с. 379);

капелан:

Скарупка Ігнат-Ян (1919—20).

Прабуты (Prabuty), в., Польшча,

касцёл (с. 283);

святар:

Матусевіч Чэслаў (1954—58).

Прычыны, в., Літва,

касцёл (с. 184–185);

святар:

Зомбак Антоні Янавіч (1944—45).

Прыязнь, в., Літва,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 176);

святары:

Ёзэфовіч Маціяс (з 1912),

Паплаўскі Юзаф (1928—30?),

Зарэмба Адам (1931—33),



Жэйдзіс Сігізмунд Мартынавіч (1933—34),

Ромель Ян (1935),

Міраўскі Эдмунд (1936—39).

Прэйлі (Прэлі), мяст., Латвія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 141, 188);

святары:

Яновіч Станіслаў (да 1881),

Пятроўскі Станіслаў (да 1891),

Лушпініс Казімір (дэкан?),

Сымон Францішак-Альбін (біскуп),

Ібянскі Юзаф Канстанцінавіч (1897—1900),

Блюцука Станіслаў (да 1902),

Матусевіч Юльян (1904),

Велкмэ Ян (1905),

Бружас Пётр (1905—15?),

Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1911),

Лях Антоні (1914),

Петкель Лявон (з 1916).

Прэус, каля Саратава, Расія,

касцёл;


святар:

Зэр Антон Ёханес (1870-я).



Пскоў, г., Расія,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 64, 98, 163, 422);

святары:

Будкевіч Канстанцін-Рамуальд Юльянавіч (1893—96),

Леўгаўд Францішак (1912—17),

Манюшка Юзаф (1918—20),

Хоміч Павел Семёнавіч (1920—23),

Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1923—25),

Ворслаў Ян Юзафавіч (1925—26),

Мілкоўскі (да 1930).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Віт­коўскі Юстын, Гардзіевіч Франц Ігнатавіч, Жылінскі Вацлаў (мітрапаліт), Заборка, Окала-Кулак Антоні, Пятроніс, Фіялкоўскі Антоні.

Пцічая, в. Ровенскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 442);

святар:

Чырскі Франц Тамашавіч (1907—10).

Пустынь, в., Латвія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 151);

святары:

Малахоўскі Адольф,

Календа Францішак,

Календа Адам (да 1910),



Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1910—11),

Табора Сігізмунд (1912—15?).



Пушкі, в., Літва,

касцёл Маці Божай Міласэрнасці (с. 30, 31);

святар:

Багаткевіч Мечыслаў Станіслававіч (1938).

Пясочна (Piaseczne), мяст., Польшча,

касцёл (с. 36);

святар:

Балюль Вінцэнт Вінцэнтавіч (першая палова 1920-х г.).

Пяцігоры, мяст. Кіеўскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 363);

святар:

Савіцкі Аляксандр Вікенцевіч (1923—24).

Р

Радам (Radom), мяст., Польшча,

касцёл (с. 422);

святар:


Хома Эдвард-Антоні Міхайлавіч (1936—39).

Радамышль, г., Украіна,

касцёл (с. 72);

святар:

Бянецкі Юзаф Вікенцевіч (1910—13).

Радамск (Radomsk), мяст., Польшча,

касцёл (с. 140, 390);

святары:

Гуз Юзаф Інацэнт (1910-я),

Стэмпель Карл (Герман) (паміж 1938 і 1941).

Разань, г., Расія,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 94–95, 355);

святары:

Крулікоўскі Яўген (1910—13),



Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1913—17, 1918—22),

Война Стэфан Мікалаевіч (першая палова 1920-х).

Разважаў, мяст. Кіеўскай вобл., Украіна,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 72);

святар:

Бянецкі Юзаф Вікенцевіч (1907—10).

Райнсфельд, пас., Расія,

капліца (с. 244);

рэктар:

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (1920-я).

Раслаўль, г. Смаленскай вобл., Расія,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 25, 330);

святары:

Аўгло Пётр Язэпавіч (1900-я),

Пржамоцкі (Пшэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1925),

Лясатовіч Адольф Віктаравіч (1928).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Ві­лімоўскі, Петрыкоўскі І., Саросек.

Рацлавічкі (Racławiczki), мяст., Польшча,

касцёл (с. 248);

святар:

Куява Антоні Мікалаевіч (1962—68).

Ржэў, г., Расія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Езуса (с. 322);

святары:

Хадыка Аляксандр,



Роп Эдвард Юльевіч (арцыбіскуп),

Паўловіч Ян Юзафавіч (1924—26).

Рогуж (Rogóż), мяст., Польшча,

касцёл (с. 46);

святар:

Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (1959—64).

Рожышча, г. Валынскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 217);

святар:

Каўчыньскі Тэлесфар (1922—25).

Ромны, г. Сумскай вобл., Украіна,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 45, 163);

святары:

Даўгіс Ян,



Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч,

Злясноўскі К.,



Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1923—29?).

Ротніца, в., Літва,

касцёл св. Барталамея (с. 115);

святары:

Шымялун Антоні (1911—32),

Янушэвіч Юры (1933—35),

Гедгаўт Антоні (1936—39).

Рудзішкі, в., Літва,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 115, 465);

святары:

Жэмайціс Адам (з 1910),



Гедгаўт Антоні (канец 1910-х — 1924),

Гадлеўскі Вінцэнт (1924),

Юркевіч Юльян (1924—35),

Маеўскі Станіслаў (1936—39),

Юнг Эдвард Аляксандравіч (?) (1940).

Руднікі, в., Літва,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 158, 254);

святары:

Сташкевіч Юзаф (з 1914—29),

Сянкевіч Павел (1930—31),

Драгель Генрык Уладзіслававіч (1931—33),

Сабалеўскі Юзаф (1934—39),



Юнг Эдвард Аляксандравіч (1940—41?),

Лаўцэвіч Лявон (з 1964).

Ружанысток (Różanystok), в., Польшча,

салезіянскі касцёл і кляштар Ахвяравання НПМ (с. 70);

святары:

Вячорак Валянтын (да 1929—30),

Жыдэк Валянтын (1931—33),

Кампа Маціяс (1929—33),

Цафалка Францішак (1935—37),

Ціхас Тэадор (1938—39),

Дыняровіч Сімяон (1935—39).

законнік:



Буяр Юзаф (1930-я).

Ружын, мяст. Валынскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 219);

святар:

Кашчыц Адольф Каятанавіч (1920—24).

Рукойні, в., Літва,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 110);

святары:

Ганусоўскі Сікстус (1912),

Пяткевіч Фелікс (1913),

Гайлюш Дамінік Ксавер’евіч (1928—31),

Блажэвіч Пётр (1932—33),

Шаўкоўскі Юзаф (1934—39).

Рундак, мяст., Латвія,

касцёл (с. 109);

святар:

Гайлевіч Юзаф Казіміравіч (1957—58).

Рунданы (Рундэны), мяст., Латвія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 481);

святары:

Вішнеўскі Ян (дэкан),

Латкоўскі Антоні,

Ясінскі Ксаверы (1910-я),

Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1913—16).



Рыбінішкі, в., Літва,

касцёл (с. 348);

святары:

Том (дэкан),

Шведзда Станіслаў,

Андрэкус Дамінік (да 1909),



Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (1910—12),

Слічэвіч Яўген (з 1912).



Рыбінск, райцэнтр Яраслаўскай вобл., Расія,

філіяльны касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 169, 170, 464);

святары:

Жаўняровіч Ігнат Францавіч (1915—20?, 1934—35),

Юзвік Юзаф Францавіч (паміж 1923 і 1928).

Рыга, Латвія,

касцёл св. Альберта (с. 43, 135, 188);

святары:

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1911),

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1978—83?).

касцёл Маці Божай Пакутнай (с. 188);

святары:

Іваноў-Сталбінскі Дамінік Адольфавіч (1907—09),

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1912—14).

Паводле некаторых звестак, у касцёле Маці Божай Пакутнай таксама служылі: Афанасовіч Францішак, Дукальскі Міхал, Клю­чынскі Вінцэнт (мітрапаліт), Лоўскі Эдвард, Марцынкевіч, Роп Эдвард Юльевіч (мітрапаліт), Стракшыс Ф., Цяшынскі Ігнат, Шэмбек Юзаф (мітрапаліт), Яцэвіч Ян.

Таксама служылі ў Рызе, але невядома, у якім касцёле:

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1902—04),

Васілеўскі Ян Аляксандравіч (1924?).



Рыгалуўка (Rygałówka), в., Польшча,

касцёл Перамянення Пана (с. 328);

святар:

Плоньскі Юзаф (пачатак 1940-х г.?).

Рыдултовы (Rydułtowy), мяст., Польшча,

касцёл (с. 155);

святар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1913—14).

Рыконты, в., Літва,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 184, 344);

святары:

Зімнах Антоні (да 1914),

Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1915—18),

Саросек Юзаф-Уладзіслаў (з 1919),

Самусёнак Міхал (1924—33),

Навіцкі Уладзіслаў (1934—37),

Пясляк Аляксандр (1938—39).

Рынкаўшчызна, в., Літва,

касцёл (с. 143);

святар:

Дабулевіч Павел-Чэслаў (Ян-Чэслаў) (1918—21),

Рыхнова (Rychnowa), мяст., Польшча,

касцёл (с. 47);

святар:

Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (1974—79).

Рэзекне (Рэжыца), г., Латвія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 109, 289);

святары:

Мачук Антоні (да 1902),

Сырвіт Казімір (да 1902?),

Шымкевіч Людовік (1903),

Тукіш Павел (1904—06?),

Ранцан Нікадзім Вікенцевіч (з 1907?),

Піпітус Сігізмунд (1908—11?),

Кангар Канстанцін (1912),

Гедрыс Аляксандр (1914),



Гайлевіч Юзаф Казіміравіч (1934—35).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Даў­гяловіч Казімір, Казенас Ян, Кнашэвіч А., Руйка Фелікс, Ясас Юзаф Францавіч.

С

Сагінаў, г., штат Мічыган, ЗША,

касцёл НПМ (с. 231);

святар:

Краўчык Вацлаў (1950—86).

Сакаляны (Sokolany), в., Польшча,

касцёл Перамянення Пана (с. 144);

святары:

Крыштофік Ян (з 1911),

Рачкоўскі Яўхім (1927—33),

Дабулевіч Павел-Чэслаў (Ян-Чэслаў) (1934—39).

Саколіца (Sokolica?), в., Польшча,

касцёл (с. 37);

святар:

Баневіч Казімір Густававіч (1960-я).

Саколы (Sokoły), в., Польшча,

касцёл (с. 300);

святар:

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1914—22?).

Сакулка (Sokółka), мяст., Польшча,

касцёл св. Антонія Падуанскага (с. 79, 89, 231, 266, 343, 374);

святары:

Радзішэўскі Мечыслаў Станіслававіч (1913—15),

Івашкевіч Браніслаў (з 1919),

Штафінскі Сігізмунд (з 1919),

Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1920?),

Лікша Клеменс (1927—29),

Бакшчанін Антоні (1927—33),

Сечка Тадэвуш (1930—33),

Гаўрыхоўскі Баляслаў (1932—33),

Марцынкевіч Юзаф (1933—39),

Макрэцкі Ян (1934—35),

Занеўскі Рамуальд (1936),

Міхалак Уладзіслаў (1938—39),

Васюцёнак (Васючонак) Пётр Юзафавіч (з 1969);

прэфект:


Крукоўскі Ян Вікенцевіч (з 1918).

Самара, г., Расія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 244);

святары:

Карэвіч Францішак (1888—92),

Ламсаргіс Францішак (з 1892),

Лапшыс Ігнат (з 1897),

Пашкевіч Тамаш (1902—03),

Будзінас Антоні (1906—07),



Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1912—17),

1923 — без святара,



Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (1924 — канец 1920-х).

Сан-Антоніо, г., ЗША,

касцёл (с. 231);

святар:

Краўчык Вацлаў (1947—50).

Санкт-Пецярбург (Петраград, Ленінград), г., Расія,

катэдральны касцёл Унебаўзяцця НПМ (вул. 1-я Рота) (с. 50, 232, 355, 404, 420, 467);

святары:

Круль Юзаф Адамавіч (з 1891),

Ласінскі Аўгуст (1904—14),



Васілеўскі Антоні Міхайлавіч (1912),

Дукальскі Міхал (1914—18),



Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1916—23, 1927—30),

Барысовіч Антоні Францавіч (1917—23?),

Балтрушыс Ігнат (1918—19),



Хвецька Люцыян Антонавіч (1919—23),

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1923),

Шаўдзініс Мечыслаў (1923—26),



Тройга Ян Янавіч (1924—25),

Юрэвіч Баляслаў Казіміравіч (1926—29);

касцёл Звеставання НПМ (на Выбаргскіх могілках; вул. Арсенальная, д. 8) (с. 25, 137, 166, 315, 476);

святары:

Януковіч Пётр Янавіч (1912—20, 1926),

Ёдакас (Ядокас) Міхал (Мечыслаў) Антонавіч (1914),

Бугеніс Міхал (1921—22),



Аўгло Пётр Язэпавіч (1922—25),

Спасоўскі Юры (1926—27),



Юрэвіч Баляслаў Казіміравіч (1927—29),

Амудру Ян-Морыс (1929—33),

Савінскі Юзаф Баляслававіч (1933),

Акулаў Епіфані (1934—37),

Флоран Міхал-Кловіс (1937—38);

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 281);

святары:

Матулёніс Тэафіл Юр’евіч (1914—23, 1926—28),

Чэгіс Уладзіслаў (1923—24),

Амудру Ян-Морыс (1929—32),

Савінскі Юзаф Баляслававіч (1932—33),

Акулаў Епіфані (1933—37);

касцёл Парыжскай Маці Божай «Notre Dame de France» (с. 370–371);

святары:

Андр Б. (1909),



Святаполк-Мірскі Яўген (1912),

Амудру Ян-Морыс (1923, 1935—41),

Бурджэаж Шарль (1945);

касцёл св. Аляксея (вул. Царкоўная, д. 9) (с. 25–26, 476);

святары:

Януковіч Пётр Янавіч (1916—20),

Бугеніс Міхал (1920—22),



Аўгло Пётр Язэпавіч (1922—25),

Спасоўскі Юры (1926—27),



Юрэвіч Баляслаў Казіміравіч (1927—29),

Амудру Ян-Морыс (1929—33),

Савінскі Юзаф Баляслававіч (1933),

Акулаў Епіфані (1934—35);

касцёл св. Баніфацыя (с. 155, 281–282, 382, 405);

святары:


Окала-Кулак Антоні (1915—16),

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1916—19),

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1923—24),

Васілеўскі Антоні Міхайлавіч (1925),

Амудру Ян-Морыс (1925—35),



Матулёніс Тэафіл Юр’евіч (1926—28),

Флоран Міхал-Кловес (1935);

касцёл св. Казіміра (вул. Ушакова, д. 22) (с. 95, 189, 325, 348, 378, 423, 460, 468);

святары:


Окала-Кулак Антоні,

Унукоўскі (мітрапаліт),



Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (1912—15),

Скакоўскі Юстын (Юзаф) Альфонсавіч (1915—17),

Герасімовіч Вікенці (1917—18),



Эйсмант Станіслаў (Стэфан) Францыскавіч (1918—23),

Хрышчановіч Уладзіслаў (1923),



Хоміч Павел Сямёнавіч (1923—26),

Амудру Ян-Морыс (1927—32),



Война Стэфан Мікалаевіч (1929—31),

Савінскі Юзаф Баляслававіч (1932—33),

Акулаў Епіфані (1934—37);

касцёл св. Кацярыны Александрыйскай (Неўскі праспект, д. 32) (с. 44, 64, 87, 95, 154, 189, 195, 196, 264, 268, 281, 329, 348, 381, 404, 410, 411, 438, 443, 460, 477);

святары:

Іваноў-Сталбінскі Дамінік Адольфавіч (1889, 1925—26),

Пржамоцкі (Пшэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1893),

Чаеўскі Ігнат Карлавіч (1893—94),

Бараноўскі Леанард Якаўлевіч (1903—07),

Маеўскі Міхал Эразмавіч (1904—06),

Будкевіч Канстанцін-Рамуальд Юльянавіч (1903—23),

Зярчанінаў Аляксей Яўграфавіч (1912—23?),

Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (1915—23),

Ісаевіч Уладзіслаў Ігнатавіч (1916—19),

Васілеўскі Ян Аляксандравіч (1917—19, 1923),

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1919—23, 1925—26),

Фёдараў Леанід Іванавіч (1920),

Хадневіч Павел (1920-я г.?),

Вялічка Казімір (1923—25),

Васілеўскі Антоні Міхайлавіч (1889, 1925—27),

Малецкі Антоні Юзафавіч (1925—27),

Чэгіс Уладзіслаў (1927—30),



Дзям’ян Юзаф Казіміравіч (1929—30),

Война Стэфан Мікалаевіч (1929—31),

Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1930—32),

Януковіч Пётр Янавіч (1932),

Амудру Ян-Морыс (1933—35),

Флоран Міхал-Кловіс (1935—38);

старшыня парафіяльнага савета:



Чэкан Міхал Казіміравіч (да 1929);

касцёл св. Станіслава (на вул. Гандлёвай, д. 9) (с. 45, 95, 189, 191, 226, 268, 307, 314, 382, 395, 404, 438, 460);

святары:

Малецкі Антоні Юзафавіч (1887—1923?),

Дабравольскі Францішак (да 1893),

Чачот (1910),

Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1910—11),

О’Рурк Эдвард-Аляксандр Уладзіслававіч (1910—18),

Чаеўскі Ігнат Карлавіч (1918),

Івіцкі Вітольд Браніслававіч (1918—20),

Неманцэвіч Антоні (1918—21),

Эйсмант Станіслаў (Стэфан) Францыскавіч (1918—23),

Іваноў-Сталбінскі Дамінік Адольфавіч (1920—22?),

Юневіч Эдвард (1921—23),



Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1923—24),

Спасоўскі Юры (1924—25),



Тройга Ян Янавіч (1925—27),

Прырэмбель Станіслаў (1927—29),



Война Стэфан Мікалаевіч (1930—31),

Амудру Ян-Морыс (1931—34),

Міхалёў Мікалай (1934—35);

касцёл св. Францішка (па вул. Кузнецкай, д. 40) (с. 25, 467, 477);

святары:

Аўгло Пётр Язэпавіч (1916—17, 1922—25),

Бугеніс Міхал (1918—19),



Януковіч Пётр Янавіч (1921—26),

Спасоўскі Юры (1926—27),



Юрэвіч Баляслаў Казіміравіч (1927—29),

Амудру Ян-Морыс (1929—33),

Савінскі Юзаф Баляслававіч (1933),

Акулаў Епіфані (1934—35),

Флоран Міхал-Кловіс (1935—38);

касцёл Яна Хрысціцеля (с. 251);

святары:

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1917—18),

Хадневіч Павел (1921—22);

касцёл Спаслання Святога Духа (с. 411);

святар:


Фёдараў Леанід Іванавіч (1917—22);

капліца (з 1918 касцёл) Беззаганнага Зачацця НПМ (на Васільеўскім востраве) (с. 155, 163, 268, 355, 404);

рэктары:

Малецкі Антоні Юзафавіч (1896—1923, 1925—30),

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1911—13),

святары:


Васілеўскі Антоні Міхайлавіч (1918—23),

Амудру Ян-Морыс (1923, 1928—35),



Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1924),

Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1925—28);

капліца Занеўская (с. 257);

рэктар:

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1923—25);

капліца Наведзінаў НПМ (с. 94);

рэктар:

Война Стэфан Мікалаевіч (1910);

капліца Найсвяцейшага Сэрца НПМ (вул. Кірылаўская, д. 19) (с. 98, 268);

рэктары:

Шаўдзініс Мечыслаў,



Малецкі Антоні Юзафавіч (1896—1923, 1925—30),

Ворслаў Ян Юзафавіч (1924),

Януковіч Пётр Янавіч (1931—32);

капліца св. Яна Кантыя (с. 155);

рэктар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1919—20);

Служыў у Санкт-Пецярбургу, але невядома, у якім касцёле:



Будзька Францішак Карлавіч (1912).

Каталог: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура


Достарыңызбен бөлісу:
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет