Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



жүктеу 1.97 Mb.
бет8/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12
: pub -> file
pub -> Афиша. Путеводитель. Хельсинки 01. Поймай меня, если сможешь
pub -> Тәуелсіз эксперттердің филиалдар, өкілдіктер тізімі
pub -> Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының аға оқытушы ф.ғ. к. Есқараева Айгүл Дүйсенғалиқызы “абай жолы” эпопеясындағЫ Әйелдер бейнесі
pub -> О. Сүлейменов және қазақ кино өнері
pub -> Абай мен Пушкин шығармалары
pub -> Темірбек жүргеновтің Өмірі мен қызметі (Қазақстан мұрағат құжаттары негізінде) Оразбақов Айтжан Жұмабайұлы
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура

Хойнікі, райцэнтр Гомельскай вобл.,

капліца (с. 365);

святар:

Сак Аляксандр Мікалаевіч (1920-я).

Хоўхлава, в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 200–201);

святар:

Казлоўскі Нікадзім (1925—34).

Ч

Чавусы, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл кармелітаў НПМ (знішчаны падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 202, 207, 258);

святары:


Будрыс Г.,

Мацкевіч Валяр’ян (1910-я),

Сянкевіч Ян Дамінікавіч (1914),

Канцэвіч Мікалай (1923—27),

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1927—28),

Казюнас Павел Мацвеевіч (1928—36).

Чарнаўчыцы, в. Брэсцкага р-на,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 137, 262);

святары:

Сверпель Аляксандр (з 1919),



Лявіцкі Мечыслаў Юзафавіч (1923—34),

Хвайноўскі Вінцэнт (1935—39),



Грыбоўскі Антоні (1960—80-я).

Чарэя, в. Чашніцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (знішчаны) (с. 40, 154, 214, 232);

святары:

Круль Юзаф Адамавіч (канец 1890-х),

Карповіч Павел Ксавер’евіч (1902—05),

Янкевіч Ян Казіміравіч (1906—1916?),



Баравік Ян Антонавіч (1920—24?),

Дзям’ян Юзаф Казіміравіч (1925—28?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Гейт, Дзенісевіч Стэфан, Мяцэвіч Юзаф.



Чачэрск, райцэнтр Гомельскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (знішчаны) (с. 45, 135, 192, 446);

святары:

Ручынскі Вільгельм (1903—06?),



Гронскі Юльян Міхайлавіч (1907—09),

Бараноўскі Пётр Аўгусцінавіч (1909—10),

Ільгін Вінцэнт Адамавіч (1910—19),

Шаціла Альбін Альбінавіч (1918—23),

Валынец Баляслаў (1920-я).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Гіртовіч Мікалай, Дуброўскі, Клова, Юшкевіч Ян.

Чэрвень (Ігумен), райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 255, 287, 398);

святары:

Бандзо Юльян Францавіч,

Іваноўскі Вацлаў,

Бяртовіч Юзаф Якаўлевіч (да 1905),

Паўлоўскі Баляслаў (1905—06),

Іваноўскі Вячаслаў Аляксандравіч (1907—09),

Слічэвіч Яўген (1909—10),

Кухарскі Ян Пятровіч (1911—12),



Тамашэўскі Вітольд Адольфавіч (1912—16),

Лісоўскі Адам Юзафавіч (1916? —19),

Мацыеўскі Ян Янавіч (1922—29?).

Чэрыкаў, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл НПМ (с. 258, 330, 370);

святары:

Матусевіч,

Сянкевіч Адольф,

Падгурскі Павел,



Пржамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1896—99),

Казлоўскі Антоні (1896—1909),



Святаполк-Мірскі Яўген (1910—11),

Калянкевіч Антоні (1910-я),



Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1922—28),

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1928—29).

Ш

Шарашова, мяст. Пружанскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 33);

святары:


Рамейка Францішак (з 1913),

Марковіч Уладзіслаў (1924—34),



Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1935—48?).

Шаркаўшчына, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 173, 194, 290, 342, 451);

святары:

Крэтовіч Канстанцін (1910-я),

Асціловіч Антоні (з 1920),

Шутовіч Віктар Іванавіч (1920-я?),

Мілкоўскі Сігізмунд (1926—34),

Жук Ян Вінцэнтавіч (1935—39),

Радзішэўскі Казімір Антонавіч (1941—46?),

Інгялевіч Юзаф Міхайлавіч (1941—49?).

Шацілкі, в. Светлагорскага р-на Гомельскай вобл.,

філіяльны касцёл (парафіі ў Бабруйску) (с. 427);

рэктар:

Царпента (Цярпента) Іеранім Іеранімавіч (1915—17).

Шклоў, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 151, 186–187, 364, 477, 479, 480);

святары:

Дмахоўскі Казімір,



Зялінскі Пётр Пятровіч (1900-я),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1907—09),

Калянкевіч Антоні (1910-я),

Сянкевіч Адольф (1910-я),

Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1915—18?),

Cак Аляксандр Мікалаевіч (1919—21),

Ярмаловіч Антоні Янавіч (1921—23),

Крулікоўскі Яўген (1925—33),



Януковіч Пётр Янавіч (1933—34).

Шчучын, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Езуса і св. Тэрэзы (с. 349),

святары:

Адрыч Максіміліян (1927?—32),

Альшоўка Тамаш (1933—39),

Роек Станіслаў (Каласанціюш) (1944—48).

Шчытна, в. Пружанскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл філіяльны (Ружанскай парафіі; знішчаны) (с. 153, 350, 420);

рэктары:

Зямчонак Міхал (1928),



Ройша Альбін (1930—32),

Хвецька Люцыян Антонавіч (?) (1932),

Спіра Станіслаў (1933—36?),

Барыс (Борыс) Ісідар (1937—39),

Дзям’ян Юзаф (1946).

Шылавічы, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 128, 440);

святары:

Станіоніс Казімір (1899—1924?),



Горба Альбін Янавіч (1919—20),

Зянкевіч Альфонс (1925—39),



Чарнецкі Ян Стэфанавіч (1939, 1943—45).

Шэметава, в. Мядзельскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Маці Божай Нястомнай Дапамогі (с. 245, 290);

святары:

Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (1915—18),

Мілкоўскі Сігізмунд (1918—26),

Раманоўскі Стэфан (1927—39).

Ю

Юзафова, в. Верхнядзвінскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл (с. 279);

святары:

Мацкус Еранім Дамінікавіч (да 1907?),

Скрында Венядзікт Данатавіч (1908),

Марчынян Ксаверый (1908—12),

Ясінскі Даніэль (1914).



Юрацішкі, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (?) (спалены падчас 2-й сусветнай вайны) (с. 389, 403);

святары:

Твароўскі Антоні Людвігавіч (1932—39),

Страснеўскі Вінцэнт (1939—42).

Юркавічы, в. Веткаўскага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл (с. 258);

святар:

Лук’янін Юзаф Станіслававіч (1929).

Юркавічы (Ганявічы), в. Лагойскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 168);

святар:

Жамойтук Язэп-Станіслаў (1919—29).

Юшкавічы, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 354);

святары:

Шышко (Шышка) Антоні Станіслававіч (1928),

Бародзіч Ян (1929—30),



Руткоўскі Баляслаў Юльянавіч (1933—41).

Я

Язна, в. Мёрскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Маці Божай Вастрабрамскай (знішчаны падчас 2-й су­светнай вайны) (с. 232, 247, 253, 298, 450, 469);

святары:


Сушынскі Уладзіслаў (1927—28),

Сычэўскі Аляксандр (1929—30?),

Лукашэвіч Аляксандр (1931—32),

Мяноўскі Ян Пятровіч (1933—36),

Лаўцэвіч Лявон (1936),

Круль Юзаф Адамавіч (1936—41),

Ягельніцкі Сігізмунд-Ян-Тадэвуш (Пшэмыслаў) Францавіч (1939—41),

Куява Антоні Мікалаевіч (1941—44);

арганіст:



Шустак Іпаліт (Уладзіслаў) (1940—41).

Янатруд, в. на тэрыторыі Шумілінскага р-на Віцебскай вобл., цяпер не існуе,

капліца св. Мікалая (с. 324);

рэктар:

Пашкевіч Вітольд Юзафавіч (1922—25).

Святыні іншых краін свету,
якія згадваюцца ў даведніку

А

Аглона, в., Латвія,

касцёл Унебаўзяцця НПМ і кляштар дамініканцаў (с. 85, 87, 163, 250, 268, 382, 398, 476);

святары:


Малецкі Антоні Юзафавіч (1886—87),

Януковіч Пётр Янавіч (1893—94),

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1898—1900),

Шукіс Аляксандр (да 1902),

Мяшкоўскі Аляксандр (1903),

Палашынас Антоні (1904),

Лушпініс Казімір (да 1908),

Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1908—09),

Пашко Фелікс (1909—12),

Янушкевіч Нікадзім (1909—15?),

Расінскі Эмірыт-Яраслаў (1912),



Варнас Міхал Ігнатавіч (1913—23),

Велкмэ Ян (1914),



Васілеўскі Ян Аляксандравіч (1923—24),

Слоскан Баляслаў Бернардавіч (1941—42),

Талочка Уладзіслаў (1941—42).

Адэса, Украіна,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 319),

святар:

Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1900-я).

Аланы, в., Літва,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 91);

святары:

Венажындзіс Ян Алаізіевіч (1930—37),

Равінскі Юзаф (1937—39).



Алькенікі, в., Літва,

касцёл Наведзінаў НПМ (с. 78, 131, 287, 306);

святары:

Нарушыс Ян Ігнатавіч (з 1894),

Карвеліс-Карвел Ян (з 1903 і не менш чым да 1921),

Шыкшнел Вітольд (1931—33?),

Вайцэхоўскі Адам (1934—35),

Абаровіч Нікадзім (1935—39),



Грабоўскі Ян Янавіч (1936—38),

Мацыеўскі Юзаф Станіслававіч (1938—40).

Аляксандраўскі, пас. каля Санкт-Пецярбурга, Расія,

капліца (с. 281);

рэктар:

Матулёніс Тэафіл Юр’евіч (1912—14).

Андрэеўскі, пас. каля Томска, Расія,

капліца (с. 136);

рэктар:

Гронскі Юліян Міхайлавіч (1923).

Араны, в., Літва,

касцёл філіяльны св. Міхала Арханёла (с. 329);

рэктары:

Маркуцкі Лявон (з 1919),

Сакалоўскі Францішак (1924—32),

Була Станіслаў (1933),

Вайчунас Юзаф (1935),

Прамянецкі (Пржэмянецкі) Мечыслаў Казіміравіч (1936—38),

Браніцкі Вітольд (1939).



Арол, Расія,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 44, 322);

святары:

Ліпень Бянігн (1860-я),

Конча Віктар-Юзаф,

Янкоўскі Валяр’ян,



Бараноўскі Леанард Якаўлевіч (1901—02),

Паўловіч Ян Юзафавіч (1924—26).

Архангельск, Расія,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 87, 464);

святары:

Іваноўскі Станіслаў Аляксандравіч,

Сангайла Канстанцін,

Красоўскі,

Снетак (Снетка),

Васілеўскі Ян Аляксандравіч (сак. 1920),

Юзвік Юзаф Францавіч (паміж 1923 і 1928).

Арынін, мяст. Хмяльніцкай вобл., Украіна,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 442);

святар:

Чырскі Франц Тамашавіч (1910—13, 1917—20?).

Арэнбург, г., Расія,

касцёл Найсвяцейшай Багародзіцы Ларэтанскай (с. 69, 244);

святары:

Ульдэрыс Ян,

Чаркоўскі Фелікс,

Було Ян Георгіевіч (1910),

Кунда Уладзіслаў Ігнатавіч (другая палова 1920-х).

Асмола (Osmoła), в., Польшча,

касцёл Маці Божай Балеснай (с. 32, 338);

святары:

Байка Юзаф (?) (1918—20),

Пяткевіч Станіслаў (1920—29).

Асуны, в., Латвія,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 322);

святары:

Шыдлоўскі Ігнат (1895—1905),



Паўловіч Ян Юзафавіч (1901—03),

Калінка Казімір (да 1906?),

Гардзіевіч Франц Ігнатавіч,

Мацкус Еранім Дамінікавіч (1907—11?),

Віркотыс Павел (1910-я).

Ачынск, г., Расія,

дом малітоўны (с. 427);

капеланы:

Святаполк-Мірскі (1910),

Шварас Марцэлінас (1920-я),

Царпента (Цярпента) Іеранім Іеранімавіч (1930—35).

Б

Багародскае, с. каля Масквы,

касцёл (с. 379);

святар:


Скарупка Ігнат-Ян (1917).

Балехаў, г. Львоўскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 422);

святар:

Хома Эдвард-Антоні Міхайлавіч (1913).

Балінгрудак, в., Літва,

касцёл Божага Провіду (с. 232, 392);

святары:

Суфрановіч Каятан Каятанавіч (1928—35),

Круль Юзаф Адамавіч (н. у 1905 ці 1906) (1935),

Мітка Казімір (1936—39).



Балоўск, в., Літва,

касцёл (с. 348);

святары:

Рацэвіч-Рочыс Антоні Антонавіч (1897—1900),

Рымовіч Антоні (1900—1910-я).



Бальбінава, мяст., Латвія,

касцёл (с. 108–109);

святар:

Гайлевіч Юзаф Казіміравіч (1921—33, 1943—49, з 1959).

Барабінск, г., Расія,

касцёл (с. 427);

святар:

Царпента (Цярпента) Іеранім Іеранімавіч (1922).

Барашы, в. Жытомірскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 217);

святар:

Каўчыньскі Тэлесфар (1922—25).

Барнаул, Алтайскі край, Расія,

філіяльны касцёл Найсвяцейшага Сэрца НПМ (с 174);

святар:

Жукоўскі Антоні Юзафавіч (1910-я г., 1923—24).

Барташыцы (Bartoszyce), мяст., Польшча,

касцёл (с. 327);

святар:

Пілецкі Гедымін Людвігавіч (паміж 1951 і 1954).

Бафала (Buffalo), г., ЗША,

касцёл (с. 243);

святар:

Кулікоўскі Чэслаў Юзафавіч (1956—57).

Белагародка, мяст. Хмяльніцкай вобл., Украіна,

касцёл (с. 219);

святар:

Кашчыц Адольф Каятанавіч (1927).

Беласток (Białystok), г., Польшча,

фарны касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 62, 89, 132, 224, 298, 418, 419);

святары:

Лаўрыновіч Сігізмунд (з 1907),

Гайка Станіслаў (з 1913),

Доўбар Антоні (1917—21?),

Даўгвіла Юзаф (1920),

Хадыка Аляксандр (1920—40?),

Красоўскі Ян Вікенцевіч (1920—28),

Радзівон Альбін (1927?—39),

Жук Станіслаў (1929),

Крыжаноўскі Аляксандр (1931),



Мяноўскі Ян Пятровіч (1931—32),

Скардынскі Ян-Міхал (1931—35),

Блюм (Блум) Леапольд (1933),

Забельскі Ян (1935),



Грамз Баляслаў (1937),

Урбан Станіслаў (1937—39),



Кміта Мечыслаў (1937—39),

Мазеўскі Пётр (1937—39),



Борык Пётр Міхайлавіч (1947—48),

Васюцёнак (Васючонак) Пётр Юзафавіч (1962—68);

катэхеты:

Халко (Галко) Станіслаў (1913—16, 1918—39),

Мікалаюн Эдвард (1920—31),

Баржым Казімір (1922—39),

Залеўскі Антоні (1922—39),

Рэшэч Юзаф (1925—29),

Севалд Тадэвуш (1927?—31),

Сычэўскі Аляксандр (1929—39),

Рамян Сігізмунд (1935),

Саўлевіч Міхал (1935—39),

Сялюк Станіслаў (1938—39).

касцёл св. Роха (с. 90);

святары:


Абрамовіч Адам (1925—39),

Шасцюк Валяр’ян (1928),

Казлоўскі Станіслаў (1929),

Фрыдрыкевіч Адольф-Ян (1934—37),



Вельгат Ян (1936—40?).

касцёл св. Станіслава (с. 355);

святар:

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (з 1945).

Служыў у Беластоку, але невядома, у якім касцёле:

святар:

Здановіч Эдвард Лукашавіч (1907).



Беластоцкі, пас. Томскай вобл., Расія,

капліца св. Антонія Падуанскага (с. 136);

капеланы:

Дэмікас Юзаф (1910-я),



Гронскі Юліян Міхайлавіч (лют. 1929).

Бельск Падляскі (Belsk Podlaski), Польшча,

касцёл Нараджэння НПМ і св. Мікалая (с. 57, 267);

святары:

Белазор Віктар-Адам (з 1911),



Бешта-Бароўскі Антоні (1927—43?),

Тадроўскі Раман (1933—34),

Філіпяк Урбан (1934—37),

Малец Дзяніс (1937—38),

Сакалоўскі Міхал (1938—39),

катэхет:

Мікалаюн Эдвард (1911—21?).



Бянова (Bianowo), мяст., Польшча,

касцёл (с. 444);

святары:

Табарчус Антоні (1900—1910-я),



Шалкевіч Міхал Матэвушавіч (1960).

Біржаголь, в., Літва,

касцёл Божага Прадбачання, св. Лаўрэна і св. Стэфана (с. 293);

святар:

Міхалкевіч Казімір-Мікалай Юстынавіч (1891—96),

Благавешчанск, г., Расія,

касцёл Перамянення Пана (с. 174);

святары:

Валынец Баляслаў (1912—15),



Жукоўскі Антоні Юзафавіч (1910-я),

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Буль­ковіч Пётр-Павел, Радзішэўскі, Шпігуновіч.



Боцькі (Boćki), в., Польшча,

касцёл філіяльны св. Юзафа і св. Антонія Падуанскага (с. 108);

святары:

Гайдук Аляксандр Якаўлевіч (1900-я),

Варпяхоўскі Ян (1909—39),

Камінскі Уладзіслаў (1923).

Бранева (Braniewа), мяст., Польшча,

касцёл (с. 283),

святар:

Матусевіч Чэслаў (1949—53).

Бранск, г., Расія,

капліца (с. 149);

капеланы:

Залеўскі Фелікс (з 1916),



Дземяшкевіч Антоні Мікалаевіч (1918—23?).

Браньск (Brańsk), мяст., Польшча,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 161, 321, 419);

святары:

Паўловіч Казімір (1915—19?),

Чаркоўскі Баляслаў (1920—39),



Дулінец Антоні (1926—29),

Чышэвіч Антоні (1933—34),



Хвалько Юзаф (з 1935).

Бройдаж, в., Латвія,

касцёл (с. 57);

святар:

Бікшыс Ян Міхайлавіч (1897—1900).

Брудна (Bródno), Польшча,

касцёл св. Вінцэнта (на могілках) (с. 155–156);

святар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1934—36).

Брусілаў, мяст. Жытомірскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 345);

святар:

Райко Станіслаў Міхайлавіч (1918—20).

Буракоўка, в. Жытомірскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 422);

святар:

Хома Эдвард-Антоні Міхайлавіч (паміж 1913 і 1917).

Бутрыманіс (Бутрыманцы), в., Літва,

філіяльны касцёл св. Міхала Арханёла (с. 78, 355);

святары:

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1886—97),

Вяржбоўскі Стэфан-Аляксандр (з 1907?),

Абаровіч Нікадзім (1907—34),

Вайцэхоўскі Адам (1935),

Іванчук Ланжын (1936—39).



Быдгашч (Bydgoszcz), мяст., Польшча,

касцёл (с. 471);



Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1960—67).

Быкава, маёнтак, Латвія,

капліца (с. 281);

святары:

Смільгевіч Фердынанд (да 1902),



Матулёніс Тэафіл Юр’евіч (1901—10),

Мішкініс Ігнат (1912),

Авіжэніс Юзаф (1914).

Быстшыца (Bystrzyca), мяст., Польшча,

касцёл (с. 31);

святары:

Яновіч Баляслаў (з 1918),



Багаткевіч Станіслаў Станіслававіч (1960-я).

Бяла-Вака, в., Літва,

касцёл св. Паўла (с. 474);

святары:

Ваяводскі Генрык (з 1919),



Яноўскі Севярын (1929—39).

Бянова (Bianowa) (?), в., Польшча,

касцёл (с. 445);

святар:

Шалкевіч Міхаіл Матэвушавіч (1960).

Бярдзічаў, г. Жытомірскай вобл., Украіна,

касцёл (с. 363);

святар:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (1928).

В

Вадавіцы (Wadowice), Польшча,

касцёл (с. 227);

святар:


Кравец Тэафіл-Фідэльс (да 1941).

Валачыск, в. Цярнопальскай вобл., Украіна,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 442);

святар:

Чырскі Франц Тамашавіч (1905—06).

Вальверхэмптан (Wolvehampton), Вялікабрытанія,

касцёл (с. 469);

святары:

Ягельніцкі Сігізмунд-Ян-Тадэвуш (Пшэмыслаў) (1967—68).

Варкаў, в., Латвія,

касцёл (с. 17, 293);

святары:

Міхалкевіч Казімір-Мікалай Юстынавіч (1890—91),

Чэгіс Андрэй (да 1901),

Даўгяловіч Казімір (1901—06?),

Андрэкус Канстанцін Антонавіч (1905—06?),

Казенас Ян (1907—15?).



Варкляны, в., Латвія,

касцёл НПМ і св. Міхала Арханёла (с. 281);

святары:

Матулёніс Тэафіл Юр’евіч (1900),

Смельтэр Пётр (1900—01),

Гадвіла Юльян (да 1909),

Тамашунас Вікенці Ігнатавіч (1909—15?),

Пелянікас Антоні (1910),

Каўнас Канстанцін (1914).



Варнавічы (Warnowicze), мяст., Польшча,

касцёл (с. 152);

святар:

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1926—27).

Варонеж, г., Расія,

касцёл НПМ (с. 101);

святар:

Вяржбіцкі Юзаф Фаміч (1924—27).

Варшава (Warszawa), г., Польшча,

касцёл св. Аляксандра (с. 155, 410);

святары:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1901—02),

Усас Браніслаў-Мяфодый Матэвушавіч (1927—30);

касцёл Караля Барамея (с. 155);

святар:

Дмоўскі Міхал Тэафілавіч (1927—34);

касцёл Маці Божай Ларэтанскай (с. 193);

святар:

Ільгін Вінцэнт Адамавіч (1936—37);

касцёл св. Яцэка (с. 206–207);

святар:

Кантак Каміль-Стэфан-Януш Янавіч (1923—26);

дом сясцёр Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 410);

капелан:

Усас Браніслаў-Мяфодый Матэвушавіч (з 1935);

дом сясцёр Найсвяцейшай Сям’і з Назарэта (с. 286)

законніца:

Мацкевіч Яўгенія-Канізія (Марыя-Казіміра).

Служылі ў Варшаве, але невядома, у якіх касцёлах:



Гуз Юзаф (Інацэнт) (1920-я),

Язевіч Вацлаў Феліксавіч (1970—71).

Варшавіцэ (Warszowice), в., Польшча,

касцёл (с. 217);

святар:

Каўчыньскі Тэлесфар (1934—37).

Васілеўскае, в. пад Смаленскам, Расія,

ордэн сясцёр Найчысцейшага Сэрца НПМ (с. 330);

святар:

Пржамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1921).

Вежхавіцы (Wierzchovice), мяст., Польшча,

касцёл (с. 153);

святар:

Дзям’ян Юзаф (1954—55, канец 1950-х — 1964).

Веліслава (Wielisławo), мяст., Польшча,

касцёл (с. 153);

святар:

Дзям’ян Юзаф (другая палова 1940-х — першая палова 1950-х).

Велюцяны, в., Літва,

капліца Хрыста Добрага Пастыра (с. 340),

рэктар:

Рагінскі Пётр Юр’евіч (1930-я),

Венславінента, в., Літва,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 392);

святар:

Суфрановіч Каятан Каятанавіч (1925—28).

Вербавец, Цярнопальская вобл., Украіна,

касцёл (с. 363);

святар:

Савіцкі Баляслаў Вікенцевіч (другая палова 1920-х г.).

Вільня (Вільнюс), Літва,

архікатэдральны касцёл св. Яна Хрысціцеля і св. Яна Евангеліста (с. 125, 222, 226, 270, 291, 343–344, 355, 397, 432);

святары:

Корнь Баляслаў (1890—1900-я),

Чарняўскі Антоні (не пазней чым з 1912),

Пацкевіч Казімір (да 1912),

Цыранкевіч Ян (не пазней чым з 1912),

Панятоўскі Юзаф (з 1913),

Малыніч-Малецкі Мечыслаў Вацлававіч (1912—14?),

Міхновіч Міхал (з 1913),

Элерт Юліян-Алаізі (1913—21?),

Маўсюс Юльян (1910-я),



Радзько (Родзька) Вацлаў Юстынавіч (1914—15),

Талочка Уладзіслаў (1915—18?),

Бяляўскі Францішак (1914?—21?),

Яскевіч Ян (1917— 21?),

Грыгоніс Юзаф (з 1919),



Мілкоўскі Станіслаў Карлавіч (1926—32),

Цімашкевіч Юліян Аляксандравіч (1928),

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1928—29),

Лявош Антоні (1928—32),

Мазур Пётр (да 1928),

Кісель Уладзіслаў (1929—44?),

Макарэвіч Тадэвуш (1932—40?),

Альшэўскі Геранім (1932),

Глякоўскі Станіслаў (1933—39),

Перасвет-Солтан Люцыян (1935—37);

катэхет:

Абрамовіч Адам (1910-я);

касцёл св. Тэрэзы (с. 143, 162, 167, 198, 199, 227, 261, 311, 374, 383, 413);

святары:


Дыякоўскі Напалеон (1903—09),

Жаброўскі Лявон (1903),

Валадзько Францішак (1910-я),

Петкель Лявон (да 1913),

Маркуцкі Лявон (з 1913),



Смялоўскі Станіслаў (з 1913),

Пяслюк Францішак (з 1913),



Нуркоўскі Вацлаў Данілавіч (1919—23),

Завадскі Станіслаў (1927—35),

Вайчунас Юзаф (1928—31),

Гярдзевіч Зянон (1928—29),

Філек Эразы (Якуб) Юзафавіч (1930-я),

Сечка Тадэвуш (1929—30),

Пачкоўскі Уладзіслаў (1931),

Мазур Пётр (1929—31),

Дабравольскі Стэфан (1932—33),

Важняк Юзаф ( 1933—35),



Казера Францішак (Гжэгаж) Андрэевіч (1934—36),

Любецкі Аляксандр Юзафавіч (1934—35),

Гдоўскі Андрэй (1936—39),

Шчэнсны Бенядзікт ( 1936—39),

Клячак Фаўсцін (1936—39),



Кравец Тэафіл-Фідэль (1936—39),

Казера Караль-Беніямін Андрэевіч (1940—42);

катэхет:


Яленскі Браніслаў ( 1928—39);

касцёл Св. Духа (с. 53, 340, 344);

святары:

Кулеша Адам (1911—39),

Шылкевіч Віктар (да 1913),

Данішэўскі Антоні (1913—21?),



Радзюк Антоні (1915—18?),

Тычкоўскі Францішак Юзафавіч (1917),



Рагінскі Пётр Юр’евіч (1923—26),

Каханскі Віктар (1926—29),

Здановіч Юзаф (1931),

Грынеўскі Леў (1935—39),

Вайтукевіч Юзаф (1939),

Бекіш Павел Янавіч (з 1950-х);

прэфект:


Станкевіч Адам Вікенцевіч (1935—37);

касцёл Усіх Святых (с. 109–110, 132, 138, 162, 224, 226, 291, 347, 385);

святары:

Мілкоўскі Станіслаў Карлавіч (1908—11),

Дыякоўскі Напалеон (1910-я),

Кухта Юзаф (1910-я),



Корнь Баляслаў (1912—13),

Шчамірскі Станіслаў (1912),



Грынявіцкі Браніслаў Войцэхавіч (1913—15),

Пацкевіч Казімір (з 1913),

Пяшчук Францішак (1915),

Гайлюш Дамінік Ксавер’евіч (1915),

Пуцілоўскі Юзаф (1915),

Сангін Юзаф (1920—35),

Качынскі Эдвард (да 1928),

Важны Юзаф (1928—29),

Рамейка Ян Юзафавіч (1929—31),

Броел-Платэр Леа (1931),



Грамз Баляслаў (1932—34),

Кміта Мечыслаў (1933),

Эйдзятовіч Эдвард (1935),

Мітка Казімір (1935—36),

Здановіч Станіслаў (1936),

Янкоўскі Юльян (1936—39),

Пяткун Вітольд ( 1938—39),



Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1936—41, 43—44);

касцёл св. Апосталаў Філіпа і Якуба (с. 417);

святары:

Стасюнас Юзаф (1912—14?),

Ясенскі Станіслаў (1912—15?),

Руткоўскі Антоні (з 1913),

Панятоўскі Юзаф (1915),

Жарноўскі Пётр (1916—21?),



Хадыка Станіслаў Юзафавіч (1918—20),

Жарноўскі Пётр (1921—37),

Гадлеўскі Эдвард (1936),

Прэйсер Юзаф (1937),

Пякарскі Павел (1937—39),

Захаранка Эдвард (1938—39);

касцёл св. Рафала Арханёла (с. 28, 53, 109, 139, 178–179, 193–194);

святары:


Гайлюш Дамінік Ксавер’евіч (1911—13),

Маліноўскі Міхал (не пазней чым з 1912),

Ільцэвіч Юзаф (не пазней чым з 1912),

Барадын Антоні (1912),

Альшэўскі Людвіг (1913—21?),

Быстрайс Сямён (1915),



Аўгусціновіч Аляксандр Казіміравіч (1915—17),

Гудзейка Баляслаў Міхайлавіч (1917),

Тычкоўскі Францішак Юзафавіч (1917),

Пахалка Нікадзім (з 1917),

Інгялевіч Юзаф Міхайлавіч (1924—28),

Багушэўскі Антоні (1929—31),

Жабіцкі Станіслаў (1932—33),

Заблудоўскі Баляслаў Янавіч (1933),

Матулевіч Павел (1933—39);

катэхет:

Бекіш Павел Янавіч (1921—39);

касцёл св. Францішка (бернардзінцаў) (с. 53, 156, 167, 319);

святары:

Крэтовіч Ян (1899—1939),



Жаброўскі Лявон (пасля 1904),

Драздоўскі Фелікс (1912),

Пуцята Лявон (з 1913)

Цагельскі (Цэгельскі) Канстанцін (з 1913),

Жвылоўскі Антоні (1913—14?),

Захарэўскі Казімір (1915),

Міхневіч Адольф (1916—37),

Драб Вінцэнт (Вацлаў) Карлавіч (1918—21),

Здановіч Юзаф (1927—36),

Лаховіч Аляксандр (1930—37),

Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1921—27),

Бекіш Вацлаў Янавіч (1938—39);

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 47, 132, 266, 374);

святары:

Наўроцкі Станіслаў (1927—39),

Далінкевіч Міхал (1929—30?),

Стэфановіч Юзаф (1931—32?),

Порчык Стэфан (1933),

Макрэцкі Ян (1933),

Бароўка Юльян Баніфацавіч (1934—35),

Грасевіч Юзаф Юзафавіч (1935),

Важняк Юзаф (1936—37),

Матулевіч Ян (1937—39);

касцёл св. Стэфана (с. 162, 397);

святары:

Дыякоўскі Напалеон (з 1909),

Талочка Уладзіслаў (з 1919),

Зянкевіч Антоні Ігнатавіч (1920—21),

Ташкун Вінцэнт ( да 1928),

Якобас Легаш ( 1929—30?),

Рамановіч Ян (1931—35),

Смілоўскі Адальберт (1936—37),

Цафалка Францішак (1939);

касцёл св. Барталамея (с. 291, 385);

святары:

Алехна Юзаф (1910-я г. ),

Станкевіч Казімір (1910я)

Альшанскі Ігнат (1913—33),



Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1933—35),

Мілкоўскі Станіслаў Карлавіч (1936—40);

касцёл св. Мікалая (с. 386);

святары:

Краўяліс Пётр (1910-я),

Язукевіч Уладзіслаў (1910-я),

Станкевіч Адам Вікенцевіч (з 1917),

Чыбір Хрыстафор (1928—39);

касцёл св. Казіміра (с. 298);

святары:


Мюкерман Фрыдрых (1917—19),

Станіслаўс Сава (1939);

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 392, 412);

святары:


Буткевіч Аніцэт (1923—35),

Багушэўскі Антоні ( 1935—36),

Хомскі Леапольд (1936—39),

Сухарэвіч Міхал Людвігавіч (1937),

Федаровіч Браніслаў (1937—38),

Вянцкевіч Ян (1939),

Прэйсер Антоні ( 1939);

касцёл св. Міхала (с. 291, 386);

святары:

Мілкоўскі Станіслаў Карлавіч (1915—22),

Станкевіч Адам Вікенцевіч (1939?);

касцёл грэка-каталіцкі (с. 310);

святар:

Новікаў (Халева) Віктар Паўлавіч (1935—36);

дзіцячы дом імя Сэрца Збавіцеля,

катэхет:

Курпіс-Гарбоўскі Уладзіслаў Вікенцевіч (1918—20).

Служылі ў Вільні, але невядома, у якіх касцёлах:



Крынскі Ян Антонавіч (1880-я),

Руткоўскі Міхал Ісідаравіч (1907—11),

Язукевіч Уладзіслаў (з 1912),



Савіцкі Адам Мацеевіч (Майсеевіч) (1912—17),

Масевіч Раман (1922—35?),

Дарашкевіч Казімір (да 1927),

Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1927),

Саргевіч Павел Пятровіч (1927),

Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (1936—40),

Стэмпель Карл (Герман) (паміж 1938 і 1941),

Карпінскі Фелікс Янавіч (1939),

Таппер Мікалай Пятровіч (1939—40),

Главач Уладзіслаў-Грацыян (1939—41),

Сядлецкі Януш Мар’янавіч (да 1944),

Вальчак Тэафіл-Севярын (1947);

касцёл св. Ганны (с. 319);

вікарый:

Патоцкі Уладзіслаў Балтазаравіч (1921—28).



1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


©netref.ru 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет