Сабақтың тақырыбы Квадрат теңдеулер



Дата21.11.2020
өлшемі4.05 Mb.
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар

Ұзaқ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат теңдеулер



Мектеп:№12 ЖОББМ
Мұғалімнің аты-жөні: Каримова Айымгуль Кубайдуллиевна

Күні: 16.11.2020ж

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеулер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.1

квадрат теңдеудің анықтамасын білу;

8.2.2.2

квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;



Сабақтың мақсаты

Квадрат теңдеудің түрі мұндағы болатынын және анықтамасын біледі;

Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықтай алады және теңдеулерді квадрат теңдеу түріне келтіре алады.



Бағалау критерийі

Білу және түсіну: Кварат теңдеудің жалпы түрін біледі

Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықтай алады;

Квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады;

Қолдану: Квадрат теңдеулерді шешу жолдарын есептерде қолданады;


Тілдік мақсаттар


Оқытудың пәндік тілдік мақсаттары:Оқушылар квадрат теңдеу анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледі

Пәндік лексика және терминология: Квадрат теңдеу айнымалының ең үлкен дәрежесі (бірінші/екінші/орта/соңғы мүшесі)

Бүтін сан, коэффицент, дәреже көрсеткіші, жақшаларды ашу / жақшаға алу, ең үлкен ортақ бөлгіш, ықшамдау, шешу



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Толымсыз квадрат теңдеу,

Толық квадрат теңдеу


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпы идеологиясына негіздеп оқушыларды еңбекке қабілетті, бірлік пен ортақ пікірге келуге бағыттау

Пәнаралық байланыс

Физика

Алдыңғы білім

Арифметикалық квадрат түбір ұғымын біледі және олардың

қасиеттерін өрнектерді ықшамдауда қолдана алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасамын. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстырамын. Жаңа ұғымды меңгеруге оқушыларды дайындап аламын.



Теңдеулердің арасынан сызықтық теңдеулерді атаңдар.

1)2х-1=0

2)

3)2-3,5x=7,4

4)x2-3x=0

5)x3-5x2+1=0

6)x- =0

Дескриптор:__Теңдеудің_дәрежесін_анықтайды;__Сызықтық_теңдеуді_табады.___Көпмүшенің_дәрежесін_табыңдар'>Дескриптор:

  • Теңдеудің дәрежесін анықтайды;

  • Сызықтық теңдеуді табады.


Көпмүшенің дәрежесін табыңдар

  1. 3+х-1-0

  2. у2-

  3. 2,1-3,5х

  4. х2-3х4+х-2

  5. 4ху-у5х+1

Дескриптор:




Сабақтың

ортасы



Жаңа ұғымды ұғындыру.

Анықтама:

ах2 + вх + с = 0 түріндегі теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды. Мұндағы а , в , с - берілген сандар, х-айнымалы.

ах2 + вх + с – квадрат үшмүше деп аталады

а- бірінші коэффициент, в –екінші коэффициент,

с- бос мүше .

Квадрат теңдеулерде а ≠ 0 болуы қажет. Себебі, а= 0 болса вх + с = 0 – сызықтық теңдеуге айналар еді.



Мысалы:2 + 3х - 1 = 0 а = 6 ; в = 3 ; с = -1

- х2 - 2х + 0, 3 = 0 а = -1 ; в = -2 ; с = 0,3

5х-7=х2 түріндегі теңдеудің коэффициенттерін табу үшін,

теңдеуімізді ах2 + вх + с = 0 түріндегі теңдеуге келтіріп алып барып анықтаймыз. Сонда бізде –х2+5х-7=0 түріндегі теңдеу шығады. а=-1, в=5, с=-7 болады.

Енді квадрат теңдеу түрлеріне тоқталамыз. Ол үшін мына бейнероликті көріп алайық



Толымсыз квадрат теңдеулерге мысалдар қарастырайық:


  1. -5х2+8х=0

x(-5x+8)=0

x1=0 -5x+8=0

-5x=-8

x2=1,6



  1. x2-16=0

х2=16

х=



x1=-4 x2=4

  1. 10х2=0 :10

x2=0

x=0


Енді тапсырмалар орындауға көшейік

1



Теңдеу

толық

Толым-сыз

Келтіріл-ген

а

в

с

² + 9х + 2 = 0



















6х² + х = 0



















ах² – 1 = 0



















у² – 3у – 4 = 0



















Дескриптор:

  • Квадрат теңдеу түрлерін ажырата алады;

  • Коэффициенттерді анықтайды.

2. Оқулығымыздағы №6.10 есепті шығарайық. Берілген теңдеулердің түбірін табу керек

1)4х2-3х=3(12-x)

2-3х=36-3х

2-3х-36+3х=0

2-36=0

2=36

х2=9

х=

х1=-3 х2=3

Жауабы: х1=-3 х2=3

2) 12x2-5x=3(12-2x)+x

12x2-5x=36-6x+x

12x2-5x+5x-36=0

12x2-36=0

12x2=36

x2=36:12

x2=3

x=

Жауабы: х1= , х2=

Дескриптор:


3. а параметрінің қандай мәнінде берілген теңдеу түбірлерінің тек біреуі нөлге тең болады?

  1. 2-2х+а-3=0 а=3 х1=

  2. -7х2+2х+3а-3,9=0 а=1,3

  3. –х2+4,6х+а2-36=0 а=6

  4. х2-23х+-4=0 а=

Дескриптор:

  • толымсыз квадрат теңдеу түрін анықтайды;

  • а параметрінің мәнін табады.

5-7 слайд

бейнеролик


9-11 слайд




Алгебра 8сынып. Әбілқасымова

Сабақтың

соңы



Сабақты бекіту үшін «сәйкестендіру» тестін ұсынамын

Сәйкестендір:



Теңдеулер

Түрлері

3,5х2-3х+7=0

Толымсыз квадрат теңдеу

7х+2=15

х2-4=12

Сызықтық теңдеу

х3+38=11

Толық квадрат теңдеу

(х-4)(х+9)=0

Дескриптор:

Өз бетімен орындалатын тапсырма:

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/8-synyp/kvadrat-tengdeuler?mid=30:choice



Рефлексия:


Bilimland.kz




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар,  нақты бір оқушыдан күтілетін нәти-желер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары-мен ресурстарын оқушылардың  жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы сабақтың өн бойында жүргізіледі – мұғалім жұмыстардың орындалуын бақылайды, ауызша түсініктемелер береді. Оқушылардың сабақтағы әрекеті мен талқылауға қатысуы және басқа да іс-шаралардағы белсенділігін бақылай отырып бағалайды.. Оқушылардың жеке жұмыстарын мұғалімнің бағалауы.


Сабақта техника қауіпсіздігі ережесін сақтау.



Оқушылардың әрбір іс-әрекеттеріне бөлінетін уақыттарды тиімді ұйымдастыру.

Тапсырмаларды оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай таңдау.


Достарыңызбен бөлісу:


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет