Святыні Беларусі, што згадваюцца ў даведніку, І святары, якія ў ІХ служылі а абольцы



бет5/12
Дата28.04.2016
өлшемі1.97 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Люшаў, в. Буда-Кашалёўскага р-на Гомельскай вобл.,

касцёл філіяльны Нараджэння НПМ (с. 58, 172, 360);

святары:

Ярмаловіч Каміл (да 1907),

1908 — без святара,

Юнкевіч Ян,

Боўтуць Аляксандр (1909),

Жаўрыд Ян Раймундавіч (1910—12),

Бірнік Павел Бернардавіч (1914),

Сабачынскі Мечыслаў-Фелікс Юзафавіч (1917—21),

Валынец Баляслаў (1921—29).



Лявонпаль, в. Мёрскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Хрыста Валадара (с. 180, 253);

святары:

Малахоўскі Сільвестр (1927—28),

Лазоўскі Баляслаў (1929),

Завістоўскі Ян Браніслававіч (1930—37),

Лаўцэвіч Лявон (1940—44).

Лясная, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Маці Божай Анёльскай (знішчаны) (с. 323);

святары:

Гадлеўскі Марыян (1933—34),



Паўлоўскі Уладзіслаў-Зыгмунт (1935—42).

Ляхавічы, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Юзафа (с. 81, 337);

святары:

Навіцкі Бенядзікт,

Кавецкі Леанард (1910—32?),

Ікановіч Мікалай (1933—35?),

Драздоўскі Тадэвуш (1936—39),

Туміловіч Казімір (1937—38),

Рокаш Станіслаў (з 1939),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (з 1956);

арганіст:



Валынец Вітольд Віктаравіч (да 1940).

Ляцк, в. Шчучынскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Станіслава (с. 48, 377, 448);

святары:

Рачкоўскі Яўхім (да 1915),

Ратынскі Францішак (1915—23?),

Грынеўскі Станіслаў (1924—28),

Яўнашан Адальберт (1929—30?),

Даніловіч Гіляры (1931),

Шкоп Юзаф (1931—35),

Рудзінскі Ян (1933—35),



Шубзда Антоні Аляксандравіч (1935—36?),

Бароўскі Альфонс (1936—42),

Січак Пётр Янавіч (1941).

М

Магілёў, абл. цэнтр,

касцёл катэдральны Унебаўзяцця НПМ (с. 54, 56, 166, 186, 331, 371);

святары:


Янушкевіч,

Падгурскі Павел,



Зялінскі Пётр Пятровіч (1894—1912),

Старэвіч Леапольд (да 1895),

Падгурскі Павел (да 1897),

Аношка Габрыэль (да 1899),

Славінскі Баляслаў (да 1899),

Казлоўскі Антоні,

Кавалеўскі Франц (1907),

Мацулевіч Антоні (1908—09),

Іонін Станіслаў (1910—11),

Тракшыс (да 1912),



Святаполк-Мірскі Яўген (1913—18),

Прытула Аляксандр Францавіч (Фаміч) (1914),

Гедройц Аляксандр (?),

Пуржынскі Юзаф Сямёнавіч (1915),

Ёдакас (Ядокас) Міхал (Мечыслаў) Антонавіч (1915),

Белагаловы Юзаф Мацвеевіч (1918—26),

Бернатовіч Ігнаці (другая палова 1920-х).

фарны касцёл св. Казіміра (с. 55, 87, 114, 187, 259, 286, 400);

святары:

Гілеўскі,

Рымінскі Мацвей,

Зялінскі Пётр Пятровіч (1900-я),

Васілеўскі Ян Аляксандравіч (1909—13),

Расінскі Матэуш (да 1912),



Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1914),

Лапошка (Лапашко) Данат (1915),



Мацыеўскі Палікарп (з 1916),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1919),

Гашынскі Леанард Антонавіч (1920—21),

Белагаловы Юзаф Мацвеевіч (1923—26);

капліца св. Антонія Падуанскага на могілках (с. 26),

рэктар:

Аўгло Пётр Язэпавіч (1937).

Служылі у Магілёве, але невядома, у якіх касцёлах:

святары:

Крысяк Пётр (да 1913?),

Сперскі Баляслаў Адольфавіч (1944—45);

арганістка:



Ерановіч Агата-Галіна Антонаўна (да 1937).

Мазыр, райцэнтр Гомельскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (знішчаны) (с. 172, 191, 195, 262, 460);

святары:

Янкоўскі Юзаф,



Ісаевіч Уладзіслаў Ігнатавіч (1894—1905, 1907),

Лушпініс Казімір (1906),

Эйсмант Аляксандр (1907—09),

Гумніцкі Генрык (1908—18?),



Івіцкі Вітольд Браніслававіч (1909—13?),

Лявіцкі Мечыслаў Юзафавіч (1913—14),

Эйсмант Станіслаў (Стэфан) Францыскавіч (1914—16),

Фімянчук Францыск-Серафім (1916—17),

Віткоўскі Ян (1916—17),

Жаўрыд Ян Раймундавіч (1922—28).

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 209):

святар:

Капуста Пётр-Бернард Юзафавіч (да 1930).

Макараўцы, в. Бераставіцкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (с. 401);

святар:

Тамковіч Алаізі Паўлавіч (1946—51, 1956—73).

Макееўшчына, в. Ляхавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл (с. 408, 445);

святары:

Ваньковіч Казімір (да 1931?),

Ікановіч Міколай (1932—34),

Шаплевіч Станіслаў Мікалаевіч (1934—39, 1956—60),

Улінскі Францішак (?) (1941?).

Маладзечна, райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл св. Казіміра (знішчаны ў 1938) і кляштар трынітарыяў (с. 62, 139, 143–144, 160, 165, 182, 266, 332, 430);

святары:

Гудзейка Баляслаў Міхайлавіч (1917—21),

Цікота Андрэй Міхайлавіч (1917—18),

Малаўскі Уладзіслаў (1919—35?),

Дубель Стэфан (1920-я),

Іванчук Ланжын (1926—28),



Дабулевіч Павел-Чэслаў (1928—34),

Лазоўскі Баляслаў (1934—39),



Брыдацкі Людвіг (1930-я),

Ендрысік Севярын (1939),

Пупін Пётр Пятровіч (1939—40?),

Захарэўскі Дзяніс Адольфавіч (1940-я).

Маларыта, райцэнтр Брэсцкай вобл.,

капліца (с. 205);

рэктары:

Эйсмант Ян (1924—32?),

Мешкіс Фелікс (1933—35?),

Кнаўэр Рэгінальд-Вільгельм (1936—40?),



Камінскі Баляслаў (1941—43).

Малая Бераставіца, в. Бераставіцкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Антонія Падуанскага (с. 60, 79, 438);

святары:

Марцынкевіч Юзаф (1919—21?),

Яновіч Ян (1922—28),

Валадкевіч Каспар Восіпавіч (1929—34),

Чаплоўскі Павел (1934—37),

Борсук Вінцэнт Міхайлавіч (1937—40).

Масаляны, в. Бераставіцкага р-на Гродзенскай вобл.,

філіяльны (парафіі Вялікія Эйсманты) касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 116);

рэктары:

Пяткевіч Эдмунд (1927—39),



Гельмер Баляслаў Янавіч (1943).

Масты, райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 83, 343);

святары:

Яновіч Ян (1913—20),



Радзішэўскі Мечыслаў Станіслававіч (1921—27),

Варатынец Зянон (1927—31),

Пржыбіньскі Ян (1931—33),

Вандалоўскі Мар’ян Феліксавіч (1933—50?),

Мяноўскі Ян Пятровіч (1955—58).

Мёры (Міёры), райцэнтр Віцебскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 131, 180, 240);

святары:

Ходзька (Хадзько) Рамуальд (1910-я),

Грынеўскі Станіслаў (1913—21?),

Свіркоўскі Рамуальд (1927 —32),

Сакалоўскі Адольф (1932—36),

Куксевіч Францішак Янавіч (1937—41?),

Завістоўскі Ян Браніслававіч (1940-я),

Грабоўскі Ян Янавіч (1957—84).

Міжэрычы, в. Зэльвенскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Звеставання НПМ (с. 128, 204);

святары:

Янкоўскі Юльян (1912—31),

Бярнацкі Уладзіслаў (1931—36),

Блюм (Блум) Леапольд (1936),



Калінскі Тамаш Казіміравіч (1937—41),

Горба Альбін Янавіч (1942—45);

арганіст:



Звяжэвіч.

Мікалаева (Галамысль), в. Мёрскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 197);

святары:

Драздоў Рыгор (да 1928),

Балабан Людвік (1929),

Бебка Аляксандр (1929—32),

Альшэўскі Геранім (1932—34),

Кавальчук Юзаф (1935—39).

Мікелеўшчына, в. Мастоўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Наведзінаў НПМ (с. 138, 227, 264);

святары:

Грынявіцкі Браніслаў Войцэхавіч (1915—29),

Гайлевіч Антоні (1930—33),



Корнь Баляслаў (1933—40);

арганіст:



Макей Ігнаці Валянцінавіч (да 1944).

Мількавічы, в. Навагрудскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Антонія (с. 358);

святары:

Букраба Казімір (да 1928),

Вянцкевіч Ян (1930—32),

Рыла Тэадор Людвікавіч (1933—35),

Філмановіч Станіслаў (1935—39).



Мілюнцы (Пеліканы), в. Браслаўскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Апостала Якуба (с. 30, 31, 179);

святары:

Маліноўскі Казімір (да 1928),

Скардынскі Ян-Міхал (1929—35),

Рудзінскі Ян (1936—37),



Заблудоўскі Баляслаў Янавіч (1938—39),

Багаткевіч Мечыслаў Станіслававіч (1939—41?),

Багаткевіч Станіслаў Станіслававіч (1941—48?).

Мінойты, в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса і св. Андрэя Баболі (с. 264, 473);

святары:

Лубянец Караль (1930—31?),



Маеўскі Міхал Эразмавіч (1931—41),

Зон Аляксандр-Аеміліус (1934),



Янкоўскі Чэслаў Францавіч (1935—40, з 1956).

Мінск,

архікатэдральны касцёл Імя НПМ (у 1934—41, 1945—90 зачынены) (с. 77, 106, 130, 214, 231, 250, 255, 264, 267, 319, 334, 398, 406, 451, 467);

святары:

Валіцкі Пётр (з 1869),

Лаўрыновіч Банавентура,

Мараўскі Фелікс (1871),

Пяткевіч Уладзіслаў (1872—73),

Дабкевіч (1874—80),

Войдаг Віктар (1881—84),

Сіпайла Аляксандр (да 1886),



Малецкі Антоні Юзафавіч (1885—86),

Ваяводскі Вітольд (1886—87),

Грынкевіч Ян Юзафавіч (1887—92),

Батура Казімір Юзафавіч (1890-я),



Карповіч Павел Ксавер’евіч (1893—1900),

Твароўскі Павел Войцэхавіч (да 1900),

Віткевіч Ян Ігнатавіч (1901—02),

Хруцкі Юзаф (1901—02),

Ярмаловіч Каміл (1901—02),

Ака (Ако) Адам Напалеонавіч (1903—05?),

Аброцкі Уладзіслаў Юзафавіч (1903—05),

Даўгіс Ян (1904—07),



Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1905—06),

Крукоўскі Ян Вікенцевіч (1906—07),

Маеўскі Міхал Эразмавіч (1906—07),

Грабоўскі Францішак (1906—09),

Тамашэўскі Вітольд Адольфавіч (1907),

Паўлоўскі Баляслаў (1907),

Сяўрук Міхал (1909—11),

Ручынскі Вільгельм (1909),

Жаландкоўскі Луцыян (1910),

Букраба Казімір (1910—12),



Лісоўскі Адам Юзафавіч (1910—11, 1922),

Чачот Вітольд,

Ягеловіч Баляслаў (1913—18?),

Навіцкі Аляксандр (1915),



Гадлеўскі Вінцэнт (1914—19?),

Вайцэховіч Эдвард Феліксавіч (1923—29),

Пучкар-Хмялеўскі Адам Янавіч (1930—33),

Шутовіч Віктар Іванавіч (1944);

арганіст:



Партасёнак Мікалай Ільіч (да 1933);

касцёл Найсвяцейшай Тройцы (св. Роха) (у 1937—91 зачынены) (с. 40, 103, 114, 172, 255, 264, 293, 460, 467);

святары:

Макарэвіч Сямён-Альфонс Ігнатавіч (1879—1900),



Гашынскі Леанард Антонавіч (1900—02),

Зноска Юзаф (1903—07),



Міхалкевіч Казімір-Мікалай Юстынавіч (1902—20?),

Эйсмант Ян (з 1907),



Маеўскі Міхал Эразмавіч (з 1908),

Жаўтоўскі Сымон (1912),



Лісоўскі Адам Юзафавіч (1910—11),

Эйсмант Станіслаў (Стэфан) Францыскавіч (1912—14),

Вярсоцкі Ян Янавіч (1915—19?),

Жаўрыд Ян Раймундавіч (1915—22),

Баравік Ян Антонавіч (1933—36);

касцёл св. Сымона і Алены (Чырвоны касцёл) (у 1933—41, 1946—90 зачынены) (с. 50–51, 125, 255, 334, 394, 446, 479);

святары:

Тамашэўскі,

Міцэвіч (часова),

Чачот Вітольд,

Леўгаўд Францішак,

Ака (Ако) Адам Напалеонавіч (?),



Лісоўскі Адам Юзафавіч (1910—11),

Жаландкоўскі Люцыян (1911—18?),



Сямашка Сігізмунд (1916—18?),

Снарскі Чэслаў (1920),



Пучкар-Хмялеўскі Адам Янавіч (з 1920),

Шаціла Альбін Альбінавіч (1931?),

Ярашэвіч Станіслаў Антонавіч (1930—33),

Глякоўскі Станіслаў (1941),

Барысовіч Антоні Францавіч (1944);

касцёл св. Томаша Аквінскага і кляштар дамініканцаў (знішчаны ў 1951) (с. 410);

святар:

Усас Браніслаў-Мяфодый Матэвушавіч (1917—19);

касцёл Узвышэння Св. Крыжа (на Кальварыйскіх могілках) (з 1937 да пачатку 1990-х зачынены) (с. 40, 103, 250, 400);

святары:

Сырповіч (з 1879),

Маркель Вячаслаў Фаміч (1892—1904),

Лазінскі Зыгмунд Уладзіслававіч (1904—05),

Зэльба Юзаф (да 1905),

Зянкевіч Віктар Віктаравіч (1906),

Граковіч Міхал (1907),

Лазарэвіч Антоні (1908—13),

Кухарскі Ян Пятровіч (1914—19?),



Вярсоцкі Ян Янавіч (?) (1915—1919?),

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1920—21),

Баравік Ян Антонавіч (1936—37).

Служылі ў Мінску, але невядома, у якіх касцёлах:



Прамоцкі (Пржэмоцкі) Хрызагон Цярэнцевіч (1886—87),

Крулікоўскі Яўген (1913—17),



Ярмаловіч Антоні Янавіч (1917—19),

Лупіновіч Карл-Аляксандр Карлавіч (1918—19),

Каспяровіч Фелікс Браніслававіч (да 1927),

Рыбалтоўскі Казімір (1941).

Мір, мяст. Карэліцкага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Біскупа Мікалая (у 1947(?)—90 зачынены) (с. 285, 352);

святары:

Навіцкі,


Трумпель Адольф (да 1913),

Лінтоўскі (Лянтоўскі) Аляксандр (з 1914),



Мацкевіч Антоні (1918—20),

Бадоўскі Міхал (1942—47),



Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (з 1979).

Моладава, в. Іванаўскага р-на Брэсцкай вобл.,

капліца (да парафіі Янава (Іванава) (с. 183, 224);

рэктары:

Баброўскі Ксаверы (1921—29?),

Сухвалка Адам (1929?—39),

Зея Ян (1939),

Клімчак Уладзіслаў Янавіч (1939—41);

дом уршулянак (с. 357);

капелан:

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1939—49?).

Морач, в. Клецкага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 161, 400);

святары:

Бакшыс Юзаф (з 1917),

Стэпек Павел (да 1929),

Дулінец Антоні (1929—30),

Тамашэўскі Міхал Юр’евіч (1929—33?),

Лапошка (Лапашко) Данат (1933—35?),

Шафарскі Аляксандр (1936—39).

Мосар, в. Глыбоцкага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл св. Ганны (с. 247, 281, 393, 444);

святары:

Дудзінскі Юльян (да 1913?),

Эйнер Ігнат (1913—21?),

Шалкевіч Міхал Матэвушавіч (1916—17),

Клім Станіслаў (1926—29),

Пятровіч Фрнцішак (1930—40?),

Масюляніс Адам (1941—42),

Куява Антоні Мікалаевіч (1944—49?),

Сухарэвіч Міхал Людвігавіч (1949—61?).

Моўчадзь, в. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 16, 285);

святары:

Вянцкевіч Станіслаў (1927—35),

Гагалінскі Віктар (1936—37),

Мацвейчык Антоні (1938—39),

Андрыка Пётр (1939—40?).

Мсцібава, в. Ваўкавыскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Яна Хрысціцеля (с. 69, 117);

святары:

Бурак Марк (1905—43?),

Германовіч Язэп Станіслававіч (паміж 1913 і 1918).

Мсціслаў, райцэнтр Магілёўскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 25, 80, 85, 119);

святары:

Стаюр Спірыдон,



Аўгло Пётр Язэпавіч (1887—96),

Матусевіч Антоні Вікенцевіч (1903—16?),



Гжэбала Уладзіслаў (1916?),

Валентыновіч Віктар Янавіч (1917—28?),

Варнас Міхал Ігнатавіч (1936—37).

Мураваная Ашмянка, в. Ашмянскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Імя НПМ (с. 214);

святары:

Клук (Клюк) Людвік (1910—31),

Матуліс Уладзіслаў (1932—39),

Карпінскі Фелікс Янавіч (1972—82?).

Мядзведзічы, в. Ляхавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл св. Апосталаў Пятра і Паўла (с. 67, 175, 337);

святары:

Пашкевіч,

Крулевіч А.,

Эйсмант Ян (да 1914),

Дэвольда-Хрулевіч Аляксей (1914—18?),

Маслоўскі Нікадзім (1922),

Хуфка Павел (1922—31?),

Даньброўскі Казімір (1929—30),

Алясінскі Валяр’ян (1932—34),

Жураўскі Караль (1933—39),

Буйноўскі Лявон Міхайлавіч (1934—42),

Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (1948—50, 1956—91).

Мядзел (Стары Мядзел), райцэнтр Мінскай вобл.,

касцёл Маці Божай Шкаплернай і кляштар кармелітаў босых (с. 199, 413);

святары:

Кундзевіч Ян (1910-я),

Лобач Казімір (з 1917),

Ярасінскі Браніслаў (1928),

Аскварак Ірэнеуш (1929—31),

Казера Францішак (Гжэгаш) Андрэевіч (1937—49);

законнік:



Філек Эразм (Якуб) Юзафавіч (1938—49).

Н

Навагрудак (Наваградак), райцэнтр Гродзенскай вобл.,

касцёл катэдральны св. Міхала Арханёла (с. 145, 234, 357, 406, 466, 471);

святары:


Кухарскі Ян Пятровіч (да 1900),

Стэфановіч Браніслаў Юльянавіч (1901—04),

Твароўскі Павел Войцэхавіч (1901—08),

Боўтуць Аляксандр (1905—08),

Мацкевіч Леапольд (1908—16?),

Юрайціс Пій (1908—09),



Юршан Казімір Міхайлавіч (1910—12),

Крывіцкі Адольф Валяр’янавіч (1913—14),

Букраба Казімір (1919—28),

Навіцкі Аўгусцін (1923),

Бабіноўскі Браніслаў (1926—28),



Трускоўскі Стэфан (1928—31),

Вянцкевіч Ян (1928—33?),

Кнаўэр Рэгінальд-Вільгельм (1933—?),

Далецкі Міхал (1933—42),

Рыжко Станіслаў Уладзіслававіч (1934—38),

Язерскі Ян (1938—42?);

касцёл фарны Перамянення Пана (с. 301, 336);

святары:

Букраба Казімір (1920-я),



Пянткоўскі Вацлаў Янавіч (1934),

Зянкевіч Аляксандр (1938—47),



Навачык Войцэх Барталамеевіч (1956—84?);

законны дом Хрыста Валадара (Супольнасць Сясцёр Найсвяцейшай Сям’і з Назарэта) (с. 39, 168, 240, 274, 283, 286, 306, 348, 425, 429, 465);

законніцы:

Баравік Паўліна (Марыя-Фэліцыта) (1930-я),

Жак Ядвіга-Караліна (Марыя-Імэльда) (1936—43),

Кукаловіч (Какаловіч) Ганна (Марыя-Раймунда) (1934—43),

Мардасевіч Адэля (Марыя-Стэла) (1920-я — 1943),

Матушэўская Леакадзія (Геліядора) (1935—43),

Мацкевіч Яўгенія-Канізія (Марыя-Казіміра) (1938—43),

Нармантовіч Вераніка (Верамея) (1939—43),

Рапей Юлія (Сергія) (1939?—43),

Хробат Юзэфа (Марыя-Канута) (1939?—43),

Церпка Гэлена (Гвідона) (1936?—43),

Юзвяк Элеанора (Даніэла) (1939?—43).

Служылі ў Наваградку, але невядома, у якіх касцёлах:



Вайтыняк Чэслаў Валянцінавіч (1929—32?),

Росяк Ежы (Юры) Францыскавіч (з 1979).

Наваельня, мяст. Дзятлаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (с. 210);

святары:

Карвэліс-Карвел (Карвел-Карвэліс) Ян (1931—34),

Жак Ян (1935—36),

Капуста Ян Юзафавіч (1937—39),

Ваўчкевіч Ян (1939—46).



Навасады, в. Баранавіцкі р-н Брэсцкай вобл.,

філіяльны касцёл Найсвяцейшага Сэрца Пана Езуса (знішчаны) (с. 408);

святары:

Улінскі Францішак (1922—26?),

Цехановіч Баляслаў (1926—30),

Гадлеўскі Марыян (1930—35),

Менцёр Тамаш (1936—39),

Мялеўскі Казімір (1938—39),

Верахоўскі Аўгусцін (1938).

Налібакі, в. Стаўбцоўскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 32–33, 43, 325, 470);

святары:

Грынеўскі Леў (1910-я),

Алхімовіч Юзаф (1910-я),

Петраш Ісідар (1920—28),

Мацкевіч Юры (1929—32),

Яжджэўскі Ян (1932—37),

Байка Юзаф (1933—43),

Барадын Юзаф (1939—43);

арганіст:



Петрушкевіч Міхал (да 1943).

Нарач (Кабыльнiкі), в. Мядзельскага р-на Мінскай вобл.,

касцёл св. Апостала Андрэя Баболі (с. 89, 211–212, 321);

святары:

Сіцлевіч Ян (1910-я),

Габжэвіч Вінцэнт (1919),

Паўловіч Казімір (1920—43),

Васюцёнак (Васючонак) Пётр Юзафавіч (1940-я, 1957—61),

Паўлік Люцыян Юльянавіч (пасля 1949);

арганіст:



Каравацкі Браніслаў Казіміравіч (да 1949).

Нача, в. Воранаўскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ і св. Юрыя (с. 39, 46, 91, 235, 328);

святары:

Крынскі Ян Антонавіч (канец 1880-х — пачатак 1900-х),

Бурба Ян (1910-я),

Кузьмінскі Ян (з 1919),

Прамянецкі Мечыслаў Казіміравіч (1920),

Шылейка Казімір (1927—34),



Барвіцкі Чэслаў Войцэхавіч (1935),

Вяржбоўскі Стэфан-Аляксандр (1935—39),



Венажындзіс Ян Алаізіевіч (1945—50),

Банькоўскі Антоні Андрэевіч (пасля 1959).

Непароты, в. Шумілінскага р-на Віцебскай вобл.,

касцёл Унебаўзяцця НПМ (с. 65, 435);

святары:

Гінтаўт Юзаф-Канстанцін-Францішак Венядзіктавіч (да 1903),



Цыбулевіч Станіслаў Юзафавіч (1903—07?),

Пасейпаль Юзаф (1908—12),



Бузыцкі Міхал Ігнатавіч (1914).

Нецеч (Няцеча), в. Лідскага р-на Гродзенскай вобл.,

касцёл св. Міхала Арханёла (с. 28, 183, 294, 414);

святары:

Здановіч Эдвард Лукашавіч (1908—26?),

Мікульскі Станіслаў (1927—31),



Аўгусціновіч Аляксандр Казіміравіч (1931—42),

Францкевіч Юзаф Янавіч (1941—44),

Мончка Уладзіслаў Ігнатавіч (1945—50?).

Новая Мыш, мяст. Баранавіцкага р-на Брэсцкай вобл.,

касцёл Перамянення Пана (с. 15, 33, 51–52, 101, 341);

святары:

Ясевіч М.,

Ганіч Антоні (да 1912),

Іваноўскі Станіслаў Аляксандравіч (1912—13),

Трумпель Адольф (1913—16?),

Бакіноўскі Альберт Серафімавіч (1921),

Лапашка (Лапашко) Данат (1920-я),



Вяржбіцкі Віктар (1926—29),

Мадалінскі Юзаф (1926—30),



Аляшчук Альфонс (1933—39),

Барысюк Ян Казіміравіч (1942—45?),

Рагоўскі Станіслаў (1953).

Новая Руда, в. Гродзенскага р-на,

касцёл св. Мучаніка Юрыя (с. 130, 133);

святары:

Турлай Вацлаў (1919—21?),



Грабоўскі (Відлок-Грабоўскі) Казімір (1922—43?),

Грасевіч Юзаф Юзафавіч (1944—51, 1956—62).



Достарыңызбен бөлісу:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©netref.ru 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет