«Тістің қатты тіндерінің клиникалық анатомиясы, гистологиясы, функциясы»



жүктеу 105.47 Kb.
Дата28.04.2016
өлшемі105.47 Kb.
:




С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ

ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ




КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА




ТЕРАПИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ ПРОПЕДЕВТИКА МОДУЛЬІ

ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚҚА АРНАЛҒАН ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА




Модуль терапиялық стоматология пропедевтикасы.
Дисциплина, дисциплина коды – терапиялық стоматология пропедевтикасы, ПДО 01
Мамандық: 051302 «Стоматология»

ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН

ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА


Тақырып: «Тістің қатты тіндерінің клиникалық анатомиясы, гистологиясы, функциясы».

Академиялық сағат көлемі-3 академиялық сағат

Курс: 4

Семестр - 7

2012 ж.

Құрастырған: м.ғ.д.профессор Баяхметова А.А.

Аударған : асс. Манғытаева Б.Б.

Терапиялық стоматология пропедвтикасын модульі отырысында талқыланды

«_ » _ 2012ж.

Бекітілді:

Терапиялық стомтология пропедвтикасын модулінің жетекшісі

м.ғ.д. профессор __________ Баяхметова А.А.



1.Тақырып № 4. Тістің қатты тіндерінің клиникалық анатомиясы, гистологиясы, функциясы.
2.Сабақтың мақсаты:

1)Білімді қалыптастыру:

-тістің қатты тіндерінің анатомо-гистологиялық ерекшеліктері,

-кіреуке құрылысының ерекшеліктері,

-дентин құрылысының ерекшеліктері,

-цементтің құрылымының ерекшеліктері,

-тістің қатты тіндерінің функциясы бойынша білімді қалыптастыру .



2)Жаңа түсініктер мен терминдерді ендіру арқылы:

Коммуникативті дағдыларын жетілдіру: «кіреуке призмсы, гидроксилапатит кристаллы, Гунтер-Шрегер сызықтары-жолақтары, Ретциус жолағы-сызығы, дентин-кіреуке байламы, дентин сұйықтығы, Оуэн сызығы, Корф талшықтары, Эбнер талшығы, біріншілік, екіншілік, үшіншілік, орын басушы дентин, жасушалы, жасушасыз цемент, цементоциттер» деген жаңа түсініктер мен терминдерді ендіру арқылы коммуникативті дағдыларын жетілдіру

3)Студенттердің мотвациясын жетілдіру тістің қатты тіндерінің анатомо-гистологиялық ерекшеліктерін және олардың функциясын оқуға студенттердің мотвациясын жетілдіру.
3. Оқытудың міндеттері:

  • Тістің қатты тіндерінің клиникалық анатомиясы.

  • Адам организінің ең қатты тіні ретінде кіреуке туралы түсінік қалыптастыру.

  • Кірекенің химиялық құрамы және гистологиялық құрылысымен таныстыру.

  • Кіреукенің структуралық бірлігі ретінде кіреуке призмалары туралы түсінік қалыптастыру.

  • Дентиннің химиялық құрамы және гистологиялық құрылысын қарастыру.

  • Дентин түтікшелірі жүйесі, дентин сұйықтығы туралы түсінік қалыптастыру.

  • Жабынды және ұлпа маңы дентиннің гистологиялық құрылысы туралы салыстырмалы сипаттама беру.

  • Тістің қатты тіндерінің минералдануының біркелкі жүрмейтіндігі туралы көзқарас қалыптастыру.

  • Цементтің химиялық құрамы және гистологиялық құрылысымен таныстыру.

  • Жасушалы және жасушасыз цементтің гистологиялық құрылысына салыстырмалы сипатама беру.

  • Кіреуке, дентин және цементтің функционалды ерекшеліктерін қарастыру.

  • Жаңа түсініктер ендіру және жаңа терминдерге анықтама беру: «кіреуке призмсы, гидроксилапатит кристаллы, Гунтер-Шрегер сызықтары-жолақтары, Ретциус жолағы-сызығы, дентин-кіреуке байламы, дентин сұйықтығы, Оуэн сызығы, Корф талшықтары, Эбнер талшығы, біріншілік екіншілік, үшіншілік, орын басушы дентин, жасушалы, жасушасыз цемент, цементоциттер»


4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

  1. Тістің қатты тіндерінің клиникалық анатомиясы.

  2. Кіреуке, химиялық құрамы, гистологиялық құрылысы, қасиеті.

  3. Дентин, химиялық құрамы, гистологиялық құрылысы, қасиеті.

  4. Цемент, химиялық құрамы, гистологиялық құрылысы, қасиеті.

  5. Кіреуке, дентин және цементтің функционалды маңызы.



5.Оқыту әдісі: түсіндіру, демонстрация, альбомда және жұмыс дәптерлерінде тапсырманы орындау, студенттердің операциональді және коммуникативті дағдаларын тікелей бақылау, кері байланыс.

Оқыту заттары: « Тістің қатты тіндерінің клиникалық химиялық құрамы, гистологиясы, құрылы» мультимедилі презентация, «Кіреуке призмаларының құрылысы», «Кіреуке, дентин және цементтің функционалды ерекшеліктері» «Жабынды және ұлпа маңы дентиннің салыстырмалы сипаттамасы», «Жасушалы және жасушасыз цементтің салыстырмалы сипатамасы» схемасы.
Сабақтың қысқаша хронометражы


п/п

Сабақ кезеңі

Сабақ кезеңінің мазмұны

Оқыту әдістері

Бақылау әдісі

(оқытушының таңдау бойынша)

Кезеңге бөлінген уақыт

1.

Кіріспе бөлімі

Амандасу, түгендеу тақырып, мотивациялық сипаттама, сабақтың мақсаты мен міндеттері.

-

-

5 минут

2.

Бастапқы білімін тексеру-

Бастапқы білімін деңгейін анықтау

-

1.Ауызша сұрау

2.Жазбаша сұрау

3.Тығыздалған сұрақ

4.Блиц-сұрақ

5.Тест жүргізу


45 минут




Үзіліс










10мин

3.

Негізгі кезең

1.Оқытушы «Тістің қатты тіндерінің химиялық құрамы, гистологиялық құрылысы» мультимедиялы презентациясын көрсетеді

2.Оқытушы «Кіреуке призмаларының құрылысы»

2 «тістің қатты тіндерінің функционалды ерекшеліктері»кестесін көрсетеді.

3. Студенттер альбомдарына тапсырмаларды орындайды.

1сурет. «Жоғарғы және төменгі жақ тістерінің клиникалық анатомиясы »

2 сурет. «Кіреукенің, дентиннің, цементтің құрылысы




Демонстрация.

Түсіндіру.








50 минут






Үзіліс










10 минут

4.

Сапасын тексеру сатысы

1. Білімді қортынды бақылау




1. Жазбаша сұрау

2.Тығыздалған сұрақ

3.Блиц-сұрақтар

4.Тестілеу

5.Ситуациялық есептерді шешу


15 минут

2.Кері байланыс құру







15 минут

3.Бағалау рубрикасын толтыру (чек-парақтарды), баллдарды санау.







10 минут

4.Бағаларды айту және оны оқу журналына қою.







5 минут

5. Келесі, үйге берілетін сабақтың тақырыбына комментарии жасау.







5 минут





Барлығы

170 минут (50 минуттан 3 академиялық сағат =150 минут, үзіліс 10минуттан – 20 минут).


6.Әдебиет

Негізгі

1. Боровский Е.В., Макеева И.М., Вагнер В.Д. Терапевтическая стоматология. 3-е изд., перераб и доп.- М., 2002г.- 544с.

2. Юй Р.И. Основы гистологии полости рта и зубов. Алматы,1996.-138 С.
Қосымша

1. Клиническая патофизиология для стоматолога (под редакцией проф. В.Т. Долгих). Н.Новгород. Издательство НГМА. – 2000. -200с.

2.Нормальная физиология (под редакцией В.А. Полянского), уч. пособие для студентов стоматологического факультета - М. «Медицина». - 1989.- 240 С.

3. Боровский Е.В., Леонтьев В.К. Биология полости рта. - М. «Медицина». - 1991.- 304


7. Бақылау (сұрақтар, тест түріндегі тапсырма,жаттығулар)

7.1 Когнитивті компетенцияны бағалау:

Сұрақтар

1. Кіреуке, дентин және цементтің клиникалық анатомиясы.

2.Кіреукенің гистологиялық құрылысы.

3.Кіреукенің құрамы мен қасиеті.

4.Кіреукенің функционалдық маңызы.

5.Дентиннің гистологиялық құрылысы.

6.Дентиннің құрамы мен қасиеті.

7. Дентиннің функционалдық маңызы.

8.Цменттің гистологиялық құрылысы.

9.Цементтің құрамы мен қасиеті.

10. Цементтің функционалдық маңызы.
Тест түріндегі тапсырмалар

1тапсырма.

Тістің қатты тіндеріне жатқызады:

1.+кіреукені

2.Ұлпаны

3.Периодонт

4.Кутикуланы

5.Пелликуланы

2тапсырма

Тістің қатты тіндеріне жатқызады:

1. Ұлпаны

2. +Дентинді

3.Периодонтты

4.Кутикуланы

5.Пелликуланы

3 тапсырма

Тістің қатты тініне жатады:

1. Периодонт

2. Ұлпа

3. +Цемент



4. Кутикула

5. Пелликула

4 тапсырма

Тістің жұмсақ тіндеріне жатады :

1. +Периодонт

2. Дентин

3. Цемент

4. Кутикула

5. Кіреуке

5 тапсырма

Тістің жұмсақ тіндеріне жатады:

1. Кутикула

2. Дентин

3. Цемент

4. +Ұлпа

5. Кіреуке

6 тапсырма

Тіс кіреукесіндегі бейорганикалық заттардың проценттік құрамы:

1.68%

2.72%


3.+97%

4.32%


5. 55 %

7 тапсырма

Дентиндегі бейорганикалық заттардың проценттік құрамы:

1. 68%


2. +72%

3.97%


4.32%

5.55 %


8 тапсырма

Тіс цементіндегі бейорганикалық заттардың проценттік құрамы:

1. +68%

2. 72%


3. 97%

4. 32%


5. 55 %

9 тапсырма

Тіс кіреукесіндегі органикалық заттардың проценттік құрамы:

1. +1,2%


2. 2,8%

3. 3,0%


4. 6,8%

5. 7,2%


10 тапсырма

Тіс дентиніндегі органикалық заттардың проценттік құрамы:

1. 10 %

2. 20%


3.+ 30%

4. 60%


5. 70%

11 тапсырма

Тіс цементіндегі органикалық заттардың проценттік құрамы:

1. 12%


2. 20%

3. +32%


4. 68%

5. 72%


12 тапсырма

Тіс кіреукесіндегі бос судың проценттік құрамы:

1. 1,2%

2.+ 3,8%


3. 4,2%

4. 4,8%


5. 7,2%

13 тапсырма

Төменде аталған тіндердің қайсысы НЕҒҰРЛЫМ көп минералданған ?:

1. Дентин

2. +Кіреуке

3. Цемент

4. Ұлпа

5. Периодонт



14 тапсырма

Тіс сауытындағы кіреукенің ең қалың жері қай бөлігінде?

1. сауыттың мойын бөлігінде

2. +шайнау төмпешіктерінде

3. фиссураларда

4. тұйық тесіктерде

5. сауыт экваторларында

15 тапсырма

Тіс сауытындағы кіреукенің ең жұқа жері қай бөлігінде?

1. +сауыттың мойын бөлігінде

2. шайнау төмпешіктерінде

3. фиссураларда

4. тұйық тесіктерде

5. сауыт экваторларында

16 тапсырма

Тіс кіреукесінің ең жұқа жерінің қалыңдығы құрайды:

1. +0,01 мм

2. 0,5 мм

3. 1 мм

4. 1,5 мм



5. 3,5 мм

17 тапсырма

Тіс кіреукесінің ең қалыңжұқа жерінің қалыңдығы құрайды:

1. 0,01 мм

2. 0,5 мм

3. 1 мм


4. +1,5 мм

5. 3,5 мм

18 тапсырма

Кіреукенің структуралық бірлігі болып табылады:

1. Экіреуке бумалары

2. Эмаль пластинкалары

3. +Эмаль призмалары

4. Кіреуке тамшылары

5. Кіреуке ұршықтары

19 тапсырма

Кіреуке шлифтарында оның даму процессі кезіндегі минералдану циклі мына түрінде байқалады :

1. + Ретциус сызығы

2. Гунтер –Шрегер жолағы

3. Оуэн сызығы

4. Эмаль бумалыры

5. Эмаль ұршықтары

20 тапсырма

Кіреуке призмаларының қалыңдығы құрайды:

1.+ 4-6 мкм

2. 1-2 мкм

3. 0,1-0,5 мкм

4. 0,05-0,08 мкм



5. 8-12 мкм

7.2 Операциональді компетенциияны бағалау- тапсырмаларды альбомға орындау нәтижелерін бақылау арқылы жүргізіледі.
7.3 Аксиологиялық компетенцияны бағалау (коммуникативті дағдылар) –жаңа түсініктерді және терминдерді ұғыну нәтижесін бағалау арқылы жүреді.


беттің беті





©netref.ru 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет