Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



бет2/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Варапаева, мяст. Пастаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл (с. 56, 380);

святары:

Будзілас Норберт (1934—35),

Пачкоўскі Уладзіслаў (1936—37),

Скорка (Скарко, Скурко) Антоні (1938—42);

арганіст:



Берніковіч Іван Альбертавіч (?) (да 1940).

Варняны, в. Астравецкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Мучаніка Юрыя (с. 245, 412);

святары:

Шалкоўскі Юзаф (1909—20),

Нянеўскі Антоні (1920—29),

Пілтыцкі Уладзіслаў (1927—28),

Мірончык Эдвард (1929—30?),

Сялевіч Ян-Уладзіслаў (1930—39),

Колб-Сялецкі Юльян (1931),

Федаровіч Браніслаў (1936—37),

Бараноўскі Адам (1939),



Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (?) (1944—50).

Вародзькаў, в. Крычаўскага р-на Магілёўскай вобл.,

філіяльны касцёл Унебаўзяцця НПМ (спалены ў верас. 1943) (с. 214–215, 479);

святары:

Эйтутовіч (Эйтушовіч) Казімір (1896—1905),



Карповіч Павел Ксавер’евіч (1902—05),

Спасоўскі Юры (1906—07),

Кушалеўскі Вікенці Іванавіч (1908),

1909 — без святара,

Святліцкі Вікенці (1914),

Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1922—28?).

Васілішкі, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 79),

святары:

Сакалоўскі Францішак (1910-я),

Цыўнайціс Мацвей (1910-я),

Маліноўскі Іпаліт (з 1918),

Гайдукевіч Юзаф (з 1918),

Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1919—22),

Ратынскі Францішак (1923—31),

Цыраскі Ігнат-Антоні (1931—39).

Ваўкавыск, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Вацлава ці св. Станіслава (с. 96, 125, 366–367, 403, 456, 478);

святары:

Грыганевіч Ігнат (1910-я),

Тарасевіч Нікадзім (1910-я),

Мураўскі Уладзіслаў (1910-я),

Яблонскі Антоні (з 1915),

Маеўскі Станіслаў (з 1919),



Шымковіч Міхал Мікалаевіч (1923—26),

Лукша Вінцэнт (1925—28?),



Глякоўскі Станіслаў (1927—28),

Ярашэвіч Альбін Мацвеевіч (1927—37),

Саргевіч Павел Пятровіч (1928—30),

Твароўскі Антоні Людвігавіч (1930—31),

Буднік Станіслаў (1933—36?),



Война-Аранскі Пётр (1937),

Жамейц Юры (1939),

Піваварын Кліменці (1939);

катэхет:


Баржым Казімір (з 1919).

Ваўкалата, в. Докшыцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 11, 141, 159, 402, 421);

святары:

Алдзіеўскі Адольф (1915—24?),

Ганусевіч Аляксандр (1927—36),

Яцкевіч Ян (1937),

Дроніч Рамуальд (1938—42),

Хмелявец Люцыян Войцэхавіч (1939),

Гурскі Станіслаў Язэпавіч (другая палова 1940-х — 1960-я),

Тамковіч Казімір Казіміравіч (1956—84?).

Верхнядзвінск (да 1962 Дрыса), райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 30, 103, 263, 378);

святары:

Дабкевіч,

Валовіч Дамінік (з 1862),

Місюня (з 1872),

Буйно (1881),

Кімбрыс Станіслаў (з 1882),

Окала-Кулак Леапольд Сямёнавіч (1893—1908),

Скакоўскі Юстын (Юзаф) Альфонсавіч (1909—15),

Вярсоцкі Ян Янавіч (1920—27),

Багаткевіч Мечыслаў Станіслававіч (1941—42),

Ляшчэвіч Антоні Янавіч (1942—43).

Весялуха, в., існавала да 1977 у Мядзельскім р-не Мінскай вобл.,

касцёл св. Юрыя (зачынены ў 1949 і разабраны) (с. 119, 199–200, 374);

святары:

Янкенец Эдмант (1927—35),



Гжэгорскі Уладзіслаў Міхайлавіч (1935—38),

Сечка Тадэвуш (1938—39),

Казера Францішак (Гжэгаш) Андрэевіч (1939—49).

Відзы, мяст. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 31, 60, 179, 180, 272, 284, 301, 326, 412);

святары:

Аманковіч Дамінік (1925—1931),



Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1926—27),

Пачкоўскі Уладзіслаў (1927—28),

Нелюбовіч-Такарскі Вітольд (1929—30?),

Пілецкі Гедымін Людвігавіч (1929—34),

Маньтужык Антоні (1931),

Заблудоўскі Баляслаў Янавіч (1934—36),

Федаровіч Браніслаў (1936),

Багаткевіч Станіслаў Станіслававіч (1937),

Матышчык Станіслаў Паўлавіч (1938—40),

Завістоўскі Ян Браніслававіч (1940-я),

Навіцкі Альберт Ф. (1945—49).

Вілейка, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 173, 319);

святары:

Глыбоцкі Міхал (з 1892?),

Вянцкевіч Ян (з 1912),

Вянцкевіч Пётр (з 1913),

Снежка-Блоцкі Адольф (1919—39),

Жук Ян Вінцэнтавіч (1920),

Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1927—44?).

Віцебск, абл. цэнтр,

касцёл св. Антонія Падуанскага (зруйнаваны ў 1930-я) (с.36, 42, 44, 64, 66, 97, 99, 104, 170–172, 209, 215, 267, 293, 353, 360, 375, 406, 414, 415, 449);

святары:

Келкевіч (прэлат Магілёўскай катэдры),

Гадлеўскі (служыў 30 гадоў),

Малецкі Антоні Юзафавіч (1884—85),

Міхалкевіч Казімір-Мікалай Юстынавіч (1889—90?),

Будкевіч Канстанцін-Рамуальд Юльянавіч (1896—1903),

Лясатовіч Адольф Віктаравіч (1900),

Андрушкевіч Венядзікт Міхайлавіч (1900—15?),

Гумніцкі Генрык (1901),

Усаніс Юзаф (1903),

Выляжынскі Францыск Францыскавіч (1904),

Рудзіс Ігнат Юр’евіч (1906—08),

Жаўрыд Ян Раймундавіч (1908—10),

Валынец Баляслаў (?) (1910—11),



Буйноўскі Вінцэнт (1911—12),

Сівіцкі Казімір Антонавіч (1913—18?),

Францук Ян Станіслававіч (1915—20),

Жаўняровіч Уладзіслаў Іпалітавіч (1915—21),

Бараноўскі Леанард Якаўлевіч (1915—25),

Балюль Вінцэнт Вінцэнтавіч (1916—19),

Ворслаў Юзаф (1919 — 1920-я),

Капуста Пётр-Бернард Юзафавіч (1920-я),

Сабачынскі Мечыслаў-Фелікс Юзафавіч (1920-я),

Трускоўскі Стэфан (1921—22),

Шукель Ігнат Вікенцевіч (1930),

Вярыга Юзаф Францавіч (пачатак 1930-х),

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1933),

Філіп Адольф Готлібавіч (1937);

прэфект:


Добрскі Сігізмунд (1890—1915);

арганіст:



Карыпскі Генрык Янавіч (да 1931).

касцёл св. Барбары (с. 26, 42, 45, 192, 208, 225, 330, 345, 353, 382, 482);

святары:

Дэ-Вальдэн Юзаф (да 1879),

Леўгоўц Францыск-Боргія Казіміравіч (да 1902),

Байкоўскі Уладзіслаў Андрэевіч (1900-я),

Матуз Георг (да 1906),

Красоўскі,



Пржамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1903—05, 1909—11),

Пятроніс Рамуальд (1908),



Рудзіс Ігнат Юр’евіч (1909—20),

Ячэйка Антоні Ігнатавіч (1911—12),

Андрушкевіч Венядзікт Міхайлавіч,

Мацыевіч,

Беняш-Крывец Ян (1914),



Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1922),

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1924—25),

Аўгло Пётр Язэпавіч (1925—27),

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1933),

Райко Станіслаў Міхайлавіч (першая палова 1930-х);

прэфект:


Будкевіч Канстанцін-Рамуальд Юльянавіч (з 1890);

вартаўнікі:



Капуста Антон Іванавіч (да 1923),

Княжышча Мацвей Пятровіч (да 1937).

Служыў у Віцебску, але невядома ў якім касцёле:

Вярыга Юзаф Францавіч (пачатак 1930-х).

Вішнева (Вішнеў), в. Валожынскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (с. 47, 167, 290–291, 440);

святары:

Сівіцкі Станіслаў (1910-я),



Бароўка Юльян Баніфацавіч (1920),

Багенскі Павел (1927—31),



Жаброўскі Тамаш (1932—39),

Чарнецкі Ян Стэфанавіч (1938),

Мілкоўскі Сігізмунд (канец 1930-х — пачатак 1940-х).

Вішнева, в. Смаргонскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апостала Тадэвуша (с. 115, 276, 432);

святары:

Гедгаўт Антоні (1914—15),

Шламас Станіслаў (з 1915),



Мартынэліс Баляслаў Дамінікавіч (1920—26),

Бобін Вінцэнт (1928),

Качынскі Эдвард (1929—30),

Хомскі Юзаф (1931—1937),



Цімашкевіч Юліян Аляксандравіч (1938—40).

Войстам, в. Смаргонскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 58);

святары:

Мачульскі Адольф (1915 ці 1919—30),

Халецкі Адольф (1915),

Пятровіч Францішак (1930—35),

Вянцкевіч Станіслаў (1935—38),

Слупінскі Марцэль (1938—39),

Гаеўскі Канстанцін (1939),

Більша Франц Міхайлавіч (1957—81).

Волма, в. Дзяржынскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (закрыты пасля 2-й сусветнай вайны; згарэў у 1980-я) (с. 168, 265, 290);

святары:

Макня Юзаф (1900-я),

Карповіч Яўстафі Юр’евіч,



Жамойтук Язэп-Станіслаў (1912),

Магільніцкі (да 1913),



Мілевіч Леапольд (1913—40?).

Воранава, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Сымона і Юды Тадэвуша (с. 39, 247, 253, 276, 447);

святары:

Мусікін Вацлаў (Вінцэнт) (з 1911),



Мартынэліс Баляслаў Дамінікавіч (1926—33),

Штэйн Чэслаў Казіміравіч (1933—36),

Лаўцэвіч Лявон (1937—40),

Куява Антоні Мікалаевіч (1956—58),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (пасля 1958).

Воўпа, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 356);

святар:

Ёдкаўскі Іпаліт (1915—39);



арганіст:

Рыгаровіч Уладзіслаў Іосіфавіч (1930—1940-я).

Воўчкавічы, в. Мінскага р-на,

філіяльны касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса і НПМ (знішчаны) (с. 334);

святары:

Зэльба Юзаф (1906—18?),

1922 — без святара,

Пучкар-Хмялеўскі Адам Янавіч (1929—30).

Высокае (Высока-Літоўск), г. Камянецкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 49);

святары:

Лубавіцкі Напалеон (з 1898),

Качынскі Антоні (з 1904, 1927—39),

Цыранкевіч Юзаф (1912—21?),



Бартушак Юзаф (1936—39?).

Высоцк, в. Слонімскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Станіслава (с. 270–271, 367);

святары:

Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1926—30),

Саргевіч Павел Пятровіч (1930—36),

Скардынскі Ян-Міхал (1936—39).



Вялікая Бераставіца, в. Бераставіцкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (с. 60, 271);

святары:

Саросек Вацлаў (?) (з 1920),

Качмарэк Фелікс (1924—28),

Тамашэвіч Ян (1929—39),



Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1940—42),

Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1945—47),

Тамковіч Алаізі Паўлавіч (1948—51).

Вялікая Рагозніца, в. Мастоўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл НПМ Каралевы Польшчы (с. 83, 298);

святары:

Бярнацкі Уладзіслаў (1924—1931),



Вандалоўскі Мар’ян Феліксавіч (1931—33),

Мяноўскі Ян Пятровіч (1936—39).

Вялікія Эйсманты, в. Бераставіцкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 367);

святары:

Крэтовіч Канстанцін (1911—21?),



Сарока Станіслаў (другая палова 1940-х).

Вярэйкі, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Імя Марыі (с. 128, 138);

святары:

Горба Альбін Янавіч (1921—27),

Цэран Эдвард (1927—28),



Грынявіцкі Браніслаў Войцэхавіч (1929—51?).

Г

Гадуцішкі, в. Пастаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Божага Цела і Маці Божай Ружанцовай (с. 36, 78);

святары:


Крыштапаніс Бенядзікт (1901—21?),

Вайцэхоўскі Адам (1932—33),

Баневіч Казімір Густававіч (1933—39).

Галынка, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (знішчаны падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 229, 234, 353–354);

святары:

Ялбжыкоўскі Аляксандр (1936),



Рулінскі Максімілян (другая палова 1930-х — 1940-я?),

Красоўскі Уладзіслаў Адамавіч (1937—40, 1941—46, 1956—57);

арганіст:



Крупко Станіслаў Тэафілавіч (да 1944).

Гальшаны, в. Ашмянскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 50, 78, 156, 181, 200, 226, 344, 380, 385, 463);

святары:

Корнь Баляслаў (1900-я?),

Драб Вінцэнт (Вацлаў) Карлавіч (1913—18),

Матулевіч Ян (не пазней чым з 1913 — 1935),

Мачульскі Баляслаў (да 1914?),

Вайцэхоўскі Эдвард (1915),

Багенскі Павел (1919—20),



Казлоўскі Нікадзім (1920—25),

Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1920—28),

Юдыцкі Віктар Віктаравіч (1932),

Шчамірскі Станіслаў (1936—37),



Скорка (Скарко, Скурко) Антоні (1937),

Хомскі Юзаф (1937—39),

Дудзяк Уладзіслаў (1939);

арганісты:



Закрэўскі Ігнат Феліксавіч (1930 — 1940-я),

Барыла Вітольд Пятровіч (1940-я).

Ганцавічы, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (с. 85–86, 218, 246, 337, 357);

святары:

Смарчэўскі Францішак (1933—38),



Курэк Станіслаў Янавіч (1939),

Вархаповіч Уладзіслаў (1939—42),

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1939—45),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (з 1956);

арганіст:



Качмарак Казімір Андрэевіч (да 1940).

Гарадзец, в. Кобрынскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (знішчаны) (с. 470);

святары:

Бараноўскі Уладзіслаў (з 1918),

Капраўскі Браніслаў (1926—34),

Голак Уладзіслаў (1935—40?),



Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1940—48?).

Гарадзея, мяст. Нясвіжскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Юзафа (с. 106, 396);

святары:

Хаецкі Вацлаў (1926—29),



Гагалінскі Юзаф (1929—44?),

Такарскі Ян Казіміравіч (?) (1941—44?).

Гарадзілава (Гарадзілаў), мяст. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

капліца (с. 285, 396);

рэктары:

Мацвейчык Антоні (1930—37),

Такарскі Ян Казіміравіч (?) (1941—44?).

Гарадзішча, в. Пінскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Ганны (с. 255, 357, 471);

святары:

Лісоўскі Адам Юзафавіч (1914—16, 1924—25?),

Зянкевіч Віктар Віктаравіч (1922—23?),

Зэльба Юзаф (1925—37),

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1938—39?),

Язерскі Ян (1840?).

Гарадок, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (знішчаны) (с. 65);

святар:

Бузыцкі Міхал Ігнатавіч (1922—37).

Гарадок, в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 201, 326);

святары:

Казлоўскі Нікадзім (1925—34),

Пілецкі Гедымін Людвікавіч (1934—37),

Буднік Станіслаў (1936—39).



Гарбачова (Гарбачова-Абітокі), в. Расонскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Юзафа (с. 257, 373, 413–414);

святары:

Гурко Юзаф Юзафавіч (да 1902),

Піняровіч Франц (1903—05),

Сенвайціс Юзаф (1906—10),

Марчук Антоні (1912),

Буткус Сікст Янавіч (1914),

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1922),

Філіп Адольф Готлібавіч (1924—27).

Гаўя (Гаўя-Пескі), в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (с. 441);

святары:

Козел Юзаф (1924—40?),



Чыжэўскі Альфонс Леапольдавіч (1942—44).

Геранёны, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

Касцёл св. біскупа Мікалая (с. 186, 276),

святары:

Шымкунас Юзаф (з 1909),

Хлявінскі Юзаф (1927—33),

Прышмант Тэафіл (1934—36),

Чарняк Леанард (1937—39),

Мартынэліс Баляслаў Дамінікавіч (1939—40),

Зубялевіч Апалінары (1960-я).

Гервяты, в. Астравецкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 272, 287, 329, 347, 417);

святары:

Якаваніс Амброзі (з 1911),

Рамел Ян (з 1919),

Буйвіс Даніэл (1927—28),



Рамейка Ян Юзафавіч (1927—28),

Маліноўскі Казімір (1929—31),



Маньтужык Антоні (1931—35),

Хадыка Станіслаў Юзафавіч (1932—50, 1956—78),

Мацыеўскі Юзаф Станіслававіч (1937),

Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (1938—39).

Германавічы, в. Шаркаўшчынскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (с. 58, 59, 115, 131, 249, 281, 321, 481);

святары:

Жамейц Ян (да 1915),



Гедгаўт Антоні (1915—22?),

Бобіч Ільдэфонс (1923—29),

Лабан Вінцэнт (1927—31),

Ярошка Адольф (1932—34),

Більша Франц Міхайлавіч (1934—35),

Масюляніс Адам (1936—39?),

Грабоўскі Ян Янавіч (1947—49),

Паўлік Люцыян Юльянавіч (пасля 1957);

катэхет:


Юдыцкі Віктар Віктаравіч (1935—37).

Германішкі, в. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 39, 326, 346);

святары:

Шыдагіс Матэус (1911?—21?),



Раманоўскі Вацлаў Станіслававіч (1922—35),

Германовіч Баляслаў (1936—40?),



Пілецкі Гедымін Людвігавіч (1941—44),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (пасля 1957).

Глуск, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл бернардзінцаў (знішчаны) (с. 71, 96, 195, 394);

святары:

Платнір Аляксандр Андрэевіч (да 1900),

1900—01 — без святара,

Іваноўскі Станіслаў Аляксандравіч (1902—05),



Бялініс Карл (1905—06),

Ісаевіч Уладзіслаў Ігнатавіч (1907—13),

Вольскі Ян (1913—21),

Сямашка Сігізмунд (паміж 1917 і 1920).

Глыбокае, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 23, 131, 194, 415);

святары:

Эйнер Ігнат (да 1915?),

Панятоўскі Юзаф (з 1915),

Зянкевіч Антоні Ігнатавіч (1924—1943?),



Астаневіч Стэфан (другая палова 1930-х?),

Грабоўскі Ян Янавіч (1942),

Інгялевіч Юзаф Міхайлавіч (1955—58),

Францкевіч Юзаф Янавіч (1959—85).

Гнезна, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 15);

святары:

Цеханоўскі Эдвард (1913—34),

Валентыновіч Казімір (1935—39);

званар:


Алендэр Казімір Альфонсавіч (канец 1940-х — 1950).

Гожа, в. Гродзенскага р-на,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 240, 290);

святары:

Куксевіч Францішак Янавіч (1915—16),

Баневіч Вінцэнт (1917—22?),

Яновіч Баляслаў (1923—29),

Банцер Вітольд (1930—36),



Мілкоўскі Сігізмунд (1937—43?).

Гомель, абл. цэнтр,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (знішчаны) (с. 17, 58, 67, 97, 123, 189, 244, 259, 330, 394, 426, 443, 482);

святары:

Піятроўскі Францішак (да 1913),



Ячэйка Антоні Ігнатавіч (1897—11, 1914—15),

Цакуль Міхал Хрыстафоравіч (1909—10, 1912),

Іваноў-Сталбінскі Дамінік Адольфавіч (1909—18?),

Пржамоцкі Хрызагон Цярэнцевіч (1911—12),



Бірнік Павел Бернардавіч (1912—14, 1919),

Сямашка Сігізмунд (1913),

Ворслаў Юзаф (1914—19),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1920),

Буйноўскі Лявон Міхайлавіч (1921),

Андрэкус Канстанцін Антонавіч (1922—31),

Гірскі (1933—37?),

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (да 1935),

Чырскі Франц Тамашавіч (1937);

катэхет:


Святаполк-Мірскі Яўген (1905—09).

Граўжышкі, в. Ашмянскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 359, 372);

святары:

Гайлевіч Антоні (1910-я),



Семашкевіч Ян Казіміравіч (1915),

Грабоўскі Вінцэнт-Міхал (з 1915),

Крывіцкі Ян (1927 —39);

арганіст:



Рымкевіч Рамуальд Браніслававіч (другая палова 1930-х —1944).

Гродна, абл. цэнтр,

фарны касцёл св. Францішка Ксаверыя і кляштар езуітаў (с. 96, 126, 167, 179, 203, 221, 222, 235, 240, 270, 329, 343, 358, 361, 367, 385, 424, 456, 460, 474, 478);

святары:

Крынскі Ян Антонавіч (1884),

Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1910—14),

Куксевіч Францішак Янавіч (1912—15?),

Жаброўскі Лявон (з 1916),

Калінскі Тамаш Казіміравіч (1919—22),

Фардон Юзаф (з 1919),



Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1927—31),

Яноўскі Севярын (1928),

Лазоўскі Баляслаў (1928),



Саргевіч Павел Пятровіч (1930),

Ківінскі Стэфан Францавіч (1930—31),

Гой Ян (1931—33),

Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (1932—34),

Маліноўскі Юзаф (н. у 1907) (1934—37),

Рыла Тэадор Людвігавіч (1935—44?),

Альшанскі Ігнат (1936—37),



Храбаншч Ян Ігнатавіч (1936),

Заблудоўскі Баляслаў Янавіч (1936—38),

Здановіч Станіслаў (1937—39?),



Ярашэвіч Альбін Мацвеевіч (1937—42?),

Шыпіла Казімір (1938—43?),

Войтах Эміліян (1947—58);

катэхеты:



Кісель Уладзіслаў (1917—19),

Саванеўскі Людвіг (з 1919),

Рамейка Ян Юзафавіч (1932—34);

арганіст:



Эйтміновіч Леанард Іосіфавіч (да 1944);

касцёл Адшукання Св. Крыжа (бернардзінцаў) (с. 19, 47, 62, 218, 408);

святары:

Кірыловіч Антоні (1909—39),



Бароўка Юльян Баніфацавіч (1910—14, 1936),

Удальскі Антоні (1914—19),

Качкоўскі Лявон Ігнатавіч (1937—38),

Борык Пётр Міхайлавіч (першая палова 1940-х г.),

Арановіч Міхал Міхайлавіч (1950—51, 54—83?);

касцёл Звеставання НПМ пры кляштары брыгітак (с. 19,, 203, 378);

святары:

Калінскі Тамаш Казіміравіч (1923—25),

Саванеўскі Людвік (1926—31),

Грынкевіч Францішак (1932—33),

Байкевіч Пётр (1934—35),

Скакоўскі Юстын (Юзаф) Альфонсавіч ( 1936—40?),

Арановіч Міхал Міхайлавіч (1948—50);

касцёл Маці Божай Анёльскай і кляштар францішканцаў (с. 82, 223, 355)

святары:

Ратынскі Юліян (1893—1900),

Гурскі Чэслаў (1900—03),

Фордан Юзаф (1903—05),



Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1905—07),

Расалоўскі Ігнат (1907—09),

Баярунец Гіпаліт (1909—19),

Фондан Мэльхіёр (1919—20),



Юстван Блажэй (1920)4,

Турэк Віктар (1921—22),

Вілюш Тамаш (1922—24),

Мардзюрэк Маўрыцы (1924—27),

Дулік Эдвард (1927—36),

Ледухоўскі Адрыян (1936—39),



Клімчак Міхал Дзяніс (1939—43),

Стшэлевіч Ціт Дзяніс (1943—46),



Вальтась Аркадзь (1946—75).

грэка-каталiцкі касцёл (с. 147);

святар:

Данiлаў Вiктар Пятровіч (з 1976),

капліца пры дзіцячым доме (с. 232);

рэктар:

Крукоўскі Ян Вікенцевіч (1941—43).

Служылі ў Гродне, але невядома, у якіх касцёлах:



Гуз Юзаф Інацэнт (да 1933, 1936—40),

Крыстэн Оттан (1927—36),



Пончак Валянцін (да 1939),

Пухала Юзаф (Ахілес) (з 1936),

Смялоўскі Станіслаў (з 1938).

Каталог: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура


Достарыңызбен бөлісу:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет