Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



бет7/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Рудня-Шлягіна, в. Веткаўскага р-на Гомельскай вобл.,

капліца Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 17, 67, 257, 426);

рэктары:

Цакуль Міхал Хрыстафоравіч (1910—11),

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1918—20),

Буйноўскі Лявон Міхайлавіч (1921),

Андрэкус Канстанцін Антонавіч (1922—32).

Ружаны, мяст. Пружанскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 84, 195, 350);

святары:

Ісаевіч Уладзіслаў Ігнатавіч (?),

Ліпінскі Казімір Мацвеевіч,

Зямчонак Міхал (1912—28),

Кулпекша Аляксандр (1927—28),



Ройша Альбін (1928—32?),

Спіра Станіслаў (1933—35?),

Медушэўскі Антоні (1936—39),

Варанецкі Міхал Віктаравіч (другая палова 1940-х, 1956—77?).

Рукшаніцы, в. Ушацкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Апекі НПМ (знішчаны падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 151, 324);

святары:

Якубоўскі Аляксандр (1874—96),

Янкоўскі Юзаф (да 1904),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1905),

Куроўскі Адам (1908),

Піняровіч Фелікс (1909—11?),

Ярэцкі Адам Янавіч (1912—15?),



Пашкевіч Вітольд Юзафавіч (1926—27),

Святаполк-Мірскі Антон (1941—42).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Аўсян (Аўсяны), Бараноўскі, Вайчулёніс, Клапатоўскі, Левановіч, Пілецкі, Сабалеўскі, Трумпель Адольф, Урбановіч, Юркоўскі.



Рэндвідава, в., цяпер тэрыторыя Стаўбцоўскага р-на Мінскай вобл. (вёска не існуе),

філіяльны касцёл (с. 156);

рэктар:

Доўжык Павел (да 1942).

Рэпля, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл НПМ (с. 47, 48, 252);

святары:

Лаўрыновіч Уладзіслаў (1895—1937),

Крынскі Ігнат (1937),



Бароўка Юльян Баніфацавіч (1937—39, 1956—64).

Рэчыца, райцэнтр Гомельскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 98–99, 259);

святары:

Капцюховіч (служыў шмат гадоў),

Лапацінскі Казімір Мацвеевіч (з 1896 і не менш чым да 1917),

Выляжынскі Францыск Францыскавіч (Тамашавіч) (1902—03),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1922—23).

С

Сапоцкін, мяст. Гродзенскага р-на,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 35);

святар:


Балтралік Ян (1950—1960-я).

Сар’я, в. Верхнядзвінскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 209, 254);

святары:

Капуста Пётр-Бернард Юзафавіч (1920-я),

Лаўцэвіч Лявон (1941—44).

Сваятычы, в. Ляхавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Мучаніка Юрыя (с. 389);

святары:

Кулюкас Віктар Юзафавіч (1924—30),



Струміла-Петрашкевіч Люцыян (1931—41),

Студзінскі Вінцэнт (1941—42).

Свір, мяст. Мядзельскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Біскупа Мікалая (с. 127, 155, 160, 290, 321, 421, 432–433);

святары:

Валунас Казімір (1915),



Мілкоўскі Сігізмунд (1915),

Паўловіч Казімір (1919—20),

Голяк Валяр’ян Антонавіч (1905—07, 1920—28),

Жамейц Юры (1928—31),

Жэро (Жаро) Юзаф (1931—37),

Шылейка Казімір (1938—39);

арганіст:

Дзяшук Іосіф Антонавіч (да 1947);

катэхет:


Дубраўка Нікадзім Янавіч (1931—38).

Свіранкі, мяст. Астравецкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Юрыя (с. 127);

святары:

Голяк Валяр’ян Антонавіч (1909—19),

Сялевіч Ян-Уладзіслаў (1919—29),

Прышмант Тэафіл (1930—33),

Хлявінскі Юзаф (1934—39).



Свіслач, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (св. Яна Хрысціцеля?) (с. 38, 128, 201, 344, 358, 367);

святары:

Багінскі Тамаш (да 1879 ),

Кедржынскі Казімір Уладзіслававіч (не пазней чым з 1899—14),

Пацэвіч Вацлаў,

Сянкевіч Ян Дамінікавіч (1915—18?),

Радзюк Антоні (з 1919),

Рыла Тэадор Людвікавіч (1920—23),

Горба Альбін Янавіч (1927—39?),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (1937),

Сарока Станіслаў (1938—39?),

Казлоўскі Юзаф (1939—43).

Свяцілавічы, в. Бялыніцкага р-на Магілёўскай вобл.,

касцёл св. Людвіка (с. 169, 244, 265, 324, 364);

святары:

Гедройц Аляксандр (з часу пабудовы ў 1903),

Мяржвінскі Уладзіслаў (да 1908),

Макня Юзаф (1908—10),

Пашкевіч Вітольд Юзафавіч (1911—18),

Cак Аляксандр Мікалаевіч (1919—21),

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (1922—1924),

Жаўняровіч Ігнат Францавіч (1925—28).

Сейлавічы, в. Нясвіжскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 106, 146);

святары:

Гагалінскі Юзаф (1926—33),

Даміняк Юзаф (1933—36).

Селіванаўцы, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Перамянення Пана (с. 230);

святар:

Красоўскі Уладзіслаў Адамавіч (1958—61).

Селішча, в. Ушацкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Веранікі (часткова разбураны падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 80, 202, 324);

святары:

Валентыновіч Віктар Янавіч (1898—1909, 1912—17),

Пашкевіч Вітольд Юзафавіч (1910),

Баркоўскі Пётр Пятровіч (1914),



Казюнас Павел Мацвеевіч (1924—1928).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Більскі, Мяніцкі Вінцэнт, Пісарскі, Рыла, Стэцкевіч Юзаф, Яновіч.



Сігневічы, в. Бярозаўскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Апекі НПМ Ружанцовай (с. 162);

святары:

Недрашланскі Ісідар (1921—30),

Чацінскі Станіслаў (1931—39),

Дулінец Антоні (1940—49?).

Сімкавічы, в. Слуцкага р-на Мінскай вобл.,

касцёл (с. 339);

святар:

Пяткевіч Юзаф Станіслававіч (другая палова 1920-х г.).

Сіняўка, в. Клецкага р-на Мінскай вобл.,

філіяльны касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 67);

рэктары:

Пярэкшліс Францішак (1911—30),

Алясінскі Валяр’ян (1932—33),

Буйноўскі Лявон Міхайлавіч (1934—42).

Скрундзі, в. Дзятлаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 152, 412);

святары:

Вянцкевіч Пётр (1927—30?),



Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1931—32),

Мікульскі Станіслаў (1933—34),

Далінкевіч Міхал (1934—37),

Федаровіч Браніслаў (1938—39).

Скрыбаўцы, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Хрыста Валадара (с. 75, 285, 294, 438);

святары:

Чаплоўскі Павел (1929—33?),

Вагнер Мікалай Станіслававіч (1934—37),

Мацвейчык Антоні (1937),

Мончка Уладзіслаў Ігнатавіч (1938—44?).

Слабодка (Слабодка-Заверз), в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 58, 131, 142, 152–153, 181, 197, 238, 380, 463);

святары:

Міхайла Аляксандр (1928—33),

Казлоўскі Станіслаў (1928),

Кавальчук Юзаф (1930),

Дзям’ян Юзаф (1931—32),

Юдыцкі Віктар Віктаравіч (1933—34),

Скорка (Скарко, Скурко) Антоні (1934—37),

Більша Франц Міхайлавіч (1935—39),

Кударэўскі Станіслаў Міхайлавіч (1937—41, 1945(?) — канец 1950-х),

Грабоўскі Ян Янавіч (1939?—42),

Заёнц Баляслаў Юзафавіч (1943—45?),

Гурскі Станіслаў Язэпавіч (1970-я).

Слонім, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл фарны св. Андрэя Апостала (с. 100, 134);

святары:

Вэбер Ян (1914—19),

Расалоўскі Ігнат (1919—32),

Свіркоўскі Рамуальд (1932—35),

Кафарскі Францішак-Юзаф (1936—39),



Грахоўскі Казімір (1939—42);

катэхет:


Ваньсовіч Браніслаў (1936—39);

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 383, 386);

капеланы:

Смялоўскі Станіслаў (1918—37),

Станкевіч Адам Вікенцевіч (1938—39);

грэка-каталіцкі касцёл НПМ усх. місіі ордэна езуітаў (с. 137, 184, 308, 310, 407);

святары:

Вебер Ян (1915),

Яскель Антоні (да 1918),

Марковіч Уладзіслаў (да 1919),



Новікаў (Халева) Віктар Паўлавіч (з 1927),

Мацэвіч Павел (1928—1930?),



Замбак Антоні Янавіч (1931—36),

Неманцэвіч Антоні (1932, 1939—42),

Шніп Адольф (1937—1938?),

Літвінскі Ян (1939),

Грыбоўскі Антоні (н. у 1904; 1939—43);

катэхет:


Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1925—33);

рэгент:


Турук Аляксандр Іванавіч (1930-я);

кляштар бернардынцаў (с. 222);

рэктары:

Клам Уладзіслаў (1903—05),

Пагарэльскі Уладзіслаў (1928—39);

касцёл вайсковы (с. 12);

капеланы:



Александровіч Антоні Леапольдавіч (1925—28),

Ендрысік (Яндрысік) Севярын (1939);

кляштара бенедыктынак (с. 81, 305);

законніцы:

Валоўская Казіміра (Марта) (1939—42),

Наішэўская Багуміла (Марыя-Ева) (1939—42);

таксама служылі ў Слоніме, але невядома ў якіх касцёлах:



Кнобельсдорф Рычард (1908),

Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (1909—10),

Хома Эдвард-Антоні Міхайлавіч (1935),

Старк Адам (паміж 1936 і 1941),

Аношка Уладзіслаў-Канстанцін (1939),

Ендрысік (Яндрысік) Севярын (1939—41?),

Варанецкі Міхал Віктаравіч (1977—80).

Слуцк, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы і Унебаўзяцця НПМ (знішчаны) (с. 134, 135, 190, 252, 271, 339, 360, 377, 408);

святары:

Вайчынскі,



Улінскі Францішак (1900-я),

Урачанскі Віктар Францавіч (да 1901),

Уменскі Францішак Уладзіслававіч (1901—04),

Грашыс Вікенцій Вікенцевіч (1902—08),

Аброцкі Уладзіслаў Юзафавіч (1906—08),

Мацкевіч Леапольд,

Івіцкі Вітальд Браніслававіч (1907—09),

Ваньковіч Казімір (1908—09),

Рокаш Станіслаў (1909—15),

Усціновіч Карл (1909—10),



Латарэвіч Вінцэнт (1913—15?),

Дзімітровіч Казімір (1916—17),



Гродзіс Ян (1916—19?),

Сабачынскі Мечыслаў-Фелікс Юзафавіч (1920-я),

Пяткевіч Юзаф Станіслававіч (паміж 1923 і 1933),

Сімановіч Марк (1941—42?).

Смаляны, в. Аршанскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 170, 345);

святары:

Касінскі Франц Андрэевіч,

Ярмаловіч Каміл (1904—05),

Урублеўскі Баляслаў (да 1908),

Вяржбіцкі Антоні-Пётр Юзафавіч (1908—15?),

Герасімовіч Вікенці (?) (1910-я?),



Жаўняровіч Уладзіслаў Іпалітавіч (1921—27),

Райко Станіслаў Міхайлавіч (да 1937).

Смілавічы, мяст. Чэрвеньскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (знішчаны) (с. 24);

святар:

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (другая палова 1910-х).

Сноў, в. Нясвіжскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 96, 384);

святары:

Вольскі Ян (1921—37),

Сохань Юзаф (1938—39).

Солы, в. Смаргонскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Маці Божай Ружанцовай (с. 53, 245, 275, 306);

святары:

Нарушыс Ян Ігнатавіч (1892—93?),

Лухтановіч Уладзіслаў (1910-я),

Родзевіч Леанард (1910-я),

Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (1912—15, 1920—39?),

Бекіш Вацлаў Янавіч (1939—44?),

Марсэнгер Юзаф Фердынандавіч (1968—82).

Сошна, в. Пінскага р-на Брэсцкай вобл.,

філіяльны касцёл бенедыктынак (с. 357);

рэктар:

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1938—39).

Спас, в. Вілейскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (с. 32, 119, 261, 285, 392);

святары:

Байка Юзаф (?) (1918—20),

Прышмант Тэафіл (з 1920),



Мацвейчык Антоні (1922—30),

Пятранік Эмільян (1930—31),



Гжэгорскі Уладзіслаў Міхайлавіч (1931—34),

Любецкі Аляксандр Юзафавіч (1936—37),

Сухарэвіч Міхал Людвігавіч (1938—39).

Сталовічы, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 285, 350, 352);

святары:

Ройша Альбін (да 1928),

Браўэр Людвік (1928—32?),



Мацкевіч Антоні (1933—39),

Згрыза Андрэй (1941—44),



Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (1963—87).

Станіславава, в. Мінскага р-на,

касцёл (с. 155);

святар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (пачатак 1900-х).

Станькі, в. Сенненскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 449);

святары:

Бурніцкі Леанард (да 1912?),



Шукель Ігнат Вікенцевіч (1912—29).

Стараельня, в. Дзятлаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Насвяцейшай Тройцы (знішчаны пасля 1939) (с. 336);

святар:

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (1934).

Стараселле, в. Шклоўскага р-на Магілёўскай вобл.,

касцёл Насвяцейшай Тройцы (знішчаны ў 1939) (с. 104);

святары:

Урбановіч Ігнат (1895—1905),



Вярыга Юзаф Францавіч (1906—30?).

Старыя Васілішкі, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 344);

святары:

Матулевіч Ян (1922—28),



Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1929—38?),

Прышмант Тэафіл (1938—39).



Столін, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 33, 323);

святары:

Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1923—27),

Паўлоўскі Уладзіслаў-Зыгмунт (1928—31),

Татарыновіч Пётр (1932—38),

Смарчэўскі Францішак (1939).

Стоўбцы, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл св. Казіміра (знішчаны ў 1960-я) (с. 212, 254, 380);

святары:

Мілашэўскі Уладзіслаў (1920-я),

Дуда-Дзеверз Ян (1932—34),

Дудзінскі Юльян (1934—39?),



Каралюк Юзаф (1937—38),

Леўш Антон (1938—39?),

Слівінскі Адольф (1939—41).

Струбніца (Плябанаўцы), в. Мастоўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 157);

святары:

Саросек Аляксандр (1919—37),



Драб Вінцэнт (Вацлаў) Карлавіч (1938—49?).

Субаты (Тараканы), в. Драгічынскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл грэка-каталіцкі Найсвяцейшай Тройцы (с. 303);

святар:

Навіцкі Данат Гіляравіч (1932—39).

Суботнікі, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Уладзіслава Венгерскага (с. 167, 186, 226, 441);

святары:

Корнь Баляслаў (1890—1900-я ),

Жаброўскі Тамаш Ігнатавіч (1908—32),

Багінскі Павел (1933—39),

Александровіч Апалінарый (1939);

Зубялевіч Апалінары (1960-я),

арганіст:

Садоўскі Вацлаў.

Сурвілішкі, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 176, 388);

святары:

Шыдагіс Матэус (1911—32),

Янкянец Эдманд (да 1913),

Скардынскі Ян-Міхал (з 1913),

Церан Эдвард (1933—36),

Сташэліс Станіслаў (1936—41),

Жэйдзіс Сігізмунд Мартынавіч (1940-я).

Сынковічы, в. Зэльвенскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл грэка-каталіцкі Перамянення Пана (с. 308);

святары:

Неманцэвіч Антоні (1933—34),

Гермацюк Ян (пачатак 1940-х).



Сялявічы, в. Слонімскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Барбары (с. 294);

святары:

Дзічканец Антоні (да 1929),

Гродзіс Адольф (1929—33),

Мончка Уладзіслаў Ігнатавіч (1931—38),

Гагалінскі Віктар (1939).



Сянно, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (знішчаны) (с. 23, 40, 154, 232, 236, 381);

святары:

Слівоўскі Караль (1883—89),

Крысяк Пётр (пасля 1895),

Алькевіч (з 1897 і не менш чым да 1913),

Жыскар Язафат,

Мяцэвіч Юзаф,



Круль Юзаф Адамавіч (1898—1919),

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (1920),

Лясатовіч Адольф Віктаравіч (1922—24?),



Дзям’ян Юзаф Казіміравіч (1925—28),

Баравік Ян Антонавіч (1928—32?).

Т

Талачын, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 40, 97, 135);

святары:


Гронскі Юліян Міхайлавіч (1905—06),

Радзівон Ян Антонавіч (з 1907 і не менш чым да 1915),



Баравік Ян Антонавіч (1920-я),

Ворслаў Юзаф (1920-я);

касцёл св. Антонія Падуанскага

святары:

Галавінскі (мітрапаліт),

Жылінскі Вацлаў (арцыбіскуп),

Аўсян (Аўсяны),

Касінскі Франц Андрэевіч,

Радзівон Ян Антонавіч,

Стржэгоўскі Ян.

Трабы, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 24, 96, 186, 279, 344, 436);

святары:

Чагліс Францішак (да 1913 — 1914),

Кондрат Ян (з 1914 ці 1915 — 1923?),

Астрамовіч Аляксандр Сцяпанавіч (другая палова 1910-х г.),

Блажэвіч Пётр (1924—32),

Чарняк Леанард (1933—37),

Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1938—40),

Цыбульскі Францішак (1939—42),

Зубковіч Станіслаў (1940—41),

Масевіч Раман (1941—43),

Война-Аранскі Пётр (1941—44).

Тракелі, в. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (с. 39, 148, 183, 344, 444);

святары:

Здановіч Эдвард Лукашавіч (1907),

Гінтаўт-Дзевалтоўскі Вацлаў (1910-я),



Дашута Юзаф Дамінікавіч (1918—21?),

Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1919—20),

Шалкевіч Міхал Матэвушавіч (1922—49, 1955—58),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (пасля 1958).

У

Удзела, в. Глыбоцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 131, 444);

святары:

Укрынь Ян (1910-я),



Шалкевіч Міхал Матэвушавіч (1917—22?),

Аляшкевіч Францішак (1922—39),



Грабоўскі Ян Янавіч (1945—47).

Узда, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Адшукання Св. Крыжа (с. 224, 339, 369);

святары:

Кушалеўскі Вікенці Іванавіч (да 1904),

Вільямоўскі Вікенцій (1904—05),

Зянкевіч Віктар Віктаравіч (1906—1918?),



Кміта Мечыслаў (1910-я),

Свіршчэўскі Браніслаў (да 1920),

Пяткевіч Юзаф Станіслававіч (паміж 1923 і 1933).

Ула, мяст. Бешанковіцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Святога Духа (с. 69, 292, 435);

святары:

Багановіч (з 1878),



Було Ян Георгіевіч (1887?—1902),

Зэльба Юзаф (1901),

Юхно Аўгусцін (1903—05),

Канапацкі (1906—07?),



Міржвінскі Браніслаў (1908—09),

Келбаса Браніслаў (1909),

Мацкевіч Валяр’ян (1909—10),

Казлоўскі,

Пілецкі,

Дзенісевіч Стэфан,

Кулікоўскі Фёдар (1912—15?),

Цыбулевіч Станіслаў Юзафавіч (не пазней чым з 1922 — 1936).

Урбаны, в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Тэрэзы (с. 178);

святар:

Забароўскі Вацлаў Францавіч (1942—43).

Уселюб, в. Навагрудскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Казіміра (с. 145, 246, 271, 408);

святары:

Твардоўскі,

Туз Станіслаў (да 1910),

Улінскі Францішак (1910—15),

Мацулевіч Антоні (1915—23?),



Далецкі Міхал (1924—32),

Кучынскі Юзаф (1933—42),

Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1939—44).

Ушачы, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл св. Лаўрэнція5 (?) (с. 41, 215, 283);

святары:

Дзенісевіч,

Келбаса Браніслаў (1909—10),

Валентыновіч,

Шылінскі Лангін (1912),

Карповіч Павел Ксавер’евіч (1910-я?),

Баркоўскі Пётр Пятровіч (1914—15?),



Барадзюля Язэп Язэпавіч (1919—26),

Матусевіч Чэслаў (1941—44).

Ф

Фашчаўка, в. Шклоўскага р-на Магілёўскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (Спаслання Св. Духа) (знішчаны ў 1960-я) (с. 40, 187, 214, 364, 446, 477);

святары:


Карповіч Павел Ксавер’евіч (1900—02),

Усаніс Юзаф (1903—08),

Мацулевіч Антоні (1910—11),

Межвінскі,

Тавянскі Фелікс,

Зялінскі Пётр Пятровіч (1900-я),

Баравік Ян Антонавіч (1912—16?),

Cак Аляксандр Мікалаевіч (1917—18, 1923),

Шаціла Альбін Альбінавіч (1924—29?),

Януковіч Пётр Янавіч (1926—31?).

Х

Хажова, в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Антонія Падуанскага (с. 221, 332);

святары:


Каральчук Валяр’ян (1920),

Ківінскі Стэфан Францавіч (1930),

Пупін Пётр Пятровіч (1940-я).

Халопенічы, мяст. Крупскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Узвышэння Святога Крыжа (с. 224, 322);

святары:

Альшэўскі Юзаф (1902—04),

Матусевіч Юльян (1905—06),

Лімба Геранім (1906—07),

Градзіцкі Стэфан Антонавіч (1907—08),

Белагаловы Францішак (1908—12),



Паўловіч Ян Юзафавіч (1912—13),

Кміта Мечыслаў (1913—21?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Бе­ланковіч Франц, Гурко Юзаф Юзафавіч (дэкан), Шамбек (мітрапаліт), Яцэвіч.



Халяўшчына, фальварак, цяпер тэрыторыя Мінскага р-на (фальварак не існуе),

капліца (с. 400);

рэктар:

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1919—20).

Харомцы, в. Акцябрскага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл НПМ (разабраны ў 1960-я) (с. 71, 322);

святары:

Аляхновіч,

Макарэвіч (з 1900),

Чахоўскі Канстанцін Юр’евіч (1900—02),

Бітны-Шляхта Пётр Вікенцевіч (1903—05?),

Красоўскі Ян Вікенцевіч,



Паўловіч Ян Юзафавіч (1906—11),

Бялініс Карл (1911—17?).

Хатава, в. Стаўбцоўскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 421);

святары:

Згрыза Андрэй (1937—39),



Хвецька Люцыян Антонавіч (паміж 1939 і 1944).

Каталог: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура


Достарыңызбен бөлісу:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет