Сабақтың тақырыбы: Бір түзудің бойымен денеге әрекет ететін күштерді қосу



бет1/3
Дата10.08.2020
өлшемі1.26 Mb.
түріСабақ
  1   2   3




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:№16 ОМГ

Денелердің өзара әрекеттесуі Мұғалімнің аты-жөні:Ботантаева К.А.

Күні: 10.01.20ж.

Сынып: 7а




Сабақтың тақырыбы:

Бір түзудің бойымен денеге әрекет ететін күштерді қосу




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама

масына сілтеме)

7.2.2.8 Күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету

7.2.2.9Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау.




Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Күштердің бағытын анықтап,ережеге сәйкестендіреді.



Оқушылардың көпшілігі:

Күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсете алады.



Кейбір оқушылар:

Тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын тұжырымдайды, логикалық сапалы есептерді шығара алады.






Бағалау критерийлері

1.Күштерді масштаб бойынша дұрыс графикалық түрде кескіндей алады.

2.Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің тең әрекет күшін есептей біледі және бағытын анықтай алады.

2.Бірнеше күшті есептеуге байланысты логикалық сапалы есептерді шығара алады.





Тілдік мақсат


Негізгі сөздер мен тіркестер(пәнге арналған сөздік және терминология)

. 1.Масштаб- неміс сөзі «өлшеуіш таяқ» деген мағынаны білдіреді.

2.Модуль-латынның modulus деген сөзінен шыққан, қазақша мөлшер дегенді білдіреді.

3.Графикалық- латынның graphein деген сөзінен шыққан, қазақша тырнау,жазу,сызу дегенді білдіреді.

1.Масштаб-өлшеуіш таяқ- scale

2.Модуль- мөлшер-modul

3.Графикалық-тырнау,жазу,сызу- graphic






Құндылықтар

Зайырлы қоғамда білімдерін кеңейту,өз беттерінше жұмыс жасай алуға дағдыландыру, еңбекке тәрбиелеу





Пәнаралық байланыс

Математика, әдебиет





Алдыңғы білім

Күш, белгіленуі, түрлері, бағыты туралы біледі




Сабақтың барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар




Сабақтың басы

5минут



1.Психологиялық ахуал (2минут) Шаттық шеңберін құрып, сүйікті адамыңызға тілегеніңізді өзгелерге тіле.

2. Топқа біріктіру (1 минут)

«Арқан тартыс», "Шалқан"ертегілері және "Аққу, шортан һәм шаян" мысалының суреттері қиылған "Мозайка" әдісімен суреттерді құрастырып, топтарға бірігеді.(суреттерден құралған ертегі бойынша оқушылар топтарға бірігіп отырады)



3. үй жұмысын сұрау.Кестеде берілген деформация түрлерін ажырату


доп




сызғыш




резина




серіппе




пласталин






Суреттер қиындылары






Сабақтың ортасы


5 минут

2 минут


2 минут


4 минут

7 минут


Тақтадан видео көрсету. «Дауыстап айту» әдісі арқылы көрсетілген бейнесюжеттен әр оқушы «Ғажайып алаңға»шығып жауап береді?

1.Күш қандай шама?

2.Тең әрекетті күшті қалай белгілейді?

3. Жүріп келе жатқан машинаға қандай күштер әрекет етеді?

4. Ауырлық күшінің бағыты қандай?

5. Үйкеліс күшінің бағыты қандай?

6.Үйкеліс күшінің түрлерін атаңыз?

7.Үстел үстінде жатқан кітапқа қандай күштер әрекет етеді?

8.Серпімділік күшінің бағыты қандай?

9. Серпімділік күші кезінде дене неге ұшырайды?

10.Деформация түрлерін ата?

11.Серпімді деформацияның түрлерін атаңыз?

12.Бір түзудің бойымен бір бағытта әрекет ететін күштерді қалай қосуға болады?

13. Бір түзудің бойымен қарама-қарсы бағытта әрекет ететін күштерді қалай қосуға болады?

14.Күштердің бағыты қандай болғанда,теңәрекетті күш көбейеді?

15.Күштердің бағыты және мәні қандай болғанда,теңәрекетті күш азаяды?

16.Күштердің бағыты және мәні қандай болғанда,теңәрекетті күш 0-ге тең болады?

2-тапсырма: Топтық жұмыс

"Дауыстап айту" әдісін пайдаланып топқа бөлінген орыстың халық «Шалқан» ертегісі мен Крыловтың,"Аққу, шортан, һәм шаян" мысалын және «Арқан тартыс» мәтінін оқи отырып рөлдерге бөлініп, кейіпкерлерді сомдау арқылы берілген ертегінің қайсысы ережеге сәйкес келетінін талқылау,физикалық заңдылықтарын ажырату.



І топ: Шалқан ертегісін талдау

ІІ топ: Екі лақ ертегісін талдау



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет