Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



бет4/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Ізабелін, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 367, 456);

святары:

Германоўскі Антоні (1932—40?),



Сарока Станіслаў (з 1945),

Шымковіч Міхал Мікалаевіч (з 1958).

Іказнь, в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Божага Цела (с. 68, 180, 249, 288, 336, 415, 451);

святары:

Скродзіс Ян (1910-я),



Буклярэвіч Міхал Філіпавіч (з 1915),

Шутовіч Віктар Іванавіч (паміж 1918 і 1927),

Ганусоўскі Сікстус (1928—36),



Лабан Вінцэнт (1932—37),

Завістоўскі Ян Браніслававіч (1937—41?),

Мацьковяк Уладзіслаў (1939—41),

Пыртак Станіслаў (1941—41),

Францкевіч Юзаф Янавіч (1944—49).

Ілля, в. Вілейскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 66, 372, 482);

святары:

Чыжэўскі Антоні (1911—22?),



Семашкевіч Ян Казіміравіч (1912—14?),

Буйноўскі Вінцэнт (1923—29),

Ясіцкі Уладзіслаў (1929—42?).

Індура, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 342);

святары:

Куніцкі Ян (1911—39),



Радзішэўскі Казімір Антонавіч (1956—78).

Іўе, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 59, 306, 342);

святары:

Нарушыс Ян Ігнатавіч (з 1908),

Абаровіч Хрыстафор (1912—19),

Тарасевіч Нікадзім (1910-я),

Свенуш Баляслаў (1910-я),

Ясяк Барталамей (1915),

Бараноўскі Адам (1915),

Сычэўскі Аляксандр (з 1919),

Хомскі Антоні (1928—29),

Рамецкі Адольф (1929),

Бобіч Ільдэфонс (1930—44),

Алфяровіч Ян (1931),



Радзішэўскі Казімір Антонавіч (1933—36),

Пецукевіч Віктар (1938—39).



Ішкалдзь, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 145, 252, 352);

святары:

Латарэвіч Вінцэнт (пасля 1915),

Далецкі Міхал (1919—23),

Курыловіч Юзаф (1924—40?),



Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (1979—87).

Ішчална, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 229);

святары:

Паўкша Казімір (1910-я),



Красадомскі Баляслаў Антонавіч (1916—49, 1955—?).

К

Казловічы, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Унебаўзяцця НПМ і св. Андрэя Баболі (с. 126, 417);

святары:


Хадыка Станіслаў Юзафавіч (1920—32),

Маліноўскі Казімір (1933),



Гой Ян (1935—37),

Саросек Аляксандр (1937—40?).



Камаі, в. Пастаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 67, 221, 473);

святары:

Дзяшульскі Аляксандр (1911—21?),

Будра (Будро) Пётр (1922—36),

Ківінскі Стэфан Францавіч (1929—30),

Янкоўскі Чэслаў Францавіч (1932—34),

Малахоўскі Уладзіслаў (1935—36),

Лашакевіч Аляксандр (1937—39);

арганіст:



Буйчык Віктар Паўлавіч (да 1947).

Каменка, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Антонія Падуанскага (с. 19);

святары:

Рачкоўскі Яўхім (з 1919),

Савіцкі Мечыслаў (1927—36),

Арановіч Міхал Міхайлавіч (1932—39, 1941—48?).

Камень, в. Валожынскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 29, 253, 336, 356, 476);

святары:

Януковіч Пётр Янавіч (1897—1902),

Зарака-Заракоўскі Ян Міхайлавіч (1903—21?),

Грыб Пётр (1906),

Шчэрба Люцыян (1907),

Цехановіч Баляслаў (1922—25?),

Лаўрыновіч Юльян (1926—34?),

Рыбалтоўскі Казімір (1936—41?),

Аўліх Леапольд (1941?—43?),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (1947—48?).

Камянец (Камянец-Літоўск), райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 33);

святары:

Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1928—34),

Верабей Ігнат (1934—39).



Канстанцінава (Канстанцінаў Дзісненскі), в. Глыбоцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 78, 143, 266);

святары:

Аляшкевіч Францішак (з 1917),

Гайдукевіч Юзаф (1924—29),

Будзілас Норберт (1929—33),



Дабравольскі Стэфан (1933—37),

Макрэцкі Ян (1937—39),

Вайцэхоўскі Эдвард (1940-я).

Канстанцінава (Канстанцінаў Свірскі), в. Мядзельскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 133, 421, 448);

святары:

Крывіцкі Ян (1911—21?),

Яскевіч Ян (1927—29) ,

Лашакевіч Аляксандр (1930—37),

Жарноўскі Пётр (1937—39),

Хмелявец Люцыян Войцэхавіч (1940—61),

Шубзда Антоні Аляксандравіч (1960-я),

Грасевіч Юзаф Юзафавіч (1963—67).

Капаткевічы, мяст. Петрыкаўскага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл св. Аўгусціна (закрыты ў 1935) (с. 163, 322);

святары:

Бітны-Шляхта Пётр Вікенцевіч (1902—03),



Паўловіч Ян Юзафавіч (1904—05),

Дэйніс Вінцэнт Вінцэнтавіч (1905—08),

Юхно Аўгусцін (1909—10),

Гімніцкі Генрык,

Лапашка (Лапашко) Данат (1911—12),

Даўгіс Ян (1913—18?).

Капцёўка, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 60–61, 424);

святары:

Храбаншч Ян Ігнатавіч (1936—39),

Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1942—45).

Капыль, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (знішчаны) (с. 339);

святары:

Зянкевіч Віктар Віктаравіч (1902—05),

Чайкоўскі Фама (1905—07),

Зноска Юзаф (1907—18?),



Пяткевіч Юзаф Станіслававіч (да 1933).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Аскерка Т., Сяклюцкі Ян.



Каралішчавічы, в. Мінскага р-на,

касцёл Апекі Маці Божай (паводле інш. звестак, касцёл НПМ) (разабраны ў 1930-я) (с. 256, 482);

святары:

Каўлюкас (Кулюкас) Віктар (1910-я),



Лісоўскі Адам Юзафавіч (1919—20),

Ячэйка Антоні Ігнатавіч (1922—34?).

Паводле некаторых звестак, у касцёле таксама служылі: Бужэтынскі, Вішнеўскі, Кухарскі Ян Пятровіч (служыў 8 гадоў), Ясінскі Даніэль.



Касцяневічы, в. Вілейскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 177);

святары:

Сідаровіч Отта (не пазней як з 1912),

Хвастэцкі Генрык (1912—31),

Жэмла Антоні (1931—42).

Квасоўка, в. Гродзенскага р-на,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 79);

святары:

Мураўскі Уладзіслаў (1917—33),



Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1934—37),

Жыткевіч Ян (1937—39).



Кемелішкі, мяст. Астравецкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (с. 366);

святары:

Весялоўскі Аўгуст (1915),

Даніловіч Гіляры (1925—28),

Рамейка Францішак (1929—31),

Войнюш Генрык (1931—39);

арганіст:



Сакалоўскі Браніслаў (Баляслаў) Станіслававіч (1930—1940-я?).

Кемешаўцы, в. Докшыцкага р-на Віцебскай вобл.,

філіяльны касцёл Перамянення Пана (знішчаны) (с. 94, 350);

святары:

Гурко Юзаф Юзафавіч,

Радзівіл Ігнат Антонавіч,

Ройша Альбін (1909—14),

Война Стэфан Мікалаевіч (1914—18).

Кір’янаўцы, в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

філіяльны касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 221, 441);

святары:

Козел Юзаф (1924—32),



Ківінскі Стэфан Францавіч (1933—34),

Брудніс Францішак (1935—40?),



Чыжэўскі Альфонс Леапольдавіч (1942—44).

Клецк, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (узарваны ў 1950-я) (с. 25, 120, 145, 216, 324);

святары:

Юргевіч Ян Юзафавіч (да 1903),

Ярмаловіч Казімір (1903—04),

Герасімовіч Вікенці (1904—05, 1907—11),



Аўгло Пётр Язэпавіч (1906),

Пашкевіч Вітольд Юзафавіч (1908—10),

Далецкі Міхал (1910-я г.?),

Пярэкшліс Францішак (1911—17?),



Каўрэцкі Казімір (1921—28),

Гжэсяк Тадэвуш (1936—39?).

Клюшчаны, в. Астравецкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яўхіма (с. 78);

святары:

Ючніс Рафал (1915),

Буйвіс Даніэл (з 1919),

Якаваніс Амброзі (1927—28),

Іванчук Ланжын (1928—36),

Вайцэхоўскі Адам (1936—44?).

Кобрын, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 97, 111, 129, 156, 246, 249, 384–385, 409);

святары:

Доўжык Павел (1915—18),

Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1918—19),

Бернацкі Уладзіслаў (1919—22?),



Урбановіч Ян (1923—29),

Кучынскі Юзаф (1923—32?),

Карпан-Казлоўскі Яраслаў (1929—32?),

Вянцкевіч Ян (1933—34?),

Навакоўскі Яўген (1933—34?),



Лазар Станіслаў Мацвеевіч (1935—36),

Сакалоўскі Міхал (1937—38),



Вольскі Ян (1937—42),

Тадроўскі Раман (1938—39),



Грабельны Уладзіслаў (1938—42),

Гарадзенскі Юзаф Міхайлавіч (1942—48, 1955—58).

Корань, в. Лагойскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (згарэў у 1943) (с. 99, 124, 188);

святары:

Градзіцкі Стэфан Антонавіч,

Зімба (1910-я),

Ібянскі Юзаф Канстанцінавіч (1921—23),

Выляжынскі Францыск Францыскавіч (Тамашавіч) (1923—30),

Глябовіч Генрык (1941).

Косава, г. Івацэвіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы і Св. Крыжа (с. 84, 289, 350);

святары:

Пуцілаўскі Юзаф (з 1916),

Драздоўскі Фелікс (1924—32?),

Ройша Альбін (1933—42),

Барыс (Борыс) Ісідар (1942—67),



Варанецкі Міхал Віктаравіч (1968—89);

арганіст:



Меляшчук Станіслаў (да 1942).

Крамяніца, в. Зэльвенскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Божага Цела і св. Мучаніка Юрыя (с. 38, 128, 133, 222, 252, 270, 299, 366, 403);

святары:

Лаўрыновіч Уладзіслаў (1893—95),

Клам Уладзіслаў (1905—20),

Сабалеўскі Юзаф (з 1918),

Ясяк Барталамей (з 1919),

Горба Альбін Янавіч (1920—21),

Саргевіч Павел Пятровіч (1927—28),

Цыраскі Ігнат-Антоні (1927—28),



Маліноўскі Юзаф (н. у 1890) (1929—33),

Твароўскі Антоні Людвігавіч (1932),

Бараноўскі Адам (1933),

Пяркоўскі Ян (1929—30?),

Баркоўскі Бенядзікт (1934—39),

Міхалак Уладзіслаў (1935—36),

Піваварын Кліменці (1937),

Астроўскі Вітольд (1937—39),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (1939—47?),

Мяноўскі Ян Пятровіч (1947),

Грасевіч Юзаф Юзафавіч (1963—67).

Краснае (Краснае Сяло), в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 157, 270, 275);

святары:

Вайткевіч Леў (1910-я),

Сянкевіч Павел (з 1912),

Драб Вінцэнт (Вацлаў) Карлавіч (1921—38),

Пуцілоўскі Юзаф (1938—40?),



Маліноўскі Юзаф (н. у 1907) (1941—42?),

Марсэнгер Юзаф Фердынандавіч (1944—57, 1959—68).

Крошын, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Божага Цела (с. 175, 350, 457);

святары:

Стэфановіч Браніслаў Юльянавіч,

Лазарэвіч Антоні (1900—10-я),

Боўтуць Аляксандр (1912),



Ройша Альбін (1915—33?),

Зноска Юзаф (1920-я),



Шышко (Шышка) Антоні Станіслававіч (1925—29),

Бародзіч Ян (1929—39),



Жураўскі Караль (?) (1939?).

Крулеўшчына, в. Докшыцкага р-на Віцебскай вобл.,

філіяльны (парафіі Маці Божай Ружанцовай у в. Зашчэсле) касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (знішчаны ў 1965) (с. 49, 60, 218);

святары:

Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1928—30),

Казлоўскі Станіслаў (сярэдзіна 1930-х),



Качкоўскі Лявон Ігнатавіч (1939—40),

Барташэвіч Пётр Я. (1943—48?),

Хвалоўскі Валяр’ян (да 1947).

Крупава (Крупа), в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл філіяльны Найсвяцейшай Тройцы (с. 139, 158);

святары:

Мікульскі Станіслаў (з 1919),

Сабалеўскі Юзаф (1923—33),

Драгель Генрык Уладзіслававіч (1934—36),

Гудзейка Баляслаў Міхайлавіч (1937—39).

Крывічы, мяст. Мядзельскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Апостала Андрэя Баболі (с. 228, 392);

святары:

Слажэевіч Павел (1910-я),

Бразоўскі Уладзіслаў (1919—20),

Суфрановіч Каятан Каятанавіч (1921—24),

Крапіўніцкі Юзаф Казіміравіч (1924—39?).

Крывошын, в. Ляхавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 29, 63, 337);

святары:

Січкевіч Аляксандр (1922—28?),



Аўліх Леапольд (1930—35),

Брычкоўскі Баляслаў (1937—42),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (з 1956).

Крычаў, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

філіяльны касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (знішчаны) (с. 322, 479);

святары:

Падгурскі Павел,

Вывульскі Юльян (1898—1909),

Паўловіч Ян Юзафавіч (1910—12),

Святліцкі Вікенці (1910-я),



Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1923—29?).

Крэва, в. Смаргонскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (закрыты ў 1961) (с. 216, 240, 276);

святары:

Куксевіч Францішак Янавіч (1911—12),

Асціловіч Антоні (1910-я),



Каўрэцкі Казімір (1928—33),

Кардэль Чэслаў (1933—37),



Мартынэліс Баляслаў Дамінікавіч (1938—39).

Куранец, в. Вілейскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 218);

святары:

Янкоўскі Валянцін (1927?—38?),



Качкоўскі Лявон Ігнатавіч (1939).

Л

Лагішын, г. п. Пінскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 130, 183, 224, 357, 408);

святары:


Грабоўскі Францішак (1910-я),

Шацкі Юры (з 1913 ці 1914),

Калянкевіч Антоні (1920-я),

Улінскі Францішак (1928—33),

Зея Ян (1930),

Богуш Казімір (1930—39?)



Клімчак Уладзіслаў Янавіч (1941),

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1942—45, 1956—84?).

Лагойск, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл св. Казіміра (знішчаны ў 1950-я) (с. 80, 188, 332);

святары:

Бандзо Юльян Францавіч (да 1905),

Ручынскі Вільгельм (1906—07),

Гедройц Аляксандр (1908—11),

Ганіч Антоні (1912—18?),

Ібянскі Юзаф Канстанцінавіч (1923—27),

Валентыновіч Віктар Янавіч (1928?—30).

Лазавіца, в. Клімавіцкага р-на Магілёўскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (знішчаны ў 1930-я) (с. 17, 85);

святары:

Матусевіч,

Тамішыс,

Урублеўскі Баляслаў (1903—06?),

Сырвіт Казімір (1906—07?),

Бяртамус Стэфан (1908—10?),



Андрэкус Канстанцін Антонавіч (1911—22?),

Варнас Міхал Ігнатавіч (1926 — першая палова 1930-х (?).

Лаздуны, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Сымона і Юды Тадэвуша (с. 182, 328);

святары:

Мацкевіч Францішак (1910-я),

Пяткевіч Фелікс (1910-я),

Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (1924—28),

Корвель-Карвеліс Ян (1929—30),

Вярбоўскі Стэфан-Аляксандр (1931—35),

Захарэўскі Дзяніс Адольфавіч (1935—48?).

Лапеніца (Вялікая Лапеніца), в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Беззаганнага Зачацця НПМ (с. 117, 119, 152, 374);

святары:

Германовіч Язэп Станіслававіч (1918—20),

Яскель Антоні (1920—30),

Яўнашан Адальберт (1931—32?),

Дзядуль Нікадзім Андрэевіч (1933—37),

Сечка Тадэвуш (1937—38),

Гжэгорскі Уладзіслаў Міхайлавіч (1938—40).

Лебедзева, в. Маладзечанскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Нараджэння НПМ (згарэў у 1938) (с. 226, 388);

святары:

Корнь Баляслаў (1890 — 1900-я),

Запаснік Стэфан (1910—31),



Сташэліс Станіслаў (1932—36),

Высядлоўскі Станіслаў (1937—38).



Лельчыцы, райцэнтр Гомельскай вобл.,

капліца Найсвяцейшага Сэрца Езуса (с. 172);

рэктары:

Даўгаловіч Казімір (1910—11),



Жаўрыд Ян Раймундавіч (1912—15),

Казакоўскі Браніслаў (1916—18?).



Лепель, райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа і св. Казіміра (с. 215, 313, 381);

святары:

Штроп,


Слівоўскі Караль (з 1890),

Бандзо Юльян Францавіч (да 1900),



Ожал Антоні Вікенцевіч (1901—05),

Карповіч Павел Ксавер’евіч (1905—27).

Ліда, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

фарны касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 229, 239, 274, 349, 384, 437);

святары:

Шкоп Юзаф (1910-я),

Ядкоўскі Іпаліт (1910-я),

Мароз Ян Антонавіч (1910-я),

Красадомскі Баляслаў Антонавіч (1912—15),

Кузьміцкі Вітольд (да 1915),

Ратынскі Францішак (1915),

Аляшчук Баніфацый (1915),

Баярунец Іпаліт (1919—40?),

Гечыс Казімір (1927—29),

Бяляўскі Юзаф (1928),

Былінскі Станіслаў ( 1931),

Мажэйка Станіслаў (1932—33),

Брудніс Францішак (1933—35),

Мітка Казімір (1936),

Шындлер Казімір (1937 ),

Высоцкі Ян (1938—40?),



Снягоцкі Стэфан (1941—42),

Баярынец Генрык (да 1946),



Чабаноўскі Мар’ян Кліменцевіч (1947—51),

Роек Станіслаў (1939—44, 1948—96);

катэхеты:

Добрскі Сігізмунд (1928—33),

Нелюбовіч-Такарскі Вітольд (1931—35),

Касперак Лявон (1935—39),

Алхімовіч Юзаф (1936),

Байкевіч Пётр (1939);

капліца Беззаганнага Зачацця НПМ (Ліда-Слабодка), (с. 36, 249, 296, 311, 437);

рэктары:

Нуркоўскі Вацлаў Данілавіч (1935—37),

Мажэйка Станіслаў (1935),

Трэцяк Кесарый (1935),

Чабаноўскі Юзаф (1935—51),

Ліцэновіч Ян (1936),

Мрачкоўскі Люцыян (1936—42),

Лабан Вінцэнт (1937—42),

Баневіч Казімір Густававіч (1944—51?),

Чабаноўскі Мар’ян Кліменцевіч (1956—72),

Шаняўскі Казімір (1972—89);

катэхеты:

Наперач Алаізі (1928—29),



Кісель Уладзіслаў (1928—29);

касцёл св. Юзафа Каласанца (с. 437);

рэктары:

Казлоўскі Фердынанд (1928—31),

Наперач Алаізі (1933—35),

Чабаноўскі Мар’ян Кліменцевіч (1935—47).

Служыў у Лідзе, але невядома, у якім касцёле:



Вальчак Тэафіл-Севярын (1950-я).

Ліпнішкі, в. Іўеўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Казіміра (с. 9, 373, 384);

святары:

Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1906—13?),

Паўкша Казімір (з 1914),

Войдаг Яраслаў (1927—40?),

Ажароўскі Юрый (1938—42),

Сечка Стэфан Янавіч (1944—76?).

Ліпск, в. Ляхавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

філіяльны касцёл (парафіі ў в. Крывошын) (с. 337, 354);

святары:

Пікеровіч Францішак (1910-я),

Ваньковіч Казімір,

Курыловіч Юзаф (1922),



Руткоўскі Браніслаў (да 1943),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (з 1956).

Лоск, в. Валожынскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 28, 60);

святары:

Аўгусціновіч Аляксандр Казіміравіч (паміж 1918 і 1925),

Прышмант Тэафіл (1925—30),



Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1931—34),

Насевіч Станіслаў (1935—39).



Лужкі, в. Шаркаўшчынскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 23, 117, 242, 321, 478);

святары:

Жукоўскі Юльян (1910-я),



Ярашэвіч Альбін Мацвеевіч (1915—19?),

Славінскі Ян (з 1919),



Германовіч Язэп Станіслававіч (Вінцук Адважны) (1922—24?),

Астаневіч Стэфан (1924—36),

Маслоўскі Нікадзім (1937—39),



Кулікоўскі Чэслаў Юзафавіч (1939),

Паўлік Люцыян Юльянавіч (пасля 1957).

Луконіца, в. Зэльвенскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 117, 139, 158, 173);

святары:

Германовіч Язэп Станіслававіч (1921?),

Жук Ян Вінцэнтавіч (1923—25, 1927—30),

Гудзейка Баляслаў Міхайлавіч (1930—36),

Драгель Генрык Уладзіслававіч (1936—39).

Лунін, в. Лунінецкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (с. 237);

святары:

Ляўковіч Ян (1927—30),

Кулпекша Аляксандр (1933—37),

Паточны Антоні (1938—39),



Кубш Вільгельм-Францішак Карлавіч (1939).

Лунінец, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Юзафа (с. 8, 30, 237, 337, 338);

святары:

Пяткевіч Станіслаў (1929—33),

Козел Ян (1930),

Петрыкоўскі Мечыслаў (1933),

Казлоўскі Яраслаў (Карпан) (1933—34),



Багаткевіч Мечыслаў Станіслававіч (1935—39),

Адляніцкі- Пачобут Фабіян (1937—44),

Кубш Вільгельм-Францішак Карлавіч (1940—41),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (з 1956);

філіяльны касцёл Унебаўзяцця НПМ (на могілках) (з 1903) (с. 58, 413);

святары:

Кухарскі Ян Пятровіч,

Іваноўскі Станіслаў Аляксандравіч,

Ганіч Антоні,

Лапошка (Лапашко) Данат (1910-я),

Філіп Адольф Готлібавіч (1911—12),

Бірнік Павел Бернардавіч (1916—19),

Манюшка Юзаф (1925—28),

Спіра Станіслаў (1928).

Лунна, в. Мастоўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Ганны (с. 294, 343);

святары:

Мазур Пётр (з 1911 і не менш чым да 1921),



Радзішэўскі Мечыслаў Станіслававіч (1927—48?),

Мончка Уладзіслаў Ігнатавіч (1958—82).

Лучай, в. Пастаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Апостала Юды Тадэвуша (с. 46, 235, 347);

святары:

Крынскі Ян Антонавіч (канец 1890-х — пачатак 1900-х г.),

Куніцкі Ян (1910-я),

Садоўскі Уладзіслаў (1917—33),

Янкоўскі Юльян (1934—36),

Бруквіцкі Пётр (1937),

Рамейка Ян Юзафавіч (1938—44),

Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (1946—48, 1956—58).

Лыскава, в. Пружанскага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (с. 84, 227);

святары:

Крапіўніцкі Юзаф Казіміравіч (1908—09),

Сідаровіч Отта (з 1919),

Кардэль Чэслаў (1927—33),

Валентыновіч Казімір (1934—35?),

Матэльскі Францішак (1936—37),

Фейч Гераніум (1936),

Запёт Генрык (1936—37),

Перзхала Станіслаў (1937),

Зелязнік Алаізі (1939),

Івуць Ян (1938—39?),



Варанецкі Міхал Віктаравіч (1945—46?).

Каталог: pub -> file
file -> Імянны паказальнік
file -> Знакомтесь, Испания! Львов Краков Вроцлав Нюрнберг Лион Коста Брава монастырь Монтсеррат Барселона Бесалу Жирона Фигейрас Ницца Монако Зальцбург Краков Львов Начало тура
file -> Даты проведения тура: 10. 10. 2013 17. 10. 2013 Кто из нас не хотел бы попасть в сказочный город
file -> Самые богатые наследники россии
file -> Состав Рабочей группы по урегулированию вопросов, связанных со взысканием с потребителей коммунальных услуг задолженности за потребленные ресурсы (услуги)
file -> Мутации и мутационный процесс в природных популяциях


Достарыңызбен бөлісу:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет