Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



жүктеу 1.97 Mb.
бет12/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12

Саратаў, г., Расія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Езуса (с. 319),

святар:

Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1912—17).

Сарнакі (Sarnaki), мяст., Польшча,

касцёл (с. 394);

святар:

Сямашка Сігізмунд (1920—21).

Сарны, г. Ровенскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 364);

святар:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (пасля 1932).

Свентайн Алецкі (Świętajń Olecki), мяст., Польшча,

касцёл (с. 283);

святар:

Матусевіч Чэслаў (1959—61).

Свянцяны, мяст., Літва,

касцёл Усіх Святых (с. 110, 447, 455);

святары:

Пятроніс Юстын (з 1912),

Лабук Юзаф (з 1919),

Штэйн Чэслаў Казіміравіч (1927—32),

Манькоўскі Пётр (1928—31),



Гайлюш Дамінік Ксавер’евіч (1932—36),

Дубэціс Юзаф (1937—39),

Гімжэўскі Уладзіслаў (1938—39);

катэхеты:



Грамз Баляслаў (1936),

Шыманскі Стэфан-Казімір Юзафавіч (1938—39).

Себеж, г. Смаленскай вобл., Расія,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы і св. Антонія Падуанскага (с. 435, 480);

святары:

Цыбулевіч Станіслаў Юзафавіч (1894—95),

Сымон Францішак-Альбін (біскуп),

Сямашка,

Красоўскі Ян Вікенцевіч (да 1902),

Далецкі Станіслаў Пятровіч (1902—15?).

Ярмаловіч Антоні Янавіч (1924).

Седльцы (Siedlce), мяст., Польшча,

касцёл Св. Крыжа (с. 265);

святар:

Макня Юзаф (1923—57).

Сейны (Sejny), мяст., Польшча,

касцёл (с. 229, 236);

святары:

Крысяк Пётр (?) (1900-я),

Красоўскі Уладзіслаў Адамавіч (1935).

Семятычы (Siemiatycze), г., Польшча,

касцёл (с. 111, 358);

святары:

Чаркоўскі Баляслаў (1916—21?),



Рыла Тэадор Людвікавіч (1930—32),

Гарадзенскі Юзаф Міхайлавіч (1968—87).

Сіверскі, пас. Ленінградскай вобл., Расія,

капліца св. Апостала Пятра (с. 307);

рэктары:

Неманцэвіч Антоні (1917—18),

Чэгіс Уладзіслаў (1919—31).



Сідра (Sidra), в., Польшча,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 11);

святары:

Савіцкі Мечыслаў (з 1916),



Алдзіеўскі Адольф (1924—34?),

Чыжэўскі Антоні (1934—39).



Сідэрка (Siderka), в., Польшча,

касцёл Перамянення Пана (с. 401);

святары:

Ляўковіч Ян (1921—39),



Тамковіч Алаізі Паўлавіч (1940—41).

Скотнікі (Skotniki), в., Польшча,

касцёл (с. 385);

святар:

Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1920—21).

Славута, г. Хмяльніцкай вобл., Украіна,

касцёл (с. 14);

святар:

Александровіч Юзаф Аўксенцевіч (1910-я).

Слізаў (Ślizów), в., Польшча,

касцёл (с. 34);

святар:

Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1958—78?).

Смаленск, г., Расія,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 25, 169, 250, 265, 330, 331);

святары:

Дзенісевіч Стэфан,

Сымон Францішак-Альбін (біскуп),

Аўгло Пётр Язэпавіч (1897—1905),

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1900),

Жаўняровіч Ігнат Францавіч (1915?, 1929, 1935),

Макня Юзаф (1919),

Пржамоцкі (Пшэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1923).

Сніткаў, в., Украіна,

касцёл (с. 363);

святар:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (другая палова 1920-х).

Спаскае, в. Томскай вобл., Расія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 297, 427);

святары:

Віткевіч Ян Ігнатавіч,

Бардоўскі О.,

Мустэйкіс Казімір (1907—09),

Царпента (Цярпента) Іеранім Іеранімавіч (1923).

Стаклішкі, в., Літва,

касцёл (с. 275);

святары:

Сабалеўскі Напалеон (з 1912),

Бразіс-Фрэй Тэадор (з 1914),

Мартынэліс Баляслаў Дамінікавіч (1920—21).

Старая Разядранка (Stara Rozedranka), в., Польшча,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 12);

святар:

Александровіч Антоні Леапольдавіч (1928).

Старыя Трокі, в., Літва,

касцёл Звеставання НПМ (с. 226, 271);

святары:

Корнь Баляслаў (1913—20),

Стэфановіч Людвік (1921—39),



Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1934—36).

Стасюнаі, мяст., Літва,

касцёл (с. 313);

святар:

Ожал Антоні Вікенцевіч (1931).

Стаўрапаль, Расія,

касцёл (с. 227);

святар:

Крапіўніцкі Юзаф Казіміравіч (1913—20),

Страбля (Strabla), мяст., Польшча,

касцёл Унебаўзяцця Пана (с. 235, 478);

святары:

Ярашэвіч Альбін Мацвеевіч (1905—08),

Крынскі Ян Антонавіч (з 1907),

Андруконіс Юры (1918—21?).



Стыглава, мяст., Латвія,

касцёл (с. 80);

святар:

Валентыновіч Ян Янавіч (1900—1910-я).



Судэрва, в., Літва,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 173, 290);

святары:

Лойка Адам (1879—1922?),

Лашакевіч Аляксандр (1923—29),

Жук Ян Вінцэнтавіч (1930—35),

Мілкоўскі Сігізмунд (1934—37),

Мацкевіч Казімір (1937—39).



Сумы, г., Украіна,

касцёл філіяльны (с. 234, 255, 331, 358);

святары:

Лісоўскі Адам Юзафавіч (1912—14),

Рыла Тэадор Людвікавіч (1913—15),

Крывіцкі Адольф Валяр’янавіч (1915—22),

Прытула Аляксандр Францавіч (Фаміч) (1923—1926).

Супрасль (Supraśl), в., Польшча,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 9, 235);

святары:

Акрэйць Мечыслаў (1915?),

Крынскі Ян Антонавіч (1919—23),

Сідаровіч Отта (1923—39).



Сутна (Sutno), в., Польшча,

касцёл (с. 110);

кантар:

Ганцэвіч Іван-Мамерт Станіслававіч (1930-я).

Сухаволя (Suchowola), в., Польшча,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 53, 457);

святары:

Гайлевіч Антоні (1912—29),

Карыцкі Ян (з 1918),

Валентыновіч Казімір (1927—31),

Пяркоўскі Ян (1931—32),

Саросек Максімільян (1931—33),

Крыжаноўскі Аляксандр (1933),

Серафін Баляслаў (1933—39),



Шышко (Шышка) Антоні Станіслававіч (1934?),

Бараноўскі Станіслаў (1935),



Бекіш Вацлаў Янавіч (1935—36),

Стэфановіч Станіслаў (1936—37),

Гадлеўскі Эдвард (1937),

Свіл Антоні (1937—39),

Камоса Антоні (1939).

Т

Табольск, г. Цюменскай вобл., Расія,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 104, 296, 370);

святары:


Святаполк-Мірскі Яўген (1902—04),

Вярыга Юзаф Францавіч (1894—1900),

Мустэйкіс Казімір (1906).

Тайкур, мяст. Ровенскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 16);

святар:

Андрыка Пётр (1930-я).

Талін, г., Эстонія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 164, 236);

святары:

Эверс Аўгусцін,

Трасун Францішак,

Крысяк Пётр (1913—18);

катэхет:


Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (з 1934).

Тамбоў, г., Расія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 101);

святары:

Слычка (1900-я),



Вяржбіцкі Юзаф Фаміч (1917—22, 1927?).

Тапчэва (Topczewo), мяст., Польшча,

касцёл св. Станіслава (с. 137);

святар:

Грыбоўскі Антоні (другая палова 1930-х г.).

Таўрогі, в., Літва,

касцёл (с. 134);

святар:

Грашыс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1925).

Тлакіня (Tłokinia), в., Польшча,

касцёл (с. 200);

святар:

Казіміровіч Генрык (1941).

Томск, г., Расія,

касцёл Маці Божай Ружанцовай (с. 136, 201, 427);

святары:

Захарэвіч Юстын (1867—83),



Казюнас Павел Мацвеевіч (1904—09),

Міржвінскі Уладзіслаў Аляксандравіч (з 1910),

Царпента (Цярпента) Іеранім Іеранімавіч (1917—20, 1930—35),

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1920—31?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Аляхновіч Міхал, Апанасевіч Рамігі, Арцішэўскі С., Валюжынец Фёдар, Вітковіч І., Грамадскі Валяр’ян, Грынчэль Еранім, Камінскі Маркель, Карачэўскі С., Кляпацкі, Масей В., Энгельгарт Юзаф, Юрэвіч Якаў.



Торунь (Toruń), мяст., Польшча,

касцёл (с. 471);

святар:

Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1971—72).

Тракай (Новыя Tрoкі), мяст., Літва,

касцёл Наведзінаў НПМ (с. 89, 124, 271, 346);

святары:

Малюкевіч Клеменс (1911—33),



Раманоўскі Вацлаў Станіслававіч (з 1913),

Вялічка Пётр (1928—29),



Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1934—35),

Глябовіч Генрык (1936—39);

катэхет:


Васюцёнак (Васючонак) Пётр Юзафавіч (1934—39).

Трычуўка (Tryczówka), в., Польшча,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 48, 125, 245, 367);

святары:

Сталеўскі Казімір (1927—28),



Глякоўскі Станіслаў (1929),

Бароўскі Альфонс (1929—36),

Саргевіч Павел Пятровіч (1936—40),

Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (з 1957).

Тула, г., Расія,

філіяльны касцёл НПМ (с. 250, 322, 330, 464);

святары:

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1901),

Паўловіч Ян Юзафавіч (1924—26),

Пржамоцкі (Пшэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1926—27),

Юзвік Юзаф Францавіч (1920-я).

Тураснь (Turośń), в., Польшча,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы і св. Ганны (с. 11);

святары:

Янсевіч Макар (з 1910),

Валейка Юзаф (1920—39),

Алдзіеўскі Адольф (1934—35).

Тургелі, мяст., Літва,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 60, 238, 245, 253, 402);

святары:

Шапецкі Павел (1898—1939),



Кударэўскі Станіслаў Міхайлавіч (1915—18),

Лаўцэвіч Лявон (1920?—35),

Абрэмскі Юзаф (1933—39),



Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1937),

Тамковіч Казімір Казіміравіч (1939),

Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (1940—44?).

Тылжа, в., Літва,

касцёл Маці Божай Каралевы Польскай (с. 270);

святары:

Слупінскі Марцэль (1931—33),

Актанаровіч Антоні (1934—35),

Качынскі Эдвард (1936),



Маліноўскі Юзаф (нар. у 1907) (1937—40?).

Тыўраў, в. Вінніцкай вобл., Украіна,

касцёл (с. 363);

святар:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (другая палова 1920-х).

Тшцянэ (Trzcianne), мяст., Польшча,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 95, 451);

святары:

Тэжык Канстанцін (з 1912),



Шутовіч Віктар Іванавіч (1927—29),

Война-Аранскі Пётр (1934—35).

Тэолін (Teolin), мяст., Польшча,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 21, 229, 300);

святары:

Красоўскі Уладзіслаў Адамавіч (1936—37),

Навасадка Юзаф Вінцэнтавіч (1939—49?),

Арлоўскі Казімір (1978—84).

У

Уладзівасток, г., Расія,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 381);

святары:


Лаўрыновіч С. (1900-я),

Слівоўскі Караль (1912—23).

Уладзікаўказ, г., Расія,

касцёл (с. 441);

ахоўнік:

Чуцейка Францішак Юзафавіч (1930-я).

Уладзімір, г., Расія,

касцёл Маці Божай Ружанцовай (с. 149);

святар:

Дземяшкевіч Антоні Мікалаевіч (з 1925).

Ульянаўск (Сімбірск), г., Расія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 166, 426);

святары:

Цакуль Міхал Хрыстафоравіч (?) (1914—18),

Ёдакас Міхал (Мечыслаў) Антонавіч (1923—29).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Бітны-Шляхта Пётр Вікенцевіч, Казлоўскі Сымон, Манюшка Аляксандр, Оттэн Фрыдрых, Пісанка Юзаф, Ундзерыс.



Усць-Іжора, пас. Ленінградскай вобл., Расія,

касцёл філіяльны Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 25, 155);

святары:

Спасоўскі Юры (1918—20),

Даўкант Канстанцін (1921—22),

Аўгло Пётр Язэпавіч (1922),

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1922—23).

Уфа, г., Расія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 130, 166, 201);

святары:

Казюнас Павел Мацвеевіч (1909—10),

Грабоўскі Францішак (1917—18),

Ёдакас (Ядокас) Міхал (Мечыслаў) Антонавіч (1923—29).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Гінтаўт, Курляндскі Станіслаў, Лясатовіч.



Ушамір, мяст. Жытомірскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 72);

святар:

Бянецкі Юзаф Вікенцевіч (1913—20).

Ф

Філіпаў (Filipów), мяст., Польшча,

касцёл (с. 229);

святар:


Красоўскі Уладзіслаў Адамавіч (1931—32).

Х

Хабнае (?), в. каля Кіева, Украіна,

касцёл (с. 14);

святар:

Александровіч Юзаф Аўксенцевіч (1902—14).

Хабяліцы (Chabelice), мяст., Польшча,

касцёл (с. 378);

святар:

Січак Пётр Янавіч (1962—72).

Харбін, г., Кітай,

касцёл св. Станіслава (с. 6, 262, 317, 430);

святары:

Ляшчэвіч Антоні Янавіч (1917—37),

Астроўскі Уладзіслаў (1920-я),

Эйсмант Аляксандр (1920-я),

Абрантовіч Фабіян Янавіч (1928—38?),

Германовіч Язэп Станіслававіч (1932—35, 39—48),

Цікота Андрэй Міхайлавіч (1934—48),

Падзява Тамаш Габрыэлевіч (1935—48);

касцёл св. Юзафа (с. 263);

святар:

Ляшчэвіч Антоні Янавіч (1929—37).

Служыў у Харбіне, але невядома, у якім касцёле:



Партнягін Павел (1930—40-я).

Харкаў, г., Украіна,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 114, 149, 192, 358, 438);

святары:

Чаеўскі Ігнат Карлавіч (1903—04),

Рыла Тэадор Людвікавіч (1911—13),

Ільгін Вінцэнт Адамавіч (1919—24?),

Дземяшкевіч Антоні Мікалаевіч (1924?—25),

Гашынскі Леанард Антонавіч (1928—35?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Вагнер, Ежнёўскі В., Кірсаржэўскі Пётр, Сяклюцкі Ян, Чаплінскі Гемінан.



Харошч (Choroszcz), мяст., Польшча,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 451);

святары:

Астроўскі Адам (1912—29),

Заштоўн (Заштаўн) Яўген (з 1919),

Пясчук Францішак (1930—39),



Шутовіч Віктар Іванавіч (1932— 41?).

Хафенталь, г., Расія,

капліца (с. 244);

капелан:

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (другая палова 1920-х г.).

Хельсінкі, сталіца Фінляндыі,

касцёл св. Генрыха (с. 438);

святар:

Чаеўскі Ігнат Карлавіч (1905—10).

Хута-Сцяпанская (?), в., Украіна,

касцёл (с. 16);

святар:

Андрыка Пётр (1930-я).

Хэлм (Hełm), г., Польшча,

касцёл (с. 457);

святар:

Шышко (Шышка) Антоні Станіслававіч (1950-я).

Ц

Цвер, г., Расія,

касцёл дамініканцаў Перамянення Пана (с. 104, 322);

святары:


Вярыга Юзаф Францавіч (1894),

Канапацкі Ян (1923),



Паўловіч Ян Юзафавіч (1924—26).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Барткевіч Ян, Баярскі Андрэй, Валчацкі, Лукашэвіч Вікенці, Малеўскі, Платко, Пранайціс Ю., Пухальскі.



Цэйкіне, в., Літва,

касцёл НПМ (с. 307, 329),

святары:

Нарушыс Ян (1928),

Буйвіс Даніэль (1929),



Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (1929—32),

Варановіч Уладзіслаў (1932—39).

Ч

Чалябінск, г., Расія,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 373);

святар:

Сенвайціс Юзаф (1925—31?).

Чарнігаў, г., Украіна,

касцёл Унебаўзяцця НПМ і св. Яна Хрысціцеля (с. 45, 192);

святары:

Календа Адам,

Жылевіч Казімір,

Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1923?—29?),

Ільгін Вінцэнт Адамавіч (1924—26).

Чорна Весь Касцельна (Czarna Wieś Kościelna), в., Польшча,

касцёл (с. 153);

святар:

Дзям’ян Юзаф (1941—44).

Чорны Бор, в., Літва,

касцёл НПМ (с. 132, 246);

капеланы:

Вяржбоўскі Стэфан-Аляксандр (да 1929),

Міцкевіч Ігнат (1929—33),

Завацкі Юзаф (1935—36),



Кучынскі Юзаф (1937);

катэхет:


Грамз Баляслаў (1939).

Чыта, г., Расія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 262, 426);

святары:

Цакуль Міхаіл Хрыстафоравіч (1912—14),

Ляшчэвіч Антоні Янавіч (1916—17),

Пялецкі Юльян (1920-я).



Чэмплтан (Champleton), мяст., Вялікабрытанія,

касцёл (с. 455);

святар:

Шыманкевіч Міхал Янавіч (з1950).

Чэрна (Czerna), мяст., Польшча,

касцёл (с. 199, 200);

святары:

Казера Францішак (Гжэгаш) Андрэевіч (1960—66),

Казера Караль-Беніямін Андрэевіч (1982—89?).

Чэрнін (Czernin), мяст., Польшча,

касцёл (с. 31);

святар:

Багаткевіч Станіслаў Станіслававіч (з 1970).

Чэшыр (Cheshire), г., Вялікабрытанія,

касцёл (с. 273);

святар:

Маньтужык Антоні (пасля 1947).

Ш

Шальціняй (Шальчынінкай?), мяст., Літва,

касцёл (с. 141);

святар:


Пранцкеціс Аўгусцін Пятровіч (1938—39).

Шлісельбург, г., Расія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 355, 382);

святары:

Туман Антоні (1913),

Грые Ян (1913),

Шылініс Антоні Аўгуставіч (1915—18),



Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1919—21),

Даўконт Канстанцін (1921—22),



Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1922—23),

Васілеўскі Антоні (1925—26).



Шлядзянаў (Śledzianów), в., Польшча,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 32);

святары:

Цагельскі (Цэгельскі) Канстанцін (з 1917),



Байка Юзаф (1920—32).

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 8);

святар:

Адляніцкі-Пачобут Фабіян (1931—37).

Штум (Sztum), мяст., Польшча,

касцёл св. Ганны (с. 91);

святар:

Вельгат Ян (з 1958).

Шудзялова (Szudziałowo), в., Польшча,

касцёл св. Вінцэнта (с. 78);

святары:

Аўдыцкі Антоні (1914—21?),



Вайцэхоўскі Эдвард (1921—27),

Троска Ігнат (1927—37),

Далінкевіч Міхал (1938—39).

Шумск, мяст., Літва,

касцёл св. Міхала Арханёла ці Маці Божай Ружанцовай (с. 78),

святары:

Вайцэхоўскі Эдвард (1913—15),

Родзевіч Леанард (1920—39),



Шчорс (Сноўск), г. Чарнігаўскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 482);

святар:

Ячэйка Антоні Ігнатавіч (1919—22).

Шчытнікі (Szczytniki), в., Польшча,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 159);

святар:

Драздовіч Ігнаці Юльянавіч (1931—32).

Шыляль (Шыталь), в., Літва,

касцёл (с. 166);

святары:

Ёдакас (Ядокас) Міхал (Мечыслаў) Антонавіч (з 1945).

Шыманаў (Szymanów), мяст., Польшча,

касцёл (с. 420);

катэхет:

Хвецька Люцыян Антонавіч (1925).

Э

Эйшышкі, мяст., Літва,

касцёл Унебаўзяцця Пана (с. 167, 221, 242, 306, 355, 377, 402, 407, 447);

святары:


Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1884—85),

Жаброўскі Тамаш Ігнатавіч (1907—13),

Гінтаўт-Дзевалтоўскі Мікалай (Міказій) І. (1910-я),

Мінгін Фелікс (1910-я),

Мачульскі Баляслаў (1913—39),



Нарушыс Ян Ігнатавіч (1918—19),

Чарняк Леанард (1919—21?),

Раўпеліс Аляксандр (з 1919),

Штэйн Чэслаў Казіміравіч (1925—27),

Гродзіс Адольф (1927—29),



Туцінас Ян (1929—30),

Ківінскі Стэфан Францавіч (1931—33),

Кулікоўскі Чэслаў Юзафавіч (1933—35),

Барыс (Борыс) Эдмунд (1936),

Тарасевіч Станіслаў (1937),

Панава Юзаф (1937),

Хомскі Антоні (1938—39),

Кланч Юзаф (1938—39),



Таппер Мікалай Пятровіч (1941),

Січак Пётр Янавіч (1941—42).

Эльблёнг (Elbląg), мяст., Польшча,

касцёл св. Мікалая (с. 327, 445);

святары:

Пілецкі Гедымін Людвігавіч (з 1954),

Шалкевіч Міхал Матэвушавіч (1959).

Ю

Юрдацяй, в., Літва (?),

капліца (с. 297);

рэктар:


Мустэйкіс Казімір (1933—39).

Юр’еў, мяст., Латвія,

касцёл (с. 163);

святар:

Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1910—11).

Юхновец (Juchnowiec), мяст., Польшча,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 9, 11, 62, 235);

святары:

Крынскі Ян Антонавіч (1910-я),

Акрэйць Мечыслаў (1920-я г.?),

Невяроўскі Пётр (1925—30 ),

Сталеўскі Казімір (1931—35),

Алдзіеўскі Адольф (1936),

Шасцюк Валяр’ян (1937—39),



Борык Пётр Міхайлавіч (1956—63?).

Я

Язловец, в., Украіна,

касцёл (с. 422);

святар:


Хома Эдвард-Антоні Міхайлавіч (паміж 1913 і 1917).

Ялёнкі (Jelonki), в., Польшча,

касцёл (с. 440),

святар:

Чарнецкі Ян Стэфанавіч (1940—41).

Ялоўка (Jałówka), в., Польшча,

касцёл Перамянення Пана (с. 352, 372);

святары:

Картанавіч Юзаф (1922—29).

Важны Юзаф (1930—33),

Эйсмант Ян (1933—36),



Семашкевіч Ян Казіміравіч (1937—39),

Рошак Эдмунд Т. (1940—43?).

Ямбург (Кінгісеп), г., Расія,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 163, 438);

святары:

Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1909),

Курляндскі Станіслаў (1914—15),



Чаеўскі Ігнат Карлавіч (1918?),

Пяткевіч Віктар (1919—20),

Шаўдзініс Мечыслаў (1921—25).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Буц Якаў, Гінтаўт (мітрапаліт), Зялінскі І., Карэвіч Францішак, Табенскі Мечыслаў.



Янаў (Janów), мяст., Польшча,

касцёл св. Юрыя (с. 62, 119, 126, 296, 372);

святары:

Цыбульскі Ісідар (1898—1916?),

Мажэйка Станіслаў (з 1917),

Шырокі Станіслаў (1924—33),



Гжэгорскі Уладзіслаў Міхайлавіч (1929—31),

Семашкевіч Ян Казіміравіч (1933?),

Астроўскі Адам (1933—37),



Гой Ян (1934),

Пшыбінскі Ян (1938—39),



Борык Пётр Міхайлавіч (1938—39);

катэхет:


Мрачкоўскі Люцыян (1934—36).

Яраслаўль, г., Расія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 188, 328, 355, 464);

святары:

Ібянскі Юзаф Канстанцінавіч (1900—05),

Пончак Валянцін (пасля 1919),

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1917, 1922—23),

Юзвік Юзаф Францавіч (паміж 1923 і 1928).

Ярмолінцы, в. Хмяльніцкай вобл., Украіна,

касцёл (с. 442);

святар:

Чырскі Франц Тамашавіч (1920—22).

Ясло (Jasło), мяст., Польшча,

гвардыянскі Дом францішканцаў (с. 18);

законнік:

Аношка Уладзіслаў-Канстанцін (1930-я).

Ясяніца (Jasienica), в., Польшча,

касцёл (с. 74);

святар:

Вагнер Мікалай Станіслававіч (1927—30).

Ясянуўка (Jasionówka), мяст., Польшча,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 11, 271);

святары:

Алдзіеўскі Адольф (1913—15),

Саросек Максіміліян (1915—29),



Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1930—34),

Лазоўскі Цыпрыян (1934—39).



Яшмуйжа, в., Латвія,

касцёл (с. 85);

святары:

Мажэйка Рафал (да 1902),



Варнас Міхал Ігнатавіч (1902—08),

Платнір Аляксандр Андрэевіч (з 1909).



Яшуны, в., Літва,

касцёл св. Ганны (с. 96);

святары:

Сянкевіч Павел (1931—32).

Сечка Тадэвуш (1931—33),

Алфяровіч Ян (1933—37),



Война-Аранскі Пётр (1938—39).

1 Дэканы, пробашчы, адміністратары, капеланы, рэктары, вікарыі.


2 Курсівам выдзелены прозвішчы персаналіяў, чые біяграфіі прыве­дзены ў даведніку, ці маюцца звесткі, што яны былі рэпрэсаваны.


3 Да 1920 — касцёл св. Мікалая.


4 Юстван Блажэй [?—1920] — служыў афіцэрам у аўстрыйскай арміі. Уступіў у ордэн францішканцаў. У 1920 пробашч і гвардыян касцёла Маці Божай Анёльскай і кляштара францішканцаў у Гродне (1920). Арыштаваны бальшавіцкімі ўладамі. Расстраляны, верагодна, каля Віцебска.


5 Першапачатковая назва — касцёл св. Расаніі.


: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура


1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет