Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



бет6/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Новы Двор, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 108, 343, 377);

святары:

Гайдук Аляксандр Якаўлевіч (з 1904),

Ліпінскі Юзаф (з 1916),

Халева Казімір (1918—37),

Шульбарскі Ян (1938—40?),



Січак Пётр Янавіч (1941),

Радзішэўскі Мечыслаў Станіслававіч (1956—75?).

Новы Пагост, в. Мёрскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 173, 176, 194, 409, 451);

святары:

Марцынкевіч Ян (1910-я),



Жывіцкі Ян Яўстафавіч (1915),

Шылко Баляслаў (1917—20?),



Жук Ян Вінцэнтавіч (1920—23),

Шутовіч Віктар Іванавіч (1920-я),

Мацкевіч Казімір (1927—36),



Інгялевіч Юзаф Міхайлавіч (1937—49?);

арганіст:



Урублеўскі Франц Вікенцевіч (да 1940).

Новы Свержань (Свержань), в. Стаўбцоўскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 24, 312, 481);

святары:

Сідаровіч,

Свыкля Андрэй Францавіч (да 1908),

Ясінскі Ксаверы (1908—17),

Белагаловы Францішак (1918—31?),



Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (другая палова 1910-х),

Нэймак Вацлаў (1932—42).

Нягневічы, в. Наваградскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с.191, 406);

святары:

Івіцкі Вітольд Браніслававіч (1922—25),

Трускоўскі Стэфан (1925—28),

Дуда-Дзеверз Ян (1928—31?),

Вахоўскі Лявон (1932—38),

Мілкоўскі Тамаш (1939),

Ляшчынскі Баляслаў (1940—46).

Нясвіж, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Божага Цела (с. 33, 45, 94, 151, 187, 202, 236, 246, 322, 330, 406, 476);

святары:

Касінскі Франц Андрэевіч (не пазней чым з 1899 і да 1905),

Сухвалка Адам (1901—02),

Паўловіч Ян Юзафавіч (1902—03),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1905),

Пржамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1905—07),

Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1906—09, 1917—21),

Сяклюцкі Ян (1907—11),

Жаўтоўскі Сімяон (1909—10),

Святліцкі Вікенцій (1910—11),



Война Стэфан Мікалаевіч (1910—11),

Януковіч Пётр Янавіч (1911),

Піняровіч Франц (1911—12),



Зялінскі Пётр Пятровіч (1912—15),

Фабер Ян (1914—17?),

Рокаш Станіслаў (1916—1938),

Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1922),

Трускоўскі Стэфан (1928—31),

Курэк Станіслаў Янавіч (1934—38),

Кубік Мечыслаў (1935—42),

Каласоўскі Гжэгаж Вінцэнтавіч (1939—91).

О

Опса, в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 178, 182, 402, 441, 454);

святары:


Захарэўскі Дзяніс Адольфавіч (1925—35),

Блажэвіч Пётр (1935—39),



Шыманкевіч Міхал Янавіч (1938—39),

Чыжэўскі Альфонс Леапольдавіч (1940—41),

Забароўскі Вацлаў Францавіч (1941),

Тамковіч Казімір Казіміравіч (1942—48?).

Орша, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл св. Юзафа Абранніка (с. 101, 134, 154, 169, 219, 289, 313, 340, 375);

святары:

Ожал Антоні Вікенцевіч (1889—94),

Мачук Антоні (1902—12?),

Касінскі Франц Андрэевіч (1907),



Грашыс Вікенцій Вікенцевіч (1908—15),

Дзям’ян Юзаф Казіміравіч (1912—14),

Вяржбіцкі Юзаф Фаміч (1914—17),

Жаўняровіч Ігнат Францавіч (1921—24),

Сівіцкі Казімір Антонавіч (1925—27),

Крулікоўскі Яўген (1933—34),



Кашчыц Адольф Каятанавіч (1935—37?),

Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1944—45),

арганіст:



Рагеліс Эдвард Антонавіч (да 1933).

П

Падароск, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Альжбеты (с. 456);

святар:


Шымковіч Міхал Мікалаевіч (1926—47?).

Падсвілле, мяст. Глыбоцкага р-на Віцебскай вобл.,

капліца (с. 242, 315),

рэктары:

Вянцкевіч Пётр (1933—35),



Кулікоўскі Чэслаў Юзафавіч (1936—38),

Сладзінскі Браніслаў (1938—40?),



Павелец Ян Юзафавіч (1941—42).

Паланэчка, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Юрыя (с. 216–217, 352, 353, 389);

святары:

Лятук Віктар (да 1904),



Рудзіс Ігнат Юр’евіч (1904—05),

Альшэўскі Юзаф (1905—24?),

Жалкоўскі Антоні,

Струміла-Петрашкевіч Люцыян (1927—31),

Яроцкі Ян (1932—34),



Каўрэцкі Казімір (1934—42),

Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (1956—87).

Палачаны (Аборак), в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ і св. Роха (с. 48, 285);

святары:

Серафін Баляслаў (з 1910),



Бароўскі Альфонс (1926—29),

Мацвейчык Антоні (1930—37),

Аржэлаўскі Юзаф (1938—40?).



Палонка, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл іконы НПМ (с. 101);

святары:

Астрэйка Юзаф (1928—29),



Вяржбіцкі Віктар (1929—36),

Ясінскі Чэслаў (1936—39).



Параф’янава, в. Докшыцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (НПМ) (с. 104, 142, 153, 180, 226, 294, 391–392);

святары:

Корнь Баляслаў (1890 —1900-я?)

Раманоўскі Стэфан (1910-я),

Шырокі Станіслаў (з 1917),

Козел Юзаф (з 1919),



Суфрановіч Каятан Каятанавіч (1921—23, 1924—25),

Тэжык Баляслаў (1924—39),



Мончка Уладзіслаў Ігнатавіч (1929),

Вербер Рычард (1935—39),



Вячорак Уладзіслаў (другая палова 1930-х — 1940?),

Завістоўскі Ян Браніслававіч (1942—43, 1955?),

Гурскі Станіслаў Язэпавіч (1958—60);

катэхет:


Дзям’ян Юзаф (1933—34).

Парэчча, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Маці Божай Нястомнай Дапамогі (с. 224, 346);

святары:

Шымялун Антоні (1911—21?),

Хлявінскі Эдманд (1927—35),

Раманоўскі Вацлаў Станіслававіч (1936—51?),

Клімчак Уладзіслаў Янавіч (1939—42?).

Паставы, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 56, 90–91, 199, 279, 286, 311);

святары:

Краўяліс Юзаф (да 1914?),

Нянеўскі Антоні (1914—23?),

Нуркоўскі Вацлаў Данілавіч (1924—35),

Качмарэк Фелікс (1929—32),

Янкоўскі Юльян (1933—35),

Мацыеўскі Баляслаў (1935—41),

Вельгат Ян (1941—48),

Казера Караль-Беніямін Андрэевіч (1944—49);

катэхет:


Масевіч Раман (1937—39?);

арганіст:



Берніковіч Іван Альбертавіч (?) (1930-я);

касцёл св. Антонія Падуанскага (с. 91, 199, 286, 311);

святары:

Нуркоўскі Вацлаў Данілавіч (1924—34),

Мацыеўскі Баляслаў (1935—42),

Казера Караль-Беніямін Андрэевіч (1944—49),

Вельгат Ян (1941—48).

Пелішча, в. Камянецкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 33–34);

святары:

Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1933—34, 1957—58),

Мячкоўскі Ільдэфонс (1937—39),

Гжыбоўскі Антоні (1946—90).

Пеляса, в. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Ліна (с. 91, 328, 407);

святары:

Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (з 1924),

Будрэцкі Балтасар (1925—31),



Туцінас Ян (1931—37),

Венажындзіс Ян Алаізіевіч (1937—44?).

Першамайская (да 1954 Сабакінцы), в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 113, 226);

святары:

Гародка Стэфан Антонавіч (1921—24),

Корнь Баляслаў (1924—33),

Гродзіс Адольф (1934—39).



Пескі, в. Мастоўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Маці Божай Ружанцовай (с. 82–83, 108, 116, 265–266, 401);

святары:

Гайдук Аляксандр Якаўлевіч (1912—20),

Вандалоўскі Мар’ян Феліксавіч (1921—31),

Макрэцкі Ян (1931—33),

Гельмер Баляслаў Янавіч (1934—37),

Цыганек Казімір (1938—39),



Тамковіч Алаізі Паўлавіч (1944—46).

Петрыкаў, райцэнтр Гомельскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (зруйнаваны падчас 1-й сусветнай вайны) (с. 195, 378);

святары:

Зарускі Войцех,

Камінскі Юзаф,

Сухловіч А.,



Ісаевіч Уладзіслаў Ігнатавіч (дэкан),

Скакоўскі Юстын (Юзаф) Альфонсавіч (1902—04),

Сухвалка Адам (1905—1916?).



Пінск, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл катэдральны Унебаўзяцця НПМ (с. 77, 88, 96, 145, 191, 252, 257, 267, 357, 369, 454);

святары:

Машынскі Антоні (2-я палова 19 ст.),

Мацкевіч Юры Аляксандравіч (да 1900),

Кухарскі Ян Пятровіч (1900—05),

Радзівон Ян Антонавіч (1900—06),

Войцік (Войтык) Станіслаў Юзафавіч (1905—22?),

Будрыс Іеранім Іеранімавіч (1906—07),

Вайцэховіч Эдвард Феліксавіч (1907—09),

Ялінскі Антоні (1907—11),

Явароўскі Юзаф (1908—09?),

Далецкі Міхал (1909—11),

Вольскі Ян (1910—13),

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1914),

Латарэвіч Вінцэнт (з 1915),

Татарыновіч Пётр (1920-я),



Івіцкі Вітольд Браніслававіч (з 1926),

Крывіцкі Міхал (1926—33),

Ламацкі Казімір (1927—33),

Мілкоўскі Тамаш (1931—34),

Тамашэўскі Ян (1933—34),

Вялічка Браніслаў (1933—34),

Хумніцкі Генрык (1933—36),

Манюшка Юзаф (1937—38),

Юневіч Эдвард (1935—37),

Мілашэўскі Уладзіслаў (1936—37),

Андрысяк Ксаверы (1936—38),

Калінскі Баляслаў (1938—41?),



Шчарбіцкі Фабіян Юзафавіч (1938—40),

Малец Дзяніс (1939—41),

Васілеўскі Ян Аляксандравіч (1941—44),

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (да 1945),

Барысюк Ян Казіміравіч (1945—48?),

Свёнтэк Казімір Янавіч (1954—91);

Пінская вышэйшая духоўная семінарыя;

выкладчыкі:

Абрантовіч Фабіян Янавіч (1925),

Кантак Каміль-Стэфан-Януш Янавіч (1926—39?),

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1926—32),

Васілеўскі Ян Аляксандравіч (1926—33; 1937—41),

Казлоўскі Юзаф (1932—39),

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1929—39?),

Хвецька Люцыян Антонавіч (1933—39),

Івіцкі Вітольд Браніслававіч (з 1939).

Служылі ў Пінску, але невядома, у якіх касцёлах:



Сямашка Сігізмунд (?) (1913—14),

Старк Адам (паміж 1936 і 1941),

Пяткевіч Станіслаў (1938—40).

Пласковічы, в. Клецкага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 358);

святары:

Рыла Тэадор Людвікавіч (1924—25?),

Астрэйка Юзаф (1925—28),

Пятранік Эмільян (1928—30),

Малецкі Баляслаў (1930—39),

Марконь Баляслаў (1933—34).

Плашава, в. Дзяржынскага р-на Мінскай вобл.,

філіяльны касцёл (с. 77);

святар:

Вайцэховіч Эдвард Феліксавіч (1922—23, 1929).

Плюсы, в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 58, 173, 342);

святары:

Мантвіл Ігнат (1924—35),

Мажэйка Станіслаў (1935—36),

Радзішэўскі Казімір Антонавіч (1937—39),

Жук Ян Вінцэнтавіч (1939—40),

Більша Франц Міхайлавіч (1041—49).

Плябань, в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

філіяльны касцёл (с. 157, 261, 374);

рэктары:

Драб Вінцэнт (Вацлаў) Карлавіч (1921—35),

Сечка Тадэвуш (1933),

Любянец Карл (1935—42?).

Пляшэвічы, в. Нясвіжскага р-на Мінскай вобл.,

філіяльны касцёл св. Антонія Падуанскага (?) (с. 323, 434);

святары:

Паўлоўскі Уладзіслаў-Зыгмунт (1931—34),

Цішкевіч Аляксандр (1935—42?).

Полацк, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Маці Божай Ружанцовай (знішчаны падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 41, 44, 63, 151, 154, 257, 283, 353, 370, 399, 413, 426, 436, 444, 474, 479);

святары:

Рудзіс Ігнат Юр’евіч (1896—1902),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1900—01),

Батура Казімір Юзафавіч (1903—06?),

Будрыс Іеранім Іеранімавіч (1905),

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1906—08),

Юркевіч Эмерыт-Віценцій Юр’евіч (1908—15?),



Бараноўскі Леанард Якаўлевіч (1908—14),

Будзька Францішак Карлавіч (1908—12, 1917?),

Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1912—14),

Дзям’ян Юзаф Казіміравіч (1914—23),

Барадзюля Язэп Язэпавіч (1919),

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1922),

Філіп Адольф Готлібавіч (1924—25?),

Цакуль Міхал Хрыстафоравіч (1925),

Яновіч Казімір Францавіч (пасля 1934),

Святаполк-Мірскі Антон (1941—42),

Матусевіч Чэслаў (з 1941);

вартаўнік:



Цывінскі Юзаф Янавіч (1920-я).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Валін­скі, Ваяводскі, Дзеражынскі, Сяніцкі Войцэх, Яркевіч (Юркевіч).



Поразава, мяст. Свіслацкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 32, 84, 266, 424);

святары:

Байка Юзаф (1914—17?),

Лаўрыновіч Юзаф (1915—39),



Храбаншч Ян Ігнатавіч (1933—35),

Макрэцкі Ян (1936—37),

Твароўскі Міхал (1939),



Варанецкі Міхал Віктаравіч (1980—91?).

Порплішча, в. Докшыцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Імя НПМ, Каралевы Польскай (с. 49, 131);

святары:

Грабоўскі Ян Янавіч (1943—44),

Барташэвіч Пётр Я. (1943—48?).

Празарокі, в. Глыбоцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 23, 283, 321, 402);

святары:

Садунас Юзаф (1910-я),

Блажэвіч Пётр (1919—22?),

Габжэвіч Вінцэнт (1923—36),



Астаневіч Стэфан (1937—45?),

Таппер Мікалай Пятровіч (1938—39),

Матусевіч Чэслаў (з 1939),

Паўлік Люцыян Юльянавіч (пасля 1957).

Пружаны, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 9, 57, 145, 249, 368, 471);

святары:

Бешта-Бароўскі Антоні (1919—25?),

Зянкевіч Віктар Віктаравіч (1926—28),



Адляніцкі-Пачобут Фабіян (1926—28),

Келбаса Станіслаў (1928—31?),

Райко (Ройка) Антоні (1933—39),

Маліцкі Адам (1933—35?),



Лазар Станіслаў Мацвеевіч (1937—38),

Завадскі Эдвард (1938—39),



Свёнтэк Казімір Янавіч (1939—44),

Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1940-я);

прэфект:


Дамброўскі Казімір (1933—35?);

касцёл св. Пятра і Паўла (с. 266);

святары:

Келбаса Браніслаў (з 1928),

Мурасік Станіслаў (з 1933),

Малаўскі Уладзіслаў (1936—39).

Пузічы, в. Салігорскага р-на Мінскай вобл.

касцёл св. Ганны (с. 237, 358);

святары:

Рыла Тэадор Людвікавіч (1923),

Гагалінскі Юзаф (1924—28),

Кулпекша Аляксандр (1929—32?),

Лукашэвіч Станіслаў (1933—34),

Завадскі Эдвард (1935—38),



Кубш Вільгельм-Францішак Карлавіч (1941—42).

Пяршаі, в. Валожынскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Юрыя (с. 333, 336, 390, 396, 408);

святары:

Тарашкевіч Уладзіслаў Венядзіктавіч (да 1905),



Улінскі Францішак (1906—10),

Урублеўскі Баляслаў (1911—18?),

Петраш Ісідар (да 1939),

Пухала Юзаф-Ахілес (1940—43),

Стэмпель Карл (Герман) (1941—43),

Такарскі Ян Казіміравіч (1944—48?),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (1947—48?).

Р

Рагачоў, райцэнтр Гомельскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 56, 95, 244, 297);

святары:


Бернатовіч Ігнаці (1903—23?),

Война Стэфан Мікалаевіч (1926—28),

Мустэйкіс Казімір (1928—29?),

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (з 1930).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Баранцэвіч (прэлат), Бяліцкі (дэкан), Варатынскі Юзаф, Дмахоўскі Казімір (мітрапаліт), Сестранцэвіч (мітрапаліт), Шабуня (дэкан), Янкевіч.



Раготна, в. Дзятлаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Анёлаў-Ахоўнікаў (с. 126);

святары:

Драздоўскі Фелікс (з 1918),

Пуцілаўскі Юзаф (1924—36),

Гой Ян (1937—39).

Радамля, в. Чавускага р-на Магілёўскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (знішчаны) (с. 479);

святары:

Чарнеўскі,

Іваноўскі,

Пацэвіч Ян (1895—1907),

Будрыс Іеранім Іеранімавіч (з 1908),

Лаўрыновіч Станіслаў (1923),



Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1920-я).

Радашковічы, мяст. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 139, 436, 455);

святары:

Снежка-Блоцкі Адольф (1910-я),

Гінтаўт-Дзевалтоўскі Вацлаў (1912—20?),

Гудзейка Баляслаў Міхайлавіч (1921—30),

Цыбульскі Францішак (1930—39),

Шыманскі Стэфан-Казімір Юзафавіч (1939—50?).

Радунь, мяст. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Маці Божай Ружанцовай (с. 11, 19, 115, 186, 374, 377, 402, 417, 447, 448);

святары:

Гедгаўт Антоні (1908—13?),

Сабалеўскі Напалеон (1910-я),

Скардынскі Ян-Міхал (1910-я),

Каханскі Віктар (1912—21?),



Хадыка Станіслаў Юзафавіч (1918),

Драбніс Сігізмунд (1919—23?),

Шчамірскі Станіслаў (1924—35),

Юркевіч Юльян (1936),



Сечка Тадэвуш (1936—37),

Штэйн Чэслаў Казіміравіч (1936—45, 1947—78?),

Кісель Юзаф (1938—39),



Зубковіч Станіслаў (1939—40),

Арановіч Міхал Міхайлавіч (1940),

Січак Пётр Янавіч (1941—42, 1944),

Таппер Мікалай Пятровіч (?) (да 1944);

арганісты:



Акуроўскі Баляслаў Уладзіслававіч (1920-я — 1944),

Акуроўскі Вацлаў Баляслававіч (1930-я — 1944).

Ражанка, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 222, 274);

святары:

Клам Уладзіслаў (1901—03?),

Шырокі Станіслаў (1910-я),



Мароз Ян Антонавіч (1912—39).

Ракаў, в. Валожынскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Маці Божай Ружанцовай і св. Дамініка (с. 24, 38, 143, 151, 168, 264, 265, 275, 290, 394, 396);

святары:

Карповіч Яўстафі Юр’евіч (не пазней чым з 1900 — 1916?),

Кулюкас Віктар Юзафавіч (1900),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1899—1900, 1901—04),

Шчэрба Люцыян (1906),



Макня Юзаф (1906—08),

Мілевіч Леапольд (1909),

Жамойтук Язэп-Станіслаў (1910—11),

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (1912),

Масевіч Станіслаў (1913—15?),

Кедрынскі Казімір Уладзіслававіч (1915—17),

Маляўскі Уладзіслаў (1915—17),

Міцкевіч Юры (1920-я),

Сямашка Сігізмунд (1921—23),

Маеўскі Міхал Эразмавіч (1923—31?),

Дабравольскі Стэфан (1927—32),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (1938),

Марсэнгер Юзаф Фердынандавіч (1941—42),

Такарскі Ян Казіміравіч (1944—48?),

Жук Станіслаў;

капліца св. Ганны (на могілках) (с. 333, 396);

рэктары:


Такарскі Ян Казіміравіч (1956—74?).

Пупін Пётр Пятровіч (1974—79).

Рамні, в. Гарадоцкага р-на Віцебскай вобл.,

капліца св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 135);

рэктар:

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1917).

Расна, в. Сенненскага р-на Віцебскай вобл.,

філіяльны касцёл (да парафіі Абольцы) св. Казіміра (с. 207);

святары:

Карповіч Пётр,

Лятук Дамінік Юзафавіч (1910-я),

Канцэвіч Мікалай (1923—27).

Расна, б. мяст., цяпер тэрыторыя Камянецкага р-на Брэсцкай вобл. (мяст. не існуе),

касцёл св. Ганны і кляштар марыянаў (с. 220);

святар:

Кашыра Юрый Тадэвушавіч (1938—39).

Росіца, в. Верхнядзвінскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (першапачатковая назва — касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса) (с. 77, 109, 209, 220, 253–254, 262, 263, 313, 330);

Бярнот (Бернот, Бандра?) Францішак (1905—21?),

Кедржынскі Казімір Уладзіслававіч (?)

Казлоўскі Антоні (1912),

Пржамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1912—14),

Бандзо Юльян Францавіч,



Лявіцкі Мечыслаў Юзафавіч (1914),

Капуста Пётр-Бернард Юзафавіч (1919—29),

Вайцэховіч Эдвард Феліксавіч (1930—34),

Гайлевіч Юзаф Казіміравіч (1941—42),

Ляшчэвіч Антоні Янавіч (1941—43),

Лаўцэвіч Лявон (1941—43),

Кашыра Юрый Тадэвушавіч (1942—43).

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (разбураны ў 1910-я) (с. 137, 313);

святары:

Сямашка Дыянісій (да 1901),

Ваяводскі Антоні (1901),

Грыб Пётр (да 1902),

Кулікоўскі Фёдар (1903—11),

Ожал Антоні Вікенцевіч (паміж 1906 і 1919);

арганіст:



Грызан Станіслаў Канстанцінавіч (да 1933).

Рубрын, хут. Лельчыцкага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл (с. 470);

святар:

Яжджэўскі Ян (1937—39?).

Рубяжэвічы, в. Стаўбцоўскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Апекі св. Юзафа (с. 213, 332, 336–337, 378);

святары:

Скакоўскі Юстын (Юзаф) Альфонсавіч (паміж 1907 і 1909),

Мілашэўскі Уладзіслаў (1911—14?),

Тарасевіч Юльян (1914—47),

Шыманскі Уладзіслаў (1920-я),

Туміловіч Казімір (1929—30),

Карніцкі Ян Люцын (1935—39),

Зелянеўскі Аляксандр (1939),



Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (1947),

Пупін Пётр Пятровіч (1955—1979).

Руда (Руда Яварская), в. Дзятлаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл філіяльны св. Юзафа (с. 18, 438);

святары:

Жэра (Жаро) Юзаф (1921—31),



Чаплоўскі Павел (1928—29),

Далінкевіч Міхал (1934—36),

Савіцкі Юзаф (1937),

Сабалеўскі Пацыфікус (1939),



Аношка Уладзіслаў-Канстанцін (1939—41?).

Каталог: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура


Достарыңызбен бөлісу:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет