Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері


ә ) 12 : 3 4 ∙ 3 * 3 ∙ 4 8 ∙ 3 15 : 3 5 ∙ 3 * 3 ∙ 5 0 ∙ 3 18 : 3 6 ∙ 3 * 3 ∙ 6 6 : 2 ІҮ. Мақсат қою кезеңі



бет33/60
Дата25.04.2016
өлшемі8.21 Mb.
1   ...   29   30   31   32   33   34   35   36   ...   60

ә ) 12 : 3 4 ∙ 3 * 3 ∙ 4 8 ∙ 3

15 : 3 5 ∙ 3 * 3 ∙ 5 0 ∙ 3

18 : 3 6 ∙ 3 * 3 ∙ 6 6 : 2

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер шығару

Ү. Жаңа материалды түсіндір:

1. оқулықпен жұмыс. № 1. Ұжымдық жұмыс. (талдау)

Бір пакет ұнның массасы 2 кг. Осындай 4 пакет ұн сатып алынды. Сатып алынған ұнның жалпы массасы қандай?

Шешуі: 2 ∙ 4 = 8

Жауабы: жалпы массасы 8 кг


Қорытынды: Жалпы масса бір заттың массасының заттардың санына көбейтіндісінің мәніне тең.





:
Шешуі: 9 : 3 = 3 (кг) Жауабы: бір пакет ұнның массасы 3 кг.

Бір заттың массасын табу үшін, жалпы массаны заттар санына бөлу керек.


:
Шешуі: 18 : 6 = 3 (п) Жауабы: 3 пакет.

Заттар санын табу үшін, жалпы массаны бір заттың массасына бөлу керек.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

  1. № 4. Түсіндіріп шығару, қатар бойынша. 3 оқушы тақтада, қалғаны дәптерде шығарады. Кестені пайдаланып, үш есеп құрастыру және шығару.

Жалпы масса: 9 3 = 27 Жауабы: 27 кг қант.

Бір заттың массасы: 36 : 4 = 9 Жауабы: бір дорбада 9 кг картоп.

Заттар саны: 24 : 8 = 3 Жауабы: 3 қораптың салмағы


  1. Жұптық жұмыс. № 5. Кестені толтыр. 2 ∙ а, 3 ∙ а, мұндағы а = 3, 2, 0, 4, 6, 8, 1, 5, 7, 9

2 3 = 6 2 2 = 4 2 0 = 0 2 4 = 8 т.с.с.

  1. Есеп шығару. № 6. (үш оқушы тақтада)

Жалпы масса: 2 ∙ 5 = 10 Жауабы: 10 кг тең.

Бір заттың массасы: 3 : 3 = 1 Жауабы: 1 қаптың массасы 1 ц.

Заттар саны: 20 : 5 = 4 Жауабы: 4 сақинаның массасы.


  1. Өздік жұмыс. № 9

  2. Түсіндіріп есеп шығару: № 8

І қойылым - 260 оқушы Шешуі: 260 +( 260 + 80) + (260 + 80) ∙ 2 =

ІІ қойылым - ?, 80 оқушы артық ? 260 + 340 + 680 =1280 (оқушы)

ІІІ қойылым – бірдей жауабы: барлығы 1280 оқушы.


  1. Жұптық жұмыс. № 7. Есепте және тексер.

524 – 273 = 251 251 + 273 = 524 618 + 284 = 902 902 – 618 = 284 т.с .с.

  1. Шығармашылық тапсырма. № 11.

ҮІІ .Бекіту. Бүгінгі сабақта не білдік? Саған не ұнады?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 10,12 69 бет. бағалау.
38. Тақырыбы: Бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер

Мақсаты: Бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке е шығарылатын есептерді шығару; ойлау, жүйелеу, есептеу дағдыларын дамыту. білімділікке, белсенділікке тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену Көрнекілігі: көбейту, бөлу кестесі, сызба, суреттер. Түрі: аралас

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 10, 12 оқу, талдау

ІІІ. Өткенді пысықтау: ауызша жұмыс.

а) 8 + 3 18 + 3 28 + 3 38 + 3 48+3 58+3 68+3 7 8+3 88+3

8 + 3 9 + 3 11 – 3 12 - 3 5+3 6 - 3 7 - 3 8 - 3 9 - 3

ә) 3 ∙ 3 = 9 3 ∙ 4 = 12 3 ∙ 5 = 15 3 ∙ 6 = 18

3 ∙ 7 = 21 3 ∙ 8 = 24 3 ∙ 9 = 27 20 : 5 = 4



ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы, мақсаты

Ү. Жаңа сабақ:

1. кіріспе. Ұжыммен талдау. ( 3 оқушы тақтада)

1 , Есептерді салыстыр.

а) 3 жәшік – 8 кг - ? Шешуі: 3 ∙ 8 = 24 Жауабы: 24 кг жидек әкелінді.

(жалпы масса)

ә) Әкелінді – 24 кг жидек

1 жәшікте – 8 кг Шешуі: 24 : 8 = 3

Неше ж. - ? Жауабы: 3 жәшік. ( заттың саны)
б) бірдей 3 жәшік - 24 кг Шешуі: 24 : 3 = 8

1 жәшіктің массасы. - ? Жауабы: 1 жәшікте 8 кг (Бір заттың салмағы)




  1. № 2 Есептер құрастыр және оларды шығар:

а) алма – 6 кг ? шешуі: 6 ∙ 3 = 18

жәшік – 3 Жауабы: барлығы 18 кг. (жалпы масса)


ә) Барлығы – 18 кг Шешуі: 18 : 2 = 9

жәшіктің – 2 Жауабы: 1 жәшікте 9 кг алмұрт Бір заттың салмағы)

1 жәшікте ? кг
ҮІ. Білімін тиянақтау:

а) Өздік жұмыс. № 3; 5, 6, 12, 14, 24, 8, 9. Сандарының ішінен : 2 санына;

3 санына бөлінетін сандарды жаз.

2 санына: 6, 12, 14, 24, 8. 3 санына: 6, 12, 24, 9.

ә ) Жұптық жұмыс: Өрнектерді салыстыр:

3 ∙ 5 + 3 › 3 ∙ 4 – 3 2 ∙ 2 + 2 ‹ 3 ∙ 2 + 3

2 ∙ 6 + 2 ‹ 6 ∙ 2 + 6 2 ∙ 5 + 5 › 2 ∙ 4 – 2

б) Есеп шығару. № 5(1,2) Шешуі: 280 – ( 94 + (94 + 14) = 280 – 202 = 78

Кроль стиль – 94 спортшы. Жауабы: Баттерфляймен 78 спортшы жүзді.

Брасс стилі - ?, 14 спортшы артық (бір заттың)

Баттерфляй стилі -?

№ 5 (2)


9 спортшы – 3 реттен Шешуі: 50 – 9 ∙ 3 = 50 – 27 = 23

50 рет Жауабы: әлі 23 рет секіру керек.

Тағы - ?

в) Шығармашылық жұмыс. Р = 4 ∙ 4 = 20 (см)



ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 6, 8 , 56 бет. Бағалау
39. Тақырыбы: 4 – ке көбейту және бөлу кестесі.

Мақсаты: оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Түрі. аралас сабақ. Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 8. ІІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

2∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2 2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0

15 : 3 = 5 5 ∙ 3 = 15 18 : 3 = 6 6 ∙ 3 = 18

21 : 3 = 7 7 ∙ 3 = 21 24 : 3 = 8 8 ∙ 3 = 24



ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

а) № 1. Ұжымдық жұмыс: Бірінші көбейткіші 4 болғанда көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын бақылап, түсініп ал. Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр. Неге алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 4-ке артық?




4 ∙ 4 = 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 5 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 6 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 7 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 8 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 9 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 10 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

№ 2. Түсіндіріп кестені жалғастыру. (ауызша)




4 ∙ 4 = 16

4 ∙ 5 = 20

4 ∙ 6 = 24

4 ∙ 7 = 28

4 ∙ 8 = 32

4 ∙ 9 = 36

4 ∙ 10 = 40

5 ∙ 4 = 4 ∙ 5

6 ∙ 4 = 4 ∙ 6

7 ∙ 4 = 4 ∙ 7

8 ∙ 4 = 4 ∙ 8

9 ∙ 4 = 4 ∙ 9

10 ∙ 4 = 4 ∙ 10


5 ∙ 4 = 20

6 ∙ 4 = 24

7 ∙ 4 = 28

8 ∙ 4 = 32

9 ∙ 4 = 36

10 ∙ 4 = 40




4- ті көбейту кестесі 4-ке көбейту кестесі

№ 3. Дәлелдеу, түсіндіру. Неге 4-ке бөлу кестесін құрғанда 4-ке көбейту кестесін пайдалануға болады?




16 : 4 = 4, себебі 4 ∙ 4 = 16

20 : 4 = 5, себебі 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6, себебі 4 ∙ 6 = 24

28 : 4 = 7, себебі 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8, себебі 4 ∙ 8 = 32

36 : 4 = 9, себебі 4 ∙ 9 = 36

40 : 4 =10, себебі 4 ∙ 10 = 40


16 : 4 = 4

20 : 4 = 5

24 : 4 = 6

28 : 4 = 7

32 : 4 = 8

36 : 4 = 9

40 : 4 =10

Ү. Түсінгенін тексеру:

1. Ауызша жұмыс . № 4. Бос орынға тиісті сандарды қой.





2.№ 5 Жұптық жұмыс: Бос орынға тиісті санды қой.

36 : 4 : 3 ∙ 2 : 6 = 1 8 ∙ 2 : 4 ∙ 3 : 2 = 6

№ 6, кестені толтыр: өздік жұмыс. 4 ∙ 2 = 8 4 ∙ 4 = 16 4 ∙ 6 = 24 т.с.с


  1. Өздігінен есеп шығару.(ойлау, миға жаттығу)

а) 8 үстел – 4 адамнан

Барлығы - ? Шешуі: 8 ∙ 4 = 32 Жауабы: 32 адам отыр.

ә) 4 доңғалақтан – 6 машина

Барлығы - ? шешуі: 4 ∙ 6 = 24 Жауабы: 24 доңғалақ ауыстырды.



  1. Ұжыммен жұмыс. № 9. (ауызша)

а) ұзындығы – 4 см, шаршының Р = 4 ∙ 4 = 16

ә) Р = 24 см, 32 см, 28 см шаршының қабырғасының ұзындығын тап.

Р = 24 : 4 = 6(см) Р = 32 : 4 = 8 (см) Р = 28 : 4 = 7 (см)


  1. Шығармашылық жұмыс. № 10.

Екі қабырғасы өзара тең үшбұрыштың периметрі 22 см. Үшінші қабырғасының ұзындығы 6 см. Үшбұрыштың өзара тең қабырғаларының ұзындығын тап.

Шешуі: (22 – 6) : 2 = 16 : 2 = 8(см) жауабы: 6 см

Сабақты қорыту.

ҮІ. Үйге тапсырма: № 8, 11. 72, 73 бет 2. бағалау.

40. Тақырыбы: Төрттен бір бөлік (ширек)



Мақсаты: Төрттен бір бөлік, ширек деген ұғым туралы түсінік беру; 4-ке көбейту және бөлу кестесін пайдалану, жылдам есептеуін дамыту; таза әдемі жазуға баулу, ойлау қабілеттерін дамыту. еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызбалар, кестелер . Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, іздендіру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: «Алақан» жаттығуы.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 8, 11.оқу, талдау.

ІІІ. Білімді тексеру: ауызша жұмыс.

  1. 16 : 4 = 4 4 ∙ 4 = 16 20 : 4 = 5 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6 4 ∙ 6 = 24 28 : 4 = 7 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8 4 ∙ 8 = 32 36 : 4 = 9 4 ∙ 9 = 36

40 : 4 =10 4 ∙ 10 = 40


  1. Көбейту және бөлу амалдарының компоненттерін ата.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

  1. Ұзындығы 4 м тақтайды тең 4 бөлікке кесті. Тақтайдың төрттен бір бөлігінің ұзындығын тап. Сызбасын сал.

Ш
1 м

1 м

1 м

1 м
ешуі: 4 : 4 = 1(м)

Жауабы: 1 (м)


  1. № 2. Суретпен жұмыс. Сағаттық тілше көрсетуідегі бөліктерінің айырмашылықтарының бөлігін ата. Минуттық және сағаттық тілше көрсетілше ше? ( минуттық: 0 мин, 15 мин, 30 мин, 45 мин,60мин немесе 1 сағат)

( сағатпен: күндізгі 12 сағ, 3 сағ, 6 сағ, 9 сағ, түнгі 12сағ.)


  1. Жұптық жұмыс. № 3, Бос орынға тиісті санды қой.

16 : 4 = 2 ∙ 2 24 : 3 = 1 ∙ 8 5 ∙ 3 = 15 ∙ 1

8 ∙ 2 = 4 ∙ 4 3 ∙ 8 = 6 ∙ 4 7 ∙ 4 = 20 + 8



Ү. Түсінгендерін тексеру.

1. Өздік жұмыс. № 4. Кестені толтыр.

а

4

8

12

16

24

32

а : 4

1

2

3

4

6

8

а - 4

0

4

8

12

20

28




  1. № 5. Іздену, ойлану, Дымбілмеске көмектес. ( төрттен бір бөлігі боялған:

тік төртбұрыш, бесбұрыш, шаршы.)

  1. Есеп шығару. № 10. (2 оқушы тақтада)

Әкесі -35 жаста Шешуі: (35 – 23) – 5 = 12 -5 = 7

Лиза - ?, 23 жас кіші , неше ж. үлкен? Жауабы: 7 жасқа үлкен

Сіңлісі – 5 жаста
10 (2).

1 сөреге – 9 оқулықтан Шешуі: 36 : 9 = 4

36 оқулықты - ? сөреге Жауабы: 4 сөреге қойылды.


  1. № 9. Өздік жұмыс. Фигураларды сал, төрттен бірін боя.

  2. Шығармашылық жұмыс. № 12 ( 8 бөлікке бөлінді)

ҮІ. Бекіту. Біз бүгін не білдік? Қорыту, бағалау. ҮІІ.Үйге тапсырма: № 8, 11, 13. 74 бет.
41. Тақырыбы: Бөлуді тексеру

Мақсаты: Бөлуді тексеру, бөлуге кері амал көбейту екендігі жайлы түсінік беру; бөлу және көбейту кестесін тиімді пайдалана білуге және жылдам есептеуге қалыптастыру; өз бетінше іздене білуге үйрету. Ойлау қабілеттерін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: кесте, плакат. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 8, 11, 13.

ІІІ. Білімін пысықтау: ауызша жұмыс.

  1. 16 : 4 = 4 4 ∙ 4 = 16 20 : 4 = 5 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6 4 ∙ 6 = 24 28 : 4 = 7 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8 4 ∙ 8 = 32 36 : 4 = 9 4 ∙ 9 = 36



  1. Бөлудің компоненттерін ата.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. Мақсат қою кезеңі: бөлуді тексеру, бөлуге кері амал көбейту екендігі жайлы түсінік беру; бөлу және көбейту кестесін тиімді пайдалана білуге және жылдам есептеуге үйрету.

  2. № 1 Схеманы пайдаланып, бөлуді көбейту арқылы тексеруге болатындығын түсіндір.


Шешуі: 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12



Белгісіз бөлінгішті табу үшін, бөлгішті бөліндінің

мәніне бөлу керек.



  1. № 2 Үлгі бойынша жалғастыр: Өздік жұмыс.


10 : 2 = 5

5 ∙ 2 = 10

18 : 3 = 6 14 : 2 = 7 36 : 4 = 9

6 ∙ 3 = 18 7 ∙ 2 = 14 9 ∙ 4 = 36

12 : 3 = 4

4 ∙ 3 12

Қорытынды: Бөлуді көбейту арқылы тексеруге болады.



  1. 3

    4=
    3. Жұптық жұмыс. Бос орынға тиісті санды қой:

25 + = 4 ∙ 7 ∙ 8 = 100 - 68


3


5

36 : 9 = 2 ∙ 3 ∙ 8 = + 19



Ү. Өткен материалды бекіту:

  1. Есеп шығару. № 4.

Жіберді – 25 кг Шешуі: (35 – 25) – ( 25 – 20) = 10 -5 = 5

Қ. қалдырды - ?, 20 кг кем 35 кг Жауабы: омарташыда 5 кг бал қалды.

Қалды - ?

№ 4 (2)


Нәркес – 63 гүл Шешуі: (63 + 23) ∙ 2 = 87 ∙ 2 = 174

Сонша раушан ?

Қызғалдақ – 24гүл Шешуі: барлығы 174 гүл.




  1. Жұптық жұмыс. № 5. Салыстыр.

290 ‹ 300 350 = 600 – 250 84 дм › 250 см

610 ‹ 1000 570 см ‹ 6 м 95 мин › 1 сағ + 30 мин



  1. Өзіндік жұмыс. № 7

Шаршының бір қабырғасының еніне ені тең, ұзындығы – 4 см артық, тік төртбұрыштың Р = ? Р шаршы = 3 ∙ 4 = 12 (см)

Р тік төртбұрыш = (3 + 7) ∙ 2 = 10 ∙ 2 = 20(см)



  1. Шығармашылық жұмыс: № 8

ҮІ. Бекіту. Бүгінгі сабақтан не білдік? Не істедік? Тексер: (4 оқушы тақтада)

16 : 2 = 8 15 : 3 = 5 12 : 4 = 3 63 : 9 = 6

8 ∙ 2 = 16 5 ∙ 3 = 15 3 ∙ 4 = 12 6 ∙ 9 = 63

Бөлуді көбейту арқылы тексеруге болады.

ҮІ. Үйге тапсырма: № 6 , 76 бет 2. бағалау.
42. Тақырыбы: Көбейтуді тексеру

Мақсаты: Оқушыларға көбейтуді тексеру жайлы түсінік беру. Тапсырмаларды өз бетінше орындауға дағдыландыру. Жүйелі ойлау қабілетін дамыту. Белсенділікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену.Түрі: аралас.

Көрнекілігі: схема, кесте, суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6, оқу, тексеру, талдау.

ІІІ. Білімін тексеру. Ауызша жұмыс.
8+3 = 11 9+3 = 12 11-3 = 8 12-3= 9

18 : 3 = 6 14 : 2 = 7 36 : 4 = 9 11-8 = 3

6 ∙ 3 = 18 7 ∙ 2 = 14 9 ∙ 4 = 36 12-8 = 4

ІҮ. Жаңа сабақ:


  1. № 1. Схеманы пайдаланып, көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болатынын түсіндір.




2 ∙ 3 = 6

6 : 3 =2

Көбейтуді бөлу арқылы тексеруге болады.

  1. Өздік жұмыс. № 2. Амалдарды орында және тексер:

4 8 = 32 9 ∙ 2 = 18 4 ∙ 9 = 36 3 ∙ 4 = 12

32 : 8 = 4 18 : 2 = 9 36 : 9 = 4 12 : 4 = 3

32 : 4 = 8 18 : 9 = 2 36 : 4 = 9 12 : 3 = 4




  1. Ауызша жұмыс: Бос орынға тиісті сандарды жаз:



∙ ∙ ∙ ∙ ∙
ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

  1. Есеп шығару, талдау. № 4.( 3 оқушы тақтада, қалғаны дәптерде)

а) 3 тырна – 6 бақа - ? Шешуі: 3 ∙ 6 = 18 Жауабы: барлығы 18 тырна.

ә) 1 қуыс – 3 күн

2 қуыс - ? күн Шешуі: 3 ∙ 2 = 6 Жауабы: 6 күн
б) 4 үймеге - 10 бидайдан

? Шешуі: 4 ∙ 10 + 32 = 72

тағы – 32 бидай с. к. Жауабы: барлығы 72 бидай.


  1. Өздік жұмыс. № 5. Теңдеулерді тап және оны шеш:

х + 28 = 70 х 3 = 21

х = 70 – 28 х = 21 : 3



х = 32 х = 7

32 + 28 = 70 7 3 = 21

70 = 70 21 = 21



  1. Жұптық жұмыс. № 6, салыстыр:

7 м 9дм ‹ 900 см 1 апта › 1тәулік

2 м 8 см = 20 дм 8 см 2 кг › 30г



  1. Ұжымдық жұмыс.

Тік төртбұрыштың ені оның ұзындығының үштен бір бөлігіндей.

а = 6 см 6 : 3 = 2(см) Р = (6 + 2) ∙ 2 = 16



  1. Шығармашылық жұмыс. № 9.

ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелерге жауап алу.Жеке оқушымен жұмыс

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 8 , 77 бет. Бағалау
43. Тақырыбы: Қайталау

Мақсаты: Оқушылардың алған білімін тиянақтау, жүйелеу. Көбейту мен бөлудің жеке жағдайлары туралы білімін бекіту; Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.Ой-өрісін, білімін, есте сақтау қабілетін дамыту.Тиянақты, ұқыпты болуға тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, өзіндік. Көрнекілігі: үлестірмелер, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 8.

ІІІ. Білімін пысықтау. 1. Ауызша жұмыс. № 1 Өрнекті құр, мәнін тап.

а = 3 в = 12 с = 6

1 ∙ 3 = 3 12 : 1 = 12 6 : 6 = 1

4 ∙ 3 = 12 12 : 4 = 3 0 : 6 = 0

2 ∙ 3 = 6 12 : 2 = 6 12 : 6 = 2

3 ∙ 3 = 9 12 : 0 = 0



0 ∙ 3 = 0 12 : 6 = 2

2. Салыстыр: № 2 , ауызша.

64 › 46 58 + 40 › 10

582 ‹ 590 96 = 100 - 4

306 › 300 172 – 40 ‹ 269 + 80

3. Жұптық жұмыс. № 3, Бос орынға тиісті санды қой:

5 м 2 дм = 52 дм 1 сағ 30 мин = 90 мин

3 м 40 см = 4 м 4 дм 1 жыл 6 ай = 18 ай

3 ц 5 кг = 305 кг 1 апта 3 күн = 10 күн


  1. Есеп шығару. № 6.(1)

Жалбыз – 240 г Шешуі: 240 + (240 + 165) = 240 + 405 = 645

Сонша бақбақ ? Жауабы: 645 г бақбақ тамырын жинады.

Тұз - ?, 165 г артық
№ 6 (2)

4 күн - 8 құты д. Шешуі: 4 ∙ 8 + 17 = 32 +17 = 49

? Жауабы: барлығы 49 құты дәрі жасау керек.

Тағы – 17 құты д.


5. Өздік жұмыс: № 4

4 ∙ 2 = 8 24 : 4 = 6 5 см ∙ 2 = 10 см 16 сағ : 2 = 32 сағ

6 ∙ 3 = 18 15 : 3= 5 7 ц ∙ 4 = 28 ц 20 мин : 4 = 5 мин

4 ∙ 5 = 20 16 : 2 = 18 8 кг ∙ 2 = 16 кг 24 ай : 3 = 8 ай



6. Қатар бойынша шығару. ( 3 оқушы тақтада)

1 қатар 2 қатар 3 қатар

Х + 256 =420 х – 120 = 600 – 440 х + 30 = 20 + 80

Х = 420 – 256 х - 120 = 160 х + 30 = 100

Х = 164 х = 160 + 120 х = 100 – 30

164 + 256 = 420 х = 280 х = 70

420 = 420 280 – 120 = 160 70 + 30 = 100

160 =160 100 = 100



Бекіту: Шығармашылық жұмыс: № 7. (қоян, түлкі, елік, көртышқандар, борсықтар)

ҮІІІ. Үйге тапсырма: қайталау, бағалау

Тақырыбы: Бақылау жұмысы

Мақсаты: оқушылардың көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу, білуге баулу.

Каталог: upload -> maps
upload -> Ян Амос Коменскийдің педагогикалық қызметі мен теориясы. (1592-1670жж)
upload -> Т. Н. Кемайкина психологические аспекты социальной адаптации детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей методическое пособие
upload -> Приложение к части а1
maps -> Сабақтың тақырыбы: Білім күні. Бейбітшілік сабағы Сабақтың мақсаты
maps -> 1. Общие сведения Тип – дошкольное
maps -> Информация об обеспеченности обучающихся
maps -> Сведения о педагогических кадрах мадоу детский сад №7 на 2013-2014 учебный год


Достарыңызбен бөлісу:
1   ...   29   30   31   32   33   34   35   36   ...   60


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет